Amazonki Kolaż
Towarzystwo Śremskich Amazonek powstało w 1998 roku/ fot. Towarzystwo Śremskich Amazonek
  • Home
  • Aktualności
  • Towarzystwo Śremskich Amazonek. O kobietach odważnych, które wspierają się nawzajem

Towarzystwo Śremskich Amazonek. O kobietach odważnych, które wspierają się nawzajem

Co o tym sądzisz?
+1
1
+1
0
+1
6
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

Kobiety, które idą przed siebie mimo przeciwności losu. Z okazji 25 – lecia Towarzystwa Śremskich Amazonek postanowiliśmy dowiedzieć się więcej o stowarzyszeniu jak i jego członkach.


Berdychowski Kwiecien2 2024

25 – lecie Towarzystwa Śremskich Amazonek przypadło na rok ubiegły, ale ze względu na nowy zarząd oficjalne świętowanie przełożono na ten rok. Klub jest bardzo aktywną grupą, która informuje kobiety o profilaktyce raka piersi. Członkowie Towarzystwa nawzajem się wspierają i pomagają. Uczestniczą w przeróżnych wyjazdach od zdrowotnych po wsparcie duchowe czy angażują się społecznie, np. w akcji ,,Serce od serca”, podczas której wyszywane są poduszki dla kobiet po mastektomii.

Serce od serca, czyli o wsparciu dla kobiet po mastektomii – Tydzień Ziemi Śremskiej (tydzien.net.pl)

W rozmowie z prezes Towarzystwa Śremskich Amazonek Anną Kazimierską dowiedzieliśmy się więcej o klubie i jego członkach. Mieliśmy okazję posłuchać o wyjazdach, przytoczono również różne ciekawostki oraz obejrzeliśmy kroniki ze zdjęciami i wycinkami gazet.

Początki działalności Towarzystwa Śremskich Amazonek

Towarzystwo Śremskich Amazonek powstało w 1998 roku. Pierwszą prezes jest Maria Gbiorczyk. Następnie od roku 2006 do 2014 funkcję tą sprawowała Teresa Paszkowiak. Aleksandra Ratajczak przejęła stery nad Towarzystwem w latach 2014 – 2023. Obecnie funkcję prezesa sprawuje Anna Kazimierska.

Pierwsza siedziba Towarzystwa Śremskich Amazonek mieściła się na ul. Poznańskiej w Śremie. Aktualnie znajduje się na piętrze Filii Biblioteki Publicznej im. H. Święcickiego w Śremie przy moście. Z 12 pierwszych członków Towarzystwo rozrosło się do 46.

Cele i inicjatywy Towarzystwa

Motto, którym kierują się śremskie Amazonki brzmi:

Informujemy, Wspieramy, Pomagamy

Towarzystwo Śremskich Amazonek podejmuje wiele działań, a także współpracuje z wieloma instytucjami, stowarzyszeniami czy klubami. Zrealizowano wiele projektów dzięki wsparciu finansowym partnerów. Celem statutowym jest m.in. poszukiwanie form i metod pełnej rehabilitacji fizycznej i psychicznej na rzecz osób z rakiem piersi, roztaczanie opieki nad kobietami oczekującymi na zabieg operacyjny, organizowanie różnych form pomocy w zakresie profilaktyki i terapii dla osób wymagających szczególnej troski czy edukacja prozdrowotna w ramach profilaktyki onkologicznej.

Głównym celem Towarzystwa Śremskich Amazonek jest nawoływanie Pań, żeby się badały. Badały się, nie zwlekały i chodziły do lekarza. Dlatego chodzimy po szkołach i informujemy młode kobiety o profilaktyce raka piersi. Często przytaczamy różne historie z życia wzięte

– mówi prezes Towarzystwa Śremskich Amazonek, Anna Kazimierska.

Członkowie Towarzystwa co roku wyjeżdżają nad morze, żeby zażyć jak najwięcej jodu. 2 lata temu Towarzystwo było w Międzyzdrojach, a w ubiegłym roku w Rewalu. Natomiast w tym roku pojadą do Łeby. Amazonki chodzą do różnych miejsc, gdzie prowadzą profilaktykę i prelekcje na temat świadomości o chorobie. W roku 2023 odwiedziły Zespół Szkół Rolniczych w Grzybnie, Zespół Szkół Politechnicznych w Śremie, Zespół Szkół Ekonomicznych w Śremie, Zespół Szkół Katolickich w Śremie, Koło Gospodyń Wiejskich w Kołacinie, Koło Gospodyń Wiejskich w Masłowie. 16 września 2023 uczestniczyły również w Archidiecezjalnym Dniu Wspólnot Duszpasterstw Parafialnych, gdzie również prowadziły profilaktykę zdrowotną. 18 października 2023 na śremskim targowisku Amazonki wręczały ulotki zachęcające panie do badań profilaktycznych. Tych działań profilaktycznych jest dużo w ciągu roku.

395453400 648544070795543 6888337573344720255 N
Towarzystwo Śremskich Amazonek podczas wizyty w Zespole Szkół Politechnicznych im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie/ fot. arch. Towarzystwa Śremskich Amazonek

Amazonki spotykają się z różnych okazji. Chociażby z okazji Dnia Kobiet postanowiły tym razem spotkać się w śremskiej kawiarni oraz porozmawiać przy kawie i ciastku. Jeżdżą także do innych zaprzyjaźnionych klubów. W zeszłym roku były w Kościanie i płynęły kajakami pod hasłem ,,Płyń kajakiem przed rakiem”. Śremskie Amazonki brały również udział w zawodach strzeleckich ,,Ustrzelić raka” organizowanych przez Jarociński Klub ,,Amazonka”. Towarzystwo bierze udział także w warsztatach i plenerach organizowanych przez Federację Stowarzyszeń Amazonek w Polsce, m.in. były na plenerze ,,Artystyczny Świat Amazonek” w Łężyczkach, wzięły udział w XXIX Ogólnopolskiej Spartakiadzie Amazonek w Poznaniu pod hasłem ,,Dąż do sprawności” czy w Forum Edukacji Zdrowotnej dla Amazonek.

Bardzo ważna jest terapia duchowa. Amazonki z całej Polski spotykają się podczas pielgrzymki w Częstochowie, która jest ogromnym przeżyciem dla kobiet. Przed Wielkanocą jeżdżą również po wsparcie duchowe do klasztoru w Gostyniu, gdzie prowadzone są rekolekcje.

Tak jak w innych latach Amazonki skupią się na udzielaniu informacji w szkołach, w klubach, u seniorów, w kołach gospodyń wiejskich. Będą promować profilaktykę raka piersi, aby kobiety badały się.

Towarzystwo Śremskich Amazonek ma również swoje symbole. Amazonki można rozpoznać przez łuk, który oznacza waleczność i dążenie do celu. Mają także swój kolor, którym jest różowy. Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, a różowa wstążka symbolem solidarności z kobietami walczącymi z rakiem piersi.

Rak piersi i profilaktyka

Kluczową kwestią jest wczesne wykrycie choroby, dlatego należy regularnie samemu badać piersi, wykonywać USG lub mammografię. Podstawowym objawem raka piersi jest guz, a wśród innych niepokojących objawów zalicza się m.in.: wyciek z brodawki, pojawiające się nabrzmiałe żyły, wgłębienie w piersi, zaczerwienie na skórze lub w okolicy brodawki (uczucie gorąca), wciągnięcie brodawki lub zmiana jej kształtu, zmiana rozmiaru lub kształtu piersi, ,,skórka pomarańczowa” na piersi, owrzodzenie skóry piersi, zrogowacenie brodawki, wciągnięcie skóry na piersi. Samobadanie piersi najlepiej wykonywać 3 – 5 dni po miesiączce i przede wszystkim robić to regularnie. Pozwoli to na wykrycie ewentualnej różnicy między jednym samobadaniem, a drugim. Badamy się nie po to by coś znaleźć, ale po to by potwierdzić, że wszystko jest w porządku. Nawet, gdy sami nie widzimy niepokojących zmian należy chodzić również na regularne kontrole u lekarza.

Zostaw komentarz