Debata dotycząca wprowadzenia Centrum Usług Społecznych w Śremie

W piątkowe popołudnie (15 września) w sali widowiskowej Muzeum Śremskiego odbyło się spotkanie dotyczące usług społecznych i tworzenia kompleksowej oferty usług. Udział w nim wzięli pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, burmistrz Śremu, przedstawiciele samorządu, jednostek samorządowych, a także organizacji pozarządowych.
Głównym tematem piątkowego spotkania było przekształcenie Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych. Przypomnijmy, że Ośrodek Pomocy Społecznej formalnie przestanie istnieć wraz początkiem 2024 roku. Nie oznacza to jednak, że klienci ośrodka zostaną pozbawieni pomocy. Wręcz przeciwnie. Wraz z nowym rokiem zacznie funkcjonować Centrum Usług Społecznych.

Za nową nazwą kryją się również nowe funkcje. W ramach CUS, każdy mieszkaniec gminy Śrem, bez względu na sytuację materialną, otrzyma niezbędne informacje o wszystkich usługach w gminie Śrem, również te dotyczące m.in. oferty Śremskiego Sportu i innych podmiotów gminy.
O Centrum Usług Społecznych, jako nowej formie integrującej funkcje społeczne w jednym miejscu, mówił burmistrz Adam Lewandowski.
Stworzymy kompleksową ofertę usług, dających zadowolenie wszystkim mieszkańcom. Jestem ogromnym entuzjastą tego przekształcenia i kibicuję temu pomysłowi. Mam nadzieję, że to przekształcenie zoptymalizuje szereg usług, które będziemy oferowali
– zapewniał burmistrz.
Centrum Usług Społecznych – o szczegółach na konferencji
Pierwsze ze spotkań dotyczących przekształcenia OPS w CUS odbyło się w połowie maja br. Konferencja miała na celu przybliżenie procesu przekształcenia Ośrodka Pomocy Społecznej w CUS, pokazanie systemu dobrych praktyk i wymianę doświadczeń. Podobnie było podczas piątkowego spotkania. Zaproszenie ponownie przyjął prof. Mariusz Kwiatkowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który przedstawił projekt raportu z „Diagnozy potrzeb i potencjału w zakresie usług społecznych w gminie Śrem”.
Okazuje się, że podczas prowadzonego badania, mieszkańcy przyznali, że z chęcią skorzystają z dodatkowych usług oferowanych przez CUS, między innymi takich jak: złota rączka, taksówka dla seniora, pakiet programów zdrowotnych (dietetyk, kardiolog, diabetolog czy psychiatra), asystent osoby starszej czy pakiet usług dla dzieci ze specjalnymi potrzebami.

Zdaniem profesora mieszkańcy gminy Śrem popierają ideę przekształcenia Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych. – Wśród głównych wniosków znajdziemy ten, mówiący o tym, że istnieje potrzeba zwiększania dostępu do specjalistycznych usług medycznych oraz do specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego. Ponadto jestem przekonany, że CUS będzie miał w gminie Śrem dobrych partnerów – podkreślał prof. M. Kwiatkowski.
OPS przestanie istnieć! Co w zamian?
Dopełnieniem piątkowego wydarzenia była prezentacja innowacji społecznej – rehabilitacji poprzez nurkowanie. Była to oferta dla dzieci ze specjalnymi potrzebami, którą w minionych miesiącach wprowadził Ośrodek Pomocy Społecznej. O tym pomyśle opowiadał Krzysztof Trawiński, prezes zarządu Fundacji Krok po kroku HSA (handicapped scuba association).

Opracowaliśmy standardy rehabilitacji społecznej i ruchowej poprzez uprawianie sportu ekstremalnego. Doznania związane z nurkowaniem, sportem niedostępnym dla większości pełnosprawnych osób zapewniają poczucie wyjątkowości i dają szansę na przemianę życia
– zapewniał K. Trawiński








