437661570 1820988465086069 120287075364104806 N
Flaga Polski w sąsiedztwie śremskiego rynku. Fot: W. Kaptur.

Dzień Flagi: Święto Honorujące Symbol Narodowy

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

2 maja każdego roku obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to stosunkowo młode święto państwowe, ustanowione ustawą z dnia 20 lutego 2004 roku o godle, symbolach narodowych i o hymnie państwowym.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Mimo krótkiej historii, Dzień Flagi szybko stał się ważnym świętem dla Polaków. Jest to czas na okazanie dumy narodowej i przywiązania do ojczyzny. Tego dnia Polacy wywieszają flagi biało-czerwone na swoich domach, balkonach i w oknach.

Dlaczego świętujemy Dzień Flagi?

Dzień Flagi ma na celu:  • Propagowanie wiedzy o symbolach narodowych Polski: Flaga jest jednym z najważniejszych symboli naszego kraju. Podczas tego święta przypominamy sobie o jej historii, znaczeniu i zasadach używania,
  • Wyrażanie szacunku do flagi państwowej: Flaga to nie tylko kawałek materiału. To symbol naszej tożsamości narodowej i wartości, które są dla nas ważne. Tego dnia oddajemy jej cześć i traktujemy z szacunkiem,
  • Wzmacnianie więzi narodowej: Dzień Flagi to święto, które jednoczy Polaków. Wspólnie świętujemy polskość i dumę narodową, czując się częścią wspólnej społeczności.

Na pamiątkę jakiego wydarzenia obchodzimy 2 maja Dzień Flagi?

Data ta nie jest przypadkowa – 2 maja 1945 roku biało-czerwona flaga została zawieszona na Reichstagu w zdobytym przez aliantów Berlinie, a także na Kolumnie Zwycięstwa. 2 maja obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dzień Flagi zatem łączy ze sobą Polaków mieszkających w kraju, jak i tych, którzy mieszkają na stałe poza granicami Polski.

Historia biało-czerwonej flagi Polski

Już w czasach średniowiecznych biało-czerwone chorągwie z białym orłem były używane jako symbole władzy królewskiej i państwa polskiego. Barwy te odzwierciedlały kolory godła Polski – białego orła na czerwonym tle. Orła jako swojego symbolu używał już Kazimierz Sprawiedliwy, znalazł się on również na pieczęci majestatycznej króla Przemysła II. Biało-czerwone barwy jako symbol wszystkich Polaków pojawiły się pierwszy raz 3 maja 1792 roku w trakcie obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Kobiety ubrały wówczas białe suknie i  czerwone szarfy, natomiast mężczyźni założyli biało-czerwone szarfy. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Kongresowego obradujący podczas powstania listopadowego, na wniosek posła Walentego Zwierkowskiego uznał biel i czerwień za barwy narodowe. 1 sierpnia 1919 roku Sejm Ustawodawczy uchwalił ustawę o godłach i barwach narodowych.

Zostaw komentarz