Poznaliśmy wyniki ankiety nt. połączeń autobusowych na trasie Śrem – Poznań
Od 12 do 30 kwietnia mieszkańcy naszej gminy mogli wziąć udział w internetowej ankiecie na temat połączeń autobusowych na trasie Śrem – Poznań. Dzisiaj (13 maja) poznaliśmy wyniki tej ankiety.
Reklama
Wiek ankietowanych
W ankiecie wzięło udział 176 osób. Największą liczbę ankietowanych stanowił osoby w przedziale 26-60 lat. Drugie miejsce zajął przedział wiekowy 19-25 lat. Na najniższym stopniu podium znalazła się młodzież do 19 roku życia.
Miejsce zamieszkania
Ponad połowa ankietowanych jako miejsce swojego zamieszkania wskazała Śrem. Prawie 1/4 ankietowanych jako miejsce zamieszkania wskazała wieś położoną w naszej gminie. Pozostali wskazali jako miejsce swojego zamieszkania miejscowość spoza gminy Śrem.
Powody korzystania z komunikacji autobusowej
Respondenci najczęściej korzystają z autobusów PKS w drodze do pracy. 29% głosujących korzysta z autobusów przykładowo w celu wyjazdów do kina lub innych form spędzania wolnego czasu. 21% ankietowanych jako główny powód podało dojazd do pracy lub na uczelnię.
Częstotliwość korzystania z autobusów PKS
Prawie 48% biorących udział w ankiecie korzysta z komunikacji publicznej do Poznania niemal codziennie. Około 35% respondentów jeździ kilka razy w miesiącu. 10,8% respondentów jeździ autobusem rzadko, a 6,3% nigdy, jednak wyraża wolę korzystania z tego sposobu komunikacji po wprowadzeniu zmian w rozkładzie jazdy.
Preferowane godziny kursów
W przypadku pytania o preferowane godziny kursów można było zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź. Wyniki prezentują się następująco:
Inne uwagi dotyczące PKS Poznań
Ankietowani mieli również możliwość napisania w sposób swobodny własnych uwag dotyczących funkcjonowania spółki PKS Poznań i usług świadczonych przez tą spółkę. Mieszkańcy wskazywali potrzebę zwiększenia liczby kursów weekendowych – w porze porannej w celu dotarcia na uczelnię oraz kursów w godzinach nocnych w weekendy oraz środku tygodnia. Poruszano kwestię wysokiego kosztu biletu do Poznania oraz braku zniżek dla studentów i emerytów. Respondenci wyrazili także potrzebę kursu do Książa Wielkopolskiego, ale także do innych miejscowości z sąsiednich gmin oraz dalszych.