Wielkanocne Klekotki W Lubiatowie Fot. K. Mejza 6

W Lubiatowie pojawiły się „wielkanocne klekotki”

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Klekotali na szczęście.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Zgodnie z wielkanocną tradycją, w Wielki Czwartek (28 marca) w Lubiatowie pojawiły się „wielkanocne klekotki”. W tym roku życzenia składała siódemka najmłodszych mieszkańców wioski, które o odwiedzinach informowały za pomocą drewnianych kołatek, zwanymi również „klekotkami”, zastępującymi w kościele katolickim tradycyjne dzwony.

Dzieci obdarowały mieszkańców wioski gałązkami bukszpanu, składając jednocześnie świąteczne życzenia: „niech wam jajeczko dobrze smakuje, bogaty zajączek uśmiechem czaruje, mały kurczaczek spełni marzenia: wiary, radości, miłości, spełnienia”. W podziękowaniu za niespodziankę otrzymali słodycze.
Podsumowanie wielkanocnej akcji odbyło się w domu jednej z mieszkanek Lubiatowa, gdzie po sprawiedliwym podziale słodkich upominków, wszyscy posilili się jajecznicą.„Klekotki” – co to takiego?

„Klekotki” to jeden z najpopularniejszych wielkoczwartkowych obrzędów wielkanocnych, obchodzonych w całej Polsce.

W Wielki Czwartek w kościołach milkną dzwony. Zastępują je drewniane kołatki, symbolizujące żałobę po zdradzeniu Chrystusa przez Judasza po ostatniej wieczerzy.

Na terenie kraju spotkać można różne rodzaje klekotek. Do najpopularniejszych należą młotkowe oraz obrotowe, czyli „zwyrtające”. Dawniej z klekotkami chodzili wyłącznie chłopcy, robiąc przy tym spory hałas. Wieś obchodzili trzykrotnie w ciągu dnia: rano, w południe i wieczorem.

Wiernym dźwięk kołatek przypominał o obowiązkowym pójściu do kościoła. Ponadto „klekotki” miały tez pozareligijne znaczenia – wierzono, że głośne dźwięki skutecznie odstraszą złe moce, które przed Wielkanocą w szczególny sposób panoszyły się we wsi.

Dziś chodzenie z klekotkami zachowało się tylko w niektórych miejscowościach, jedną z nich jest właśnie Lubiatowo.

Warto dodać, że w czasach słowiańskich kołatki były używane praktycznie przez cały rok, pełniąc m.in. funkcje sygnalizacyjne, zwołujące daną społeczność na narady czy zgromadzenia o charakterze rytualnym. Służyły do odstraszania drapieżnych zwierząt, stosowano je także podczas polowań – głównie podczas naganiania zwierzyny.

Zostaw komentarz