437678877 446854781160841 6897602916383332775 N
Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa w Śremie. Fot: S. Witasiak.

Czy 3 maja trzeba pójść do kościoła?

Już w najbliższy piątek odbędzie się uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Czy tego dnia wierni mają obowiązek uczestnictwa we Mszy Świętej Zapraszam Państwa do lektury.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Dlaczego Maryja otrzymała przydomek Królowej Polski?

Korzenie kultu Matki Bożej jako Królowej Polski sięgają głęboko w przeszłość. Już w średniowieczu Polacy czcili Ją jako opiekunkę narodu i Królową Korony Polskiej. Szczególną rolę w rozpowszechnianiu kultu odegrały śluby lwowskie króla Jana Kazimierza z 1656 roku, złożone w obliczu nawałnicy potopu szwedzkiego. W tych dramatycznych okolicznościach król zawierzył Rzeczpospolitą opiece Matki Boskiej, ogłaszając Ją Królową Polski.

Śluby lwowskie Jana Kazimierza

1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, król Jan Kazimierz Waza dokonał uroczystego aktu zawierzenia Rzeczypospolitej Opatrzności Boskiej i Matce Bożej, ogłaszając Ją Królową Korony Polskiej. Wydarzenie to, znane jako Śluby lwowskie, stało się symbolem narodowej jedności, wiary i niezłomności w obliczu jednego z najcięższych okresów w dziejach Polski – potopu szwedzkiego. Król, zrozpaczony klęskami militarnymi i zdradą sojuszników, szukał ratunku w sferze duchowej. Uroczystość odbyła się w obecności duchowieństwa, szlachty i tłumów wiernych. Jan Kazimierz, padając na kolana przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, złożył śluby, w których zobowiązał się do walki z najeźdźcą do ostatka sił, reformy państwa i poprawy doli chłopów.

Tekst ślubów lwowskich

Wielka Boga Człowieka Matko, Najświętsza Dziewico. Ja, Jan Kazimierz, za zmiłowaniem Syna Twojego, Króla królów, a Pana mojego i Twoim miłosierdziem król, do Najświętszych stóp Twoich przypadłszy, Ciebie dziś za Patronkę moją i za Królową państw moich obieram. Tak samego siebie, jak i moje Królestwo polskie, księstwo litewskie, ruskie, pruskie, mazowieckie, żmudzkie, inflanckie, smoleńskie, czernichowskie oraz wojsko obu narodów i wszystkie moje ludy Twojej osobliwej opiece i obronie polecam, Twej pomocy i zlitowania w tym klęsk pełnym i opłakanym Królestwa mojego stanie przeciw nieprzyjaciołom Rzymskiego Kościoła pokornie przyzywam.

A ponieważ nadzwyczajnymi dobrodziejstwami Twymi zniewolony pałam wraz z narodem moim nowym a żarliwym pragnieniem poświęcenia się Twej służbie, przyrzekam przeto, tak moim, jak senatorów i ludów moich imieniem, Tobie i Twojemu Synowi, Panu naszemu Jezusowi Chrystusowi, że po wszystkich ziemiach Królestwa mojego cześć i nabożeństwo ku Tobie rozszerzać będę.

Obiecuję wreszcie i ślubuję, że kiedy za przepotężnym pośrednictwem Twoim i Syna Twego wielkim zmiłowaniem, nad wrogami, a szczególnie nad Szwedem odniosę zwycięstwo, będę się starał u Stolicy Apostolskiej, aby na podziękowanie Tobie i Twemu Synowi dzień ten corocznie uroczyście, i to po wieczne czasy, był święcony oraz dołożę trudu wraz z biskupami Królestwa, aby to, co przyrzekam, przez ludy moje wypełnione zostało.

Skoro zaś z wielką serca mego żałością wyraźnie widzę, że za jęki i ucisk kmieci spadły w tym siedmioleciu na Królestwo moje z rąk Syna Twojego, sprawiedliwego Sędziego, plagi: powietrza, wojny i innych nieszczęść, przyrzekam ponadto i ślubuję, że po nastaniu pokoju wraz ze wszystkimi stanami wszelkich będę używał środków, aby lud Królestwa mego od niesprawiedliwych ciężarów i ucisków wyzwolić.

Ty zaś, o najlitościwsza Królowo i Pani, jakoś mnie, senatorów i stany Królestwa mego myślą tych ślubów natchnęła, tak i spraw, abym u Syna Twego łaskę wypełnienia ich uzyskał.

król Jan Kazimierz

Czy 3 maja trzeba pójść do kościoła?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nie jest świętem nakazanym w Kościele Katolickim. Oznacza to, że tego dnia katolicy nie muszą uczestniczyć we Mszy Świętej. Jednocześnie z uwagi, że uroczystość wypada w piątek, to wiernych nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Lista świąt nakazanych w Kościele Katolickim:

  • Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – Nowy Rok (1 stycznia),
  • Objawienie Pańskie (6 stycznia),
  • Wszystkie niedziele,
  • Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało (czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej; święto ruchome),
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia),
  • Wszystkich Świętych (1 listopada),
  • Boże Narodzenie (25 grudnia).

Zostaw komentarz

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama
Oferta Pracy Kierowcy

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]