Transplantologia Szpital
W śremskim szpitalu procedura pobierania tkanek do przeszczepów trwa nieprzerwanie od 2016 roku / fot. Szpital w Śremie

Śremski szpital propaguje donacje narządów i tkanek

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Z inicjatywy Pauliny Stochniałek, członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Wojewody Wielkopolskiego oraz Prezydenta Poznania doszło do podpisania „Wielkopolskiego Paktu dla Transplantologii”.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Jednym z sygnatariuszy paktu, którego celem jest propagowanie donacji i zwrócenie uwagi na problem z przeszczepami tkanek, jest szpital w Śremie.

Konferencja naukowa „Wielkopolska dla transplantologii. Transplantologia dla Wielkopolski”, która miała miejsce na początku marca, była idealnym miejscem, by taki pakt podpisać. Z ramienia szpitala w Śremie, podpis złożył prezes, Michał Sobolewski.Sama konferencja gromadziła podmioty lecznicze, instytucje państwowe, samorządowe oraz organizacje społeczne, które zadeklarowały zaangażowanie w propagowanie dawstwa organów, celem rozwoju transplantologii w regionie.

Przeszczepianie narządów to powszechna praktyka na całym świecie, odgrywająca znaczącą rolę w ratowaniu zdrowia ludzkiego. Procedury dotyczące poboru narządów od dawców, zarówno żywych, jak i zmarłych, są ściśle regulowane. Etapy pobrania narządów od zmarłego dawcy obejmują identyfikację potencjalnego dawcy, kwalifikację dawcy i narządów do pobrania, rozpoznanie śmierci mózgu, autoryzację pobrania, opiekę nad zmarłym dawcą narządów, koordynację pobrania przez uprawnionego koordynatora transplantacyjnego oraz samo pobranie narządów przez lekarzy. Procedury te są rygorystyczne, zapewniając przejrzystość i bezpieczeństwo.

Podczas pobierania narządów od dawcy ważne jest również wsparcie dla jego rodziny, która jest informowana o procedurach z należytą troską i szacunkiem.

– Szpital Powiatowy im. Tadeusza Malińskiego w Śremie rozpoczął procedurę pobierania organów oraz tkanek już w 2016 roku, kontynuując ten proces nieprzerwanie. W 2024 roku przeprowadzono kolejne pobrania, w tym również wielonarządowe donacje. Obecnie szpital ten należy do czołowych podmiotów aktywnie zaangażowanych w ratowanie życia poprzez przekazywanie narządów do przeszczepu.

– mówi Michał Sobolewski, prezes szpitala w Śremie.

Zostaw komentarz