Jaką strategię inwestowania w numizmaty wybrać? Zobacz!
Jaką strategię inwestowania w numizmaty wybrać? Zobacz!
  • Home
  • Ciekawostki
  • Inwestowanie w stare monety – jaką strategie warto przyjąć?

Inwestowanie w stare monety – jaką strategie warto przyjąć?

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Inwestorzy, planując kolejne działania, muszą przyjąć konkretną strategię. Wynika ona m.in. ze specyfiki rynku, na którym działają czy indywidualnej skłonności do podejmowania ryzyka. Jak strategie inwestowania warto przyjąć, lokując kapitał w numizmatach? O szczegółach zawierania tego rodzaju transakcji przeczytasz w naszym artykule.

Jak zaplanować strategię inwestowania?


Berdychowski Kwiecien2 2024

Planowanie inwestycji warto rozpocząć od opracowania pewnej strategii. Przez strategię inwestycyjną rozumie się pewien schemat podejmowania kolejnych działań, dzięki którym osiągniemy zamierzone zyski. Strategia inwestycyjna zależy od kilku istotnych czynników, w tym m.in. od:



  • bieżącej sytuacji rynkowej,
  • postawy inwestora,
  • skłonności do podejmowania decyzji obarczonych ryzykiem,
  • planowanego okresu inwestycji.

Warto więc w pierwszej kolejności zastanowić się nad powyższymi aspektami. Przykładowo inwestorzy, którzy stronią od ryzyka, zazwyczaj wybierają produkty mniej dochodowe, ale zapewniające ochronę kapitału. Tymczasem ci, którzy chcieliby szybko zakończyć proces inwestycyjny, zwykle lokują środki w numizmaty płynne, które łatwo będzie odsprzedać. Planowanie strategii to jednak znacznie szersze zagadnienie. Przed przystąpieniem do inwestycji należy zadbać o odpowiednie przygotowanie do jej zawarcia. Aby rozpocząć sprzedaż, jeśli dysponujemy już pewną kolekcją, konieczne może okazać się czyszczenie monet. Dlaczego? Stan zachowania monet ma istotne znaczenie podczas wyceny monet, na podstawie której można stwierdzić, czy opłaca się je odsprzedać w danym momencie.

Inwestowanie w stare monety - sprawdź, czy to się opłaca!
Inwestowanie w stare monety – sprawdź, czy to się opłaca!

Inwestycja aktywna czy pasywna?

Przez inwestycję aktywną rozumiemy taką, w której czynnie uczestniczymy, zarządzając nią. Tymczasem inwestorzy pasywni pomnażają swój kapitał, oddając go innym. Inwestycje na rynku numizmatów zwykle mają charakter aktywny, w przeciwieństwie do lokat bankowych czy funduszy inwestycyjnych, gdy naszą jedyną rolą jest powierzenie kapitału konkretnej jednostce. Niemniej jednak możemy być aktywnymi graczami rynkowymi, którzy skupiają się na zwiększaniu wartości swojej kolekcji. Warto również zdecydować się na zakup monet i odczekać moment, aby w dalszej kolejności odsprzedać je za wyższą cenę. Bez względu na to, jaki model wybierzemy, warto korzystać z usług dobrego pośrednika, sprzedając i kupując monety poprzez https://aukcje.numimarket.pl/.

Ryzyko i szybki zysk – czy to się opłaca?

Strategia inwestycyjna w dużej mierze zależy od naszego podejścia do ryzyka. Jeśli chcemy zyskać więcej, musimy liczyć się z większym ryzykiem, z kolei inwestycje przynoszące niski dochód są obarczone znacznie niższym ryzykiem. Na rynku numizmatów możemy zainwestować sporo pieniędzy w produkt, który docelowo powinien przynieść zyski. Transakcje nie mają jednak charakteru spekulacyjnego, co oznacza, że aby podjąć dobrą decyzję, trzeba posiadać wiedzę i doświadczenie. Dlatego też przyjmuje się, że inwestycje obarczone dużym ryzykiem są głównie dla profesjonalistów, których nie tak łatwo oszukać. Tymczasem, stawiając pierwsze kroki na rynku numizmatów, lepiej podejmować decyzje obarczone niższym poziomem ryzyka. Oczywiście, każdy inwestor ma prawo dokonać własnej, niezależnej oceny, a także reprezentować odmienną względem ryzyka postawę. Niemniej jednak każda decyzja powinna być przemyślana – zbyt pochopna może bowiem wiele kosztować.

Jaką strategię inwestowania przyjąć?

Inne kryterium podziału strategii inwestycyjnych oparte jest na rodzaju analizy. Wyróżnia się analizę techniczną, opartą głównie o dane historyczne i wskaźniki oraz analizę fundamentalną, która opiera się na ocenie całego środowiska, w obrębie którego inwestujemy. W przypadku rynku numizmatów lepiej sprawdza się analiza fundamentalna, ze względu na niskie tempo rozwoju i niewielką liczbę zawieranych transakcji, w porównaniu np. do rynku akcji. Ponadto wiele transakcji ma charakter prywatny, przez co dostęp do danych może być utrudniony. Przeprowadzenie analizy fundamentalnej nie jest łatwe – potrzebna jest tutaj wiedza w zakresie samej numizmatyki, jak i ogólnie w zakresie inwestowania. Niemniej jednak nie ma przeciwwskazań, aby te dwie analizy stosować jednocześnie, o ile oczywiście mamy taką możliwość.

1 Comments Text
  • Zamiast w stare monety wolałem w otwarte fundusze inwestycyjne o których na stronie zarabiajmypl czytałem trochę i spoko to była opcja

  • Zostaw komentarz