Annie Spratt Sggw4 Qdd54 Unsplash Wp

Czy wiesz jak przekwalifikować pracownika?

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Życie ma to do siebie, że pisze różne scenariusze, na które często nie jesteśmy gotowi. Często zdarza się, że z rozmaitych przyczyn losowych takich jak na przykład wypadek, wiek, choroba etc. pracownik nie jest już w stanie wykonywać swoich obowiązków, do których został przydzielony. Czy w takiej sytuacji my jako pracodawca, musimy go zwolnić? Oczywiście, że nie. Mało tego w takiej sytuacji zwolnienie naszego sumiennego pracownika, można by było uznać wręcz za nieetyczne. Jak więc podejść do przekwalifikowania pracowników?

Czym tak właściwie jest przekwalifikowanie pracownika?


Berdychowski Kwiecien2 2024

Zjawisko to opisuje art. 103§ 1 k.p., który mówi o tym, że zasadniczo przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się sytuacje w której pracownik uzupełnia swoją wiedzę lub zdobywa nową, a sam proces musi nastąpić z inicjatywy pracodawcy bądź za jego zgodą. Na decyzję o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracownika wpływ ma wiele czynników zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. A sam pracodawca jak i pracownik, może pozyskać potrzebne na to środki z Funduszu Pracy oraz rozmaitych programów operacyjnych województw. Kiedy najlepiej zmienić kwalifikacje zawodowe?

Na to pytanie nie ma zasadniczo jednoznacznej odpowiedzi. Pomijając niezależne czynniki zewnętrzne takie jak wypadek czy choroba, to standardowa odpowiedź na to pytanie powinna brzmieć „zawsze, kiedy jest ku temu okazja”. W dzisiejszych czasach, zdobywanie nowych kwalifikacji poprzez kursy zawodowe oraz ciągły rozwój, to atuty, które pracodawcy chcą nieustannie widzieć u swoich pracowników. 

Sami pracodawcy, również decydują się na wysyłanie swoich pracowników na rozmaite kursy zawodowe etc. dlatego, że w ogólny rozrachunku, niesie to dla nich naprawdę wiele korzyści. Wykwalifikowany pracownik jest w stanie wykonywać znacznie więcej obowiązków i dopasować się pod potrzeby danego przedsiębiorstwa znacznie lepiej, niż osoba, której umiejętności i wiedza, są relatywnie skromne.

Jak w skuteczny sposób przebranżowić pracownika?

Jeżeli chcemy przebranżowić pracownika, to jest to zdecydowanie pomysł, który wymaga pochwały. Nie mniej jednak, musimy do tej sprawy również podejść w odpowiedni sposób. Sam proces nie powinien być przeprowadzony „po macoszemu”, najpierw trzeba się zastanowić nad tym jakie pracownik ma mocne i słabe strony.

Dopiero na tej podstawie, można podjąć decyzje o ewentualnym wysłaniu pracownika na kursy czy szkolenia, które po prostu będą mu odpowiadać. Nie możemy wysyłać pracowników na jakiekolwiek szkolenia jakie są w danej chwili dostępne. W ten sposób osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego, a pracownik nie nabierze nowych umiejętności. Każdą decyzję o wysłaniu pracownika na szkolenie, powinniśmy z nimi dokładnie przedyskutować.

Blog Gamfi powstał z myślą o przedstawieniu różnych informacji w związku z szeroko pojętym rynkiem pracodawcy i pracownika oraz z działem HR w firmie. Odwiedź nas żeby dowiedzieć się więcej.

Zostaw komentarz

DOŁĄCZ DO NAS

Reklama
Capchem Cup 2024 w remie

Get Update

Subscribe our newsletter to get the best stories into your inbox!

[mc4wp_form id=86]