||||

Warsztaty Literackie dla dzieci z Albertem Albertsonem w śremskiej bibliotece

Image00006
Dzieci słuchają historii Alberta (fot. Wiktor Chicheł)
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W czwartek 8 lutego o godz. 16.00 w Bibliotece Publicznej im. prof. Heliodora Święcickiego w Śremie odbyły się Warsztaty Literackie dla dzieci z Albertem Albertsonem – bohaterem szwedzkiej serii książek.

W 2022 roku obchodzono 50. urodziny Alberta Albertsona. Pierwsza książka, której autorką jest Gunilla Bergström, ukazała się w Szwecji 1972 roku, a w Polsce 12 lat temu. Z tej okazji ukazała się wystawa “Niech żyje Albert Albertson!”, którą można obejrzeć w śremskiej bibliotece.Albert Albertson mieszka z bardzo miłym tatą i kotem Puzlem. Jak każdy kilkulatek czasem ma problemy z zasypianiem, potrafi rano strasznie się grzebać przed wyjściem do przedszkola i jest niezwykle pomysłowy, zwłaszcza jeśli bardzo czegoś chce.

W warsztatach brało udział 14 dzieci. Miały okazję podążać śladem Alberta, który masterował z tatą. Pani z wydawnictwa Zakamarki, które tłumaczy i wydaje szwedzkie książki dla dzieci w Polsce, zapytała jakie narzędzia można znaleźć w skrzynce. By wspomóc najmłodszych miała przygotowane rysunki narzędzi. Dzieci bardzo szybko podały nazwy.

W tej części przygód małego Szweda, chłopiec chciał zbudować helikopter. Młodzi odkrywcy wraz z opiekunką podążyli jego tropem i tworzyli swoje pojazdy latające za pomocą wyciętych prostokątów, śmigieł czy śrubek. Następnie poprzyklejały wycięte okładki książek o Albertsonie.

Następnie pani z wydawnictwa poprowadziła krótkie ćwiczenia ogólnorozwojowe. Po tym dzieci miały okazję poprzytulać się do Alberta i zrobić sobie zdjęcia. Po wszystkim posprzątały poduszki, na których siedziały. Na koniec spotkania czekały na milusińskich różne prezenty związane z bohaterem książek. Co ciekawe, dostały zadanie domowe, by pokolorować postać Alberta Albertsona. Co na to ministra edukacji?!

Wydawnictwo Zakamarki powstało na początku 2007 roku w Poznaniu. Początkowo należało do szwedzkiej grupy wydawniczej Norstedts, w skład której wchodzi jedno z największych szwedzkich wydawnictw książek dla dzieci – Rabén & Sjögren, a od 2011 roku jego właścicielkami są Katarzyna Skalska i Natalia Walkowiak. Wydawnictwo Zakamarki wydaje cenione na całym świecie i tłumaczone na dziesiątki języków szwedzkie książki dla dzieci. 

Zostaw komentarz