1d26c4b5 Caa2 4897 9dbc 049b4809cc06
Robert Piątek i Adam Lewandowski oraz wpis radnego powiatowego (fot. Robert Piątek/FB)
 • Home
 • Aktualności
 • Kryzys tożsamościowy w śremskim PiS? Pomiędzy rządem a opozycją

Kryzys tożsamościowy w śremskim PiS? Pomiędzy rządem a opozycją

Co o tym sądzisz?
+1
4
+1
2
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

W niedzielny wieczór 12 maja radny powiatowy PiS Robert Piątek zamieścił na profilu facebookowym wpis, w którym w bardzo pozytywnym świetle przedstawił byłego Burmistrza Śremu Adama Lewandowskiego. Wcześniej w piątek zaatakował komitet burmistrza Wiśniewskiego za politykę ekologiczną. A to wszystko dzieje się niedługo po wolcie Przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Klaczyńskiego.

Zacznijmy od samego początku, czyli rezygnacji z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości Klaczyńskiego. Był on przeciwny pozostania w opozycji i chętnie poparł ekipę obecnego Burmistrza Śremu. Zrobił to przeciw reszty kolegów radnych z PiS. Dzięki temu zabiegowi uzyskał stanowisko „kierownika” rady miejskiej, a także zarobi więcej pieniędzy. Po tym ruchu wiedział, że wyrok może być w partii tylko jeden, więc sam zrezygnował z bycia członkiem ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego, z którego kilkanaście lat startował do obu ciał uchwałodawczych w samorządzie, zajmując często intratne stanowiska. Jedni uważają go obecnie za zdrajcę, a drudzy za nawróconego na „jasną” stronę mocy. Pozostawiam to do oceny Państwu.W piątek 10 maja Robert Piątek jadąc na protest „Precz z Zielonym Ładem” do Warszawy napisał na Facebooku:

„KWW Grzegorza Wiśniewskiego chce pomalować Śrem na zielono. My pozdrawiamy Wszystkich znajomych i przyjaciół z naszego wyjazdu do Warszawy. Dzisiaj będziemy protestować przeciwko „Zielonemu Ładowi” Organizatorem naszego wyjazdu jest NSZZ „Solidarność” Odlewni Żeliwa w Śremie.”

Widać gołym okiem, iż śremski PiS ma dużą niechęć do ugrupowania rządzącego i kandydat tej partii na burmistrza Śremu z 2018 r. tego nie ukrywa.

Jednak chyba nikt się nie spodziewał tego, co wydarzyło się w niedzielny wieczór. Na profilu Piątka pojawił się wpis o zaskakującej treści:

„Dziękuję bardzo Burmistrzowi Adamowi Lewandowskiemu za Jego pracowitość i zaangażowanie w sprawy naszej Gminy. Pomimo różnych nieprawdziwych informacji, które pojawiły się na Jego temat w  kampanii wyborczej – przejdzie do historii jako dobry Ojciec naszego miasta, który zauważał i szanował każdego mieszkańca. Jest na to wiele przykładów. Znany jest z tego w środowisku Jezioran. Dbał o pamięć historyczną współorganizując uroczystości patriotyczno – religijne poświęcone pamięci naszych bohaterów walczących o niepodległość Ojczyzny. Pamiętam, że zawsze bardzo dobrze wyrażali się o Nim moi zmarli rodzice. Był pierwszym Burmistrzem, który upamiętnił internowanych działaczy NSZZ ,,Solidarność” Odlewni Żeliwa. W ostatnich 3 latach w Radzie Miejskiej bardzo dobrze układała się współpraca z Klubem Radnych PIS oraz posłem Zbigniewem Dolatą. Owocem naszych wspólnych działań było min. pozyskanie z funduszy rządowych; 10,8 mln. zł na sale sportowe dla Szkoły Podstawowej nr 4 i Szkoły Podstawowej w Pyszącej”.

Wielu działaczy związanych z prawicowymi i antysystemowymi środowiskami nie ukrywało zdziwienia, a czasem wręcz oburzenia. Bardzo ostro to stanowisko skrytykował Krzysztof Budzyń – przedsiębiorca i regionalista, który jest w wieloletnim konflikcie z Adamem Lewandowskim. Także radny powiatowy Emil Majsner wyraził swoje zdanie. Niestety nie mogę przytoczyć dokładnych wypowiedzi, ponieważ wszystkie komentarze zniknęły z Facebooka, a nie zdążyłem ich zapisać.

Jednak zauważalna jest pewna konsternacja na śremskiej prawicy i jeszcze nie wiadomo, jak to wszystko wpłynie na notowania, ale także struktury Prawa i Sprawiedliwości w regionie. Łatwo odczuć, że sprawa jest bardzo rozwojowa, więc zapewne długo nie poczekamy na dalszą część konfliktu. W końcu niedługo konferencja z posłem Dolatą, która ma wyjaśnić sytuację z Klaczyńskim. W śremskiej polityce naprawdę nie będzie nudno!

1 Comments Text
 • Pożyjemy – zobaczymy jak będzie, nie wiem co Robert tam chciał dosłownie powiedzieć przez swoją wypowiedź, może po prostu nie chciał do końca obsobaczyć Adama Lewandowskiego, w końcu coś tam zrobił dla Śremu, aczkolwiek ja osobiście głosowałem na Wśniewskiego z wielu powodów. Pan Wśniewski niech pamięta, że oczekujemy wymiernych wyników jako mieszkańcy miasta a nie zajmowania się pierdołami, po to przerwano wieloletnią kadencję Pana Lewandowskiego aby wprowadzić powiew świeżości ale nie pakować się coś skrajnie przeciwnego.
  Panie nowy burmistrzu – jest Pan dla ludzi – mieszkańców Śremu i powiatu, i ma Pan im służyć a nie wdrażać jakieś ideologie czy robić rzeczy wbrew naszej woli.
  Pierwsza potrzeba to udrożnienie miasta poprzez dokończenie obwodnicy i budowę następnych + mosty przez Wartę aby mi przez centrum miasta, ul.Grunwaldzką wielkie TIR-y i wywrotki/cieżarówki nie jeździły setkami dziennie a około 08:00 rano i po południu matki dowożące dzieci do szkoły nie korkowały Śremu …
  Radzę pomyśleć o ścieżkach rowerowych, przedłuzenie (bezkolizyjne) do Mechlina i dalej do Dąbrowy, Z Kórnika ma być ścieżka budowana do Czmonia, czemu by jej nie przedłużyć do Śremu ?

 • Zostaw komentarz