|||||

Śremianie pamiętają o Abp. Antonim Baraniaku. Ks. dr hab. Jarosław Wąsowicz był gościem Śremskiego Instytutu Historii

Img 0898
(fot. Wiktoria Kaptur)
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W niedzielny wieczór 4 lutego 2024 roku o godz. 19.00, w auli im. Jana Pawła II przy kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa w Śremie, odbyło się wyjątkowe spotkanie z ks. dr hab. Jarosławem Wąsowiczem, poświęcone postaci Arcybiskupa Antoniego Baraniaka.


Dominik Sworowski
Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb

Wieczorne spotkanie rozpoczął prezes Śremskiego Instytutu Historii Sebastian Witasiak, który nie krył zaskoczenia z tak dużej frekwencji. Po zaproszeniu na scenę gościa, mikrofon otrzymał prowadzący spotkanie – sekretarz ŚIH Wiktor Chicheł. Co ciekawe, oboje chwilę wcześniej wrócili z Mchów, gdzie byli obecni na innych wydarzeniach poświęconych Arcybiskupowi. Chicheł zaprezentował ks. Wąsowicza publiczności i zakomunikował, iż spotkanie będzie miało formę rozmowy.Image00022
Ks. Wąsowicz mówił z wielką pasją (fot. Wiktoria Kaptur)

Ks. dr hab. Jarosław Wąsowicz, wykazując się imponującą wiedzą i pasją, odpowiedział na liczne pytania prowadzącego. Rozmowa dotyczyła nie tylko biografii, ale także motywacji do napisania książki czy zaistniały związki pomiędzy odszukaniem powołania kapłańskiego a bohaterstwem Arcybiskupa. Śremianin zapytał o kwestie: ks. Wiśniewskiego, który wysłał do nowicjatu salezjanów w Oświęcimiu młodego Antka, a także organizowania święceń kapłańskich dla mężczyzn z Czechosłowacji oraz pozostałych Polaków w ZSRR.

Image00025
Zapełniona aula im. Jana Pawła II (fot. Wiktoria Kaptur)

Następnie przyszedł czas na pytania od publiczności. Pierwszy zadał je Andrzej Matras, który chciał nie dowiedzieć czy ks. Abp Baraniak wracał do rodzinnych stron w latach późniejszych. Okazało się, że zdarzało się za każdą uroczystością u Baraniaków. Wśród uczestników spotkania znaleźli się też m.in. Krzysztof Budzyń i Jan Tomyślak, którzy podzielili się osobistymi świadectwami spotkania z abp. Antonim Baraniakiem sprzed kilkudziesięciu lat. Ten drugi powiedział, że Niezłomny Arcybiskup o naszym mieście mówił: “Mój ukochany Śrem“. Wydawca Śremskiego Notatnika Historycznego po latach spotkał się z ks. Wąsowiczem osobiście i mogli się serdecznie wyściskać. Zapowiedzieli współpracę na polu historycznym.

Na koniec spotkania gość otrzymał prezenty od Krzysztofa Budzynia w postaci kilku publikacji z jego “stajni” oraz od organizatorów m.in szalik Warty Śrem czy ostatni numer Tygodnia Ziemi Śremskiej. Ten kibicowski element nawiązywał do aktywnego zaangażowania kapłana w świecie “ludzi trybun”.

Ks. Wąsowicz był bardzo zaskoczony tyloma podarkami

Przed, w trakcie, jak i po zakończeniu spotkania, była możliwość zakupu licznych książek księdza-historyka. Każdemu z chęcią podpisywał publikacje, krótko porozmawiał, a nawet robił zdjęcia. Dodatkowo sekretarz ŚIH Wiktor Chicheł wystawił ze swojego archiwum inne książki salezjanina, które obecnie są nie do zdobycia w księgarniach.

Spotkanie zorganizowane przez Śremski Instytut Historii było okazją do pogłębienia wiedzy na temat życia i działalności Arcybiskupa Baraniaka. Wydarzenie zgromadziło ponad 70 osób, co świadczy o żywym zainteresowaniu mieszkańców historią byłego metropolity Archidiecezji Poznańskiej. Współorganizatorem wydarzenia była Parafia NSJ Śrem. Patronat medialny nad spotkaniem objął Tydzień Ziemi Śremskiej oraz Katolicki Śrem.

„Spotkanie, jak to zwykle bywa – było zbyt krótkie, aby poruszyć wszystkie interesujące wątki. Wiele ciekawych i barwnych historii zostało opowiedzianych, ze swadą, przez Ks. Wąsowicza. Była też możliwość zakupu jego książki, która dostępna jest już tylko w sklepikach stacjonarnych IPN. Jednym słowem, dobrze spędzony niedzielny wieczór”

– skomentował Tomasz Szymański ze stowarzyszenia Zaborowo – nasza wieś dawniej i dziś.
Img 5558
Pamiątkowe zdjęcie rozmówców (fot. Wiktor Chicheł)

„Co to był za wieczór!? Jesteście, Państwo – Niesamowici Ponad 70 osób w niedzielę wieczorem – tego jeszcze nie grali. Chyba każdy poznał sylwetkę Niezłomnego Arcybiskupa Baraniaka dzięki olbrzymiej wiedzy ks. dr. hab. Jarosława Wąsowicza, który odpowiedział na grad pytań prowadzącego rozmowę sek. Wiktora Chichła oraz tych, które padały z sali. Ponadto Pan Krzysztof Budzyń poruszył ciekawe tematy, a także Pan Jan dał świadectwo spotkania z ks. Antonim kilkadziesiąt lat temu. Dziękujemy za współorganizację Parafii NSJ Śrem oraz patronat medialny Tydzień Ziemi Śremskiej i Katolicki Śrem” 

– podsumował wydarzenie ŚIH.

(fot. Wiktoria Kaptur/Wiktor Chicheł)

Zostaw komentarz