Kim był Paweł Huelle i dlaczego warto przeczytać jego książki?

6613ff58907539623435497cc075c09e
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Paweł Huelle to pisarz wyjątkowy. Był prozaikiem i poetą, ściśle związanym z Gdańskiem, swoim miastem rodzinnym, które stanowiło jeden z najważniejszych tematów jego twórczości. W swoich książkach pochylał się nad skomplikowanymi sprawami kulturowego splątania tożsamości niemieckiej, polskiej i żydowskiej, właściwego dla regionu Pomorza. Jeśli chcesz poznać życiorys Pawła Huellego i dowiedzieć się, o czym właściwie są jego książki, serdecznie zapraszamy do lektury.


Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb
Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb

Paweł Huelle – krótka biografia


VW_Berdychowski_400_150(1)

Pisarz urodził się w roku 1957 w Gdańsku. Ukończył studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 80 angażował się w działalność opozycyjną – był związany z NSZZ Solidarność i pracował jako dziennikarz w Biurze Informacji Prasowej tej organizacji. W roku 2011 został dramaturgiem w Teatrze Miejskim w Gdyni. Choć nigdy nie uważał się za gdańską ikonę i reagował negatywnie na określanie go mianem „pisarza gdańskiego”, to jednak dla wielu osób piszących o Gdańsku jest dziś wzorem do naśladowania, ze smutkiem żegnanym przez mieszkańców oraz władze miasta. Paweł Huelle zmarł w listopadzie 2023 roku a jego śmierć jest nieodżałowaną stratą dla polskiej literatury.Po jakie książki Pawła Huellego warto sięgnąć?

Jego melancholijne, nieco tajemnicze książki można utożsamić z tak zwaną “literaturą małych ojczyzn”, która w nostalgiczny sposób opisuje czasy minione, często przypadające na moment dorastania autora. Choć Gdańsk jest znaczącym bohaterem jego utworów, to w książkach Pawła Huellego liczą się przede wszystkim ludzie – ludzie różnych narodowości, różnych tożsamości i kultur, połączeni ze sobą miejscem, w którym przyszli na świat albo w którym, na skutek zawirowań po II wojnie światowej, przyszło im żyć i tworzyć relacje. Bohaterowie jego książek pochodzą z różnych stron świata, a ich losy łączą się ze sobą dzięki figurze miasta Gdańsk.

Które książki Pawła Huellego warto znać? Oto kilka propozycji:

“Weiser Dawidek”

Wielu osobom na hasło Paweł Huelle – książki przychodzi na myśl przede wszystkim debiut pisarza, czyli powieść “Weiser Dawidek”, wydana w 1987 roku. To opowieść o zniknięciu dwunastoletniego chłopca żydowskiego pochodzenia w Gdańsku roku 1957. Co ciekawe, cała historia jest opisywana z perspektywy dorosłego narratora, Hellera, który w momencie wydarzeń z 1957 roku był dzieckiem i znał tytułowego bohatera. “Weiser Dawidek” to historia o pamięci i niepamięci, o przemilczaniu trudnych spraw i próbie rekonstruowania zdarzeń. To również książka o trudnej i bolesnej historii relacji polsko-żydowskich. Powieść “Weiser Dawidek” została zekranizowana przez Wojciecha Marczewskiego w roku 2000 pod tytułem “Weiser”.

“Śpiewaj ogrody”

“Śpiewaj ogrody” to kolejna opowieść o wielokulturowej rzeczywistości Gdańska, w której przenikały się różne tożsamości. Opowiada o małżeństwie, żyjącym w dworku z ogrodem na gdańskiej Oliwie, których sielanka jest ustawicznie przerywana przez wiejący wiatr historii, ale również przeszłość, głęboko zakorzenioną w fundamentach pięknego domu. “Śpiewaj ogrody” to książka o tajemnicy, przyjaźni i wielu latach splątanej, niejasnej historii ludzkiej, która jest niesłychanie fascynująca.

“Talita”

To ostatnia książka autora, wydana w 2020 roku, która tylko potwierdza niezwykły kunszt i umiejętności pisarza. Pisana hipnotyzującą, nieco tajemniczą i mistyczną narracją, a jej tytuł nawiązuje do biblijnego motywu “talitha cum!”. Ostatnia książka autora jest właściwie zbiorem dwunastu opowiadań, z których każde nawiązuje do tradycji, praktyk ludowych i tej części historii Polski, która do tej pory pozostawała przemilczana.

Te i inne książki Pawła Huellego to prawdziwe pisarskie arcydzieła. Warto przeczytać, nawet jeśli z Gdańskiem ma się niewiele wspólnego.

Zostaw komentarz