|||

Rok abp. Antoniego Baraniaka w Książu Wlkp. Szykuje się mnóstwo wydarzeń. Sprawdź koniecznie!

Ksiądz Antoni Baraniak
fot. CK Książ Wlkp.
Co o tym sądzisz?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W roku 2024, jednym z patronów miejscowości Książ Wlkp. będzie urodzony w Sebastianowie, Abp Antoni Baraniak. To wyjątkowe wydarzenie towarzyszyć będzie nam przez najbliższe 12 miesięcy, świętując 120. urodziny tego wybitnego duchownego.


Berdychowski Wv

1 stycznia, abp Antoni Baraniak obchodził swoje urodziny, a teraz zaczynamy okres pełen wyjątkowych inicjatyw i wydarzeń związanych z jego życiem i działalnością.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Wspólnie z gminą Książ Wlkp., Szkołą Podstawową im. abp. Antoniego Baraniaka w Mchach, KGW Sebastianowo, sołtysem wsi Sebastianowo oraz Mchy, mieszkańcami ulicy abp. Antoniego Barania w Książu Wlkp., Tomaszem Jankowskim – przedstawicielem Wirtualnej Izby Regionalnej Gminy Książ oraz pod patronatem ks. proboszcza Artura Kosiora z parafii pw. Św. Marcina bp w Mchach, ksiąski ośrodek kultury przygotował bogatą ofertę wydarzeń.

Wśród inicjatyw znajdziemy różnorodne wydarzenia, dedykowane zarówno mieszkańcom, jak i gościom spoza regionu.

Plan obchodów związanych z rokiem abp. Antoniego Baraniaka w Książu Wlkp.:

 • STYCZEŃ:
  • 07.01 godz. 13.00 – msza św. pod przewodnictwem abp. S. Gądeckiego (kościół pw. św. Marcina Biskupa w Mchach).
 • LUTY:
  • 04.02 – godz. 16.00 – przedstawienie teatralne „Ty prowadziłeś nas” (Szkoła w Mchach).
 • MARZEC:
  • 22.03 – godz. 17.30 – wykład WIZ „Antoni Baraniak – Arcybiskup z Sebastianowa” (Biblioteka Publiczna w Książu Wlkp.)
 • KWIECIEŃ:
  • 08.04 – ogłoszenie konkursu na kartkę imieninową dla dzieci „To dla ciebie – Antku!!!” (CK Książ Wlkp.).
 • MAJ:
  • 18.05 – Fotograficzny spacer ku pamięci abp. Antoniego Baraniaka,
  • 24.05 – Wyjazd do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie (dla uczniów SP w Mchach),
  • 26.05 – Popołudnie z… Antkiem.
 • CZERWIEC:
  • 09.06 – Wyjazd do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie
  • 14-15.06 – Specjalna Poczta Rowerowa.
 • LIPIEC:
  • Kino plenerowa – film “Żołnierz Niezłomny Kościoła”
 • SIERPIEŃ:
  • 03.08 – Quest „Rowerowy Baraniak 2.0”,
  • 04.08 – Festyn parafialny w ogrodach przy plebanii w Mchach.
 • WRZESIEŃ:
  • 02.09 – Rajd motocyklowy – „Śladami żołnierzy wyklętych”,
  • 09.09 – konkurs wiedzy o abp. Antonim Baraniaku (etap szkolny).
 • PAŹDZIERNIK:
  • 04.10 – święto szkoły i 20-lecie nadania imienia szkole w Mchach.
 • LISTOPAD:
  • 09.11 – konkurs wiedzy o abp. Antonim Baraniaku (etap gminny).
 • GRUDZIEŃ:
  • Gala podsumowująca rok patrona abp. Antoniego Baraniaka.
  Kandydaci oceniają wybory samorządowe

Kim był ksiądz arcybiskup Antoni Baraniak?

Antoni Baraniak urodził się 1 stycznia 1904 roku w Sebastianowie, a jego życie było niezwykle związane z posługą duszpasterską i pracą na rzecz Kościoła katolickiego w Polsce. Zmarł 13 sierpnia 1977 w Poznaniu, pozostawiając po sobie trwałe dziedzictwo jako biskup, salezjanin i kapelan prymasów Polski.

Swoją drogę duchową rozpoczął w Oświęcimiu, gdzie 1 września 1917 roku rozpoczął naukę w szkole średniej jako wychowanek salezjański. W 1920 roku wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Salezjańskiego w Kleczy Dolnej, a w 1921 roku złożył pierwszą profesję zakonną. Kolejne lata spędził na studiach filozoficznych w Krakowie i pracy wychowawcy w różnych miejscach, takich jak Klecza Dolna, Czerwińsk i Warszawa.

Decydując się na święcenia kapłańskie, Antoni Baraniak udał się na studia teologiczne do Rzymu, gdzie w latach 1927–1931 studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Święcenia prezbiteriatu przyjął 3 sierpnia 1930 z rąk arcybiskupa Adama Stefana Sapiehy w kościele Sióstr Karmelitanek w Krakowie.

W sobotę ulicami naszego miasta przejdzie Orszak Trzech Króli!

Jego posługa duszpasterska nabrała szczególnego znaczenia, gdy 1 września 1933 roku został sekretarzem i kapelanem prymasa Polski, kardynała Augusta Hlonda. Po śmierci kardynała Hlonda pełnił tę samą funkcję u prymasa Stefana Wyszyńskiego. Mimo wielu trudności, również okresu aresztowania w latach 1953–1956, pozostał niezłomny w obronie wartości chrześcijańskich i nie obciążył prymasa Wyszyńskiego w czasie brutalnych przesłuchań.

8 lipca 1951 roku Antoni Baraniak został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej i biskupem tytularnym teodozjopolitańskim. Po zwolnieniu z aresztu w 1956 roku ponownie podjął obowiązki kierownika sekretariatu prymasa Wyszyńskiego.

30 maja 1957 roku został mianowany przez papieża Piusa XII arcybiskupem metropolitą poznańskim. W czasie swojego biskupstwa aktywnie uczestniczył w Soborze Watykańskim II, był zaangażowany w życie Kościoła w Polsce i pozostawił trwały ślad w historii archidiecezji poznańskiej.

Po długotrwałej chorobie zmarł 13 sierpnia 1977 roku, zostawiając po sobie pamięć o świętym życiu i niezłomnej służbie Kościołowi. Pośmiertnie został odznaczony Orderem Orła Białego. Jego proces beatyfikacyjny został zapoczątkowany, co świadczy o uznaniu dla jego świętości i oddania dla wartości chrześcijańskich, które niejednokrotnie wykazywał w trudnych czasach historii Polski.

Abp Antoni Baraniak, będący jednym z najsłynniejszych polskich arcybiskupów rzymskokatolickich, jest postacią o niezwykle bogatym życiorysie. Pośmiertnie został odznaczony Orderem Orła Białego, a za swój patriotyzm został doceniony przez Sejm, ogłaszając go jednym z ogólnopolskich patronów 2024 roku.

Zostaw komentarz