|||

Zdradził go eCall. Z wypadku pod Małachowem trafił prosto za kraty

Pijany Uderzył W Drzewo
fot. Cztelnik TZŚ
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

41-latek został zatrzymany po tym, jak jego samochód powiadomił służby ratownicze o udziale w zdarzeniu drogowym na trasie Małachowo – Gaj.


VW_Berdychowski_400_150(1)

W Boże Narodzenie, w godzinach wieczornych służby ratownicze zostały powiadomione o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na lokalnej drodze z Małachowa do wsi Gaj. Zgłoszenie do służb zostało wysłane automatycznie, przez system powiadamiania eCall.


Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb
Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb

Na miejscu zastano samochód marki mercedes, który uderzył w przydrożne drzewo. Nie było to silne uderzenie, ale wystarczyło, by system zadziałał.Wewnątrz pojazdu zastano mężczyznę i psa. Zarówno jemu, jak i czworonogowi nic się nie stało. Nie wymagali pomocy medycznej i weterynaryjnej. Takiego obrotu spraw należy szukać w dwóch przyczynach: niewielkiej prędkości pojazdu oraz… ilości alkoholu, jaka buzowała w organizmie kierowcy. Nie od dziś bowiem wiadomo, że pijani zawsze mają szczęście i nawet z koszmarnych wypadków wychodzą bez jednego zadrapania.

Koszmar w pierwszy dzień świąt! Wypadek na trasie do Jerki

Badanie alkomatem wykazało, że kierujący mocno zabalował w wigilię oraz pierwszy dzień świąt.

„Dmuchnął” ponad 2,7 promila.

Oczywiście mężczyzna natychmiast został zatrzymany i przewieziony do KPP Śrem, gdzie po wytrzeźwieniu przeprowadzono czynności z jego udziałem.

W działaniach ratowniczych udział brały służby z obu powiatów: śremskiego oraz gostyńskiego.

Czym jest i jak działa system eCall?

System powiadamiania eCall (emergency call) to technologia wbudowana w niektóre samochody, która automatycznie wzywa pomoc w przypadku wypadku drogowego lub innego nagłego zdarzenia. Głównym celem eCall jest skrócenie czasu reakcji służb ratunkowych, co może być krytyczne w przypadku poważnych wypadków.

Oto kilka kluczowych cech systemu eCall:

  1. Automatyczne powiadomienie: W przypadku poważnego wypadku samochód wyposażony w system eCall automatycznie nawiązuje połączenie z centrum alarmowym, przekazując informacje o lokalizacji pojazdu oraz istotne dane dotyczące zdarzenia.
  2. Ręczne aktywowanie: Oprócz automatycznego wywoływania alarmu, kierowca może także ręcznie aktywować system, np. w sytuacji, gdy świadomie zauważy zagrożenie, ale także, gdy świadek wypadku znajduje się w pojeździe.
  3. Przesyłanie informacji: System eCall przesyła ważne informacje, takie jak lokalizacja pojazdu (dzięki systemowi GPS), kierunek podróży, czas zdarzenia oraz informacje dotyczące pojazdu, takie jak model, numer rejestracyjny i rodzaj paliwa.
  4. Integracja z systemem GPS: System eCall często korzysta z technologii GPS, co pozwala na dokładne określenie lokalizacji pojazdu, nawet w obszarach o małej gęstości zabudowy.
  5. Bezpieczeństwo danych: System ten zapewnia bezpieczeństwo danych, a informacje przekazywane do centrum alarmowego są zazwyczaj ograniczone do niezbędnych danych związanych z wypadkiem.
Tragiczny pożar w Mieczewie. W spalonym budynku znaleziono ciało

Unia Europejska wymaga, aby wszystkie nowe pojazdy wprowadzone na rynek od kwietnia 2018 roku były wyposażone w system eCall. Celem tego zobowiązania jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez szybszą reakcję służb ratunkowych w sytuacjach awaryjnych.

Zostaw komentarz