Zdradził go eCall. Z wypadku pod Małachowem trafił prosto za kraty
41-latek został zatrzymany po tym, jak jego samochód powiadomił służby ratownicze o udziale w zdarzeniu drogowym na trasie Małachowo – Gaj.
W Boże Narodzenie, w godzinach wieczornych służby ratownicze zostały powiadomione o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na lokalnej drodze z Małachowa do wsi Gaj. Zgłoszenie do służb zostało wysłane automatycznie, przez system powiadamiania eCall.
Sponsorem głównym działu NA SYGNALE jest KT-24:
Na miejscu zastano samochód marki mercedes, który uderzył w przydrożne drzewo. Nie było to silne uderzenie, ale wystarczyło, by system zadziałał.
Reklama
Wewnątrz pojazdu zastano mężczyznę i psa. Zarówno jemu, jak i czworonogowi nic się nie stało. Nie wymagali pomocy medycznej i weterynaryjnej. Takiego obrotu spraw należy szukać w dwóch przyczynach: niewielkiej prędkości pojazdu oraz… ilości alkoholu, jaka buzowała w organizmie kierowcy. Nie od dziś bowiem wiadomo, że pijani zawsze mają szczęście i nawet z koszmarnych wypadków wychodzą bez jednego zadrapania.
Koszmar w pierwszy dzień świąt! Wypadek na trasie do Jerki
Badanie alkomatem wykazało, że kierujący mocno zabalował w wigilię oraz pierwszy dzień świąt.
„Dmuchnął” ponad 2,7 promila.
Oczywiście mężczyzna natychmiast został zatrzymany i przewieziony do KPP Śrem, gdzie po wytrzeźwieniu przeprowadzono czynności z jego udziałem.
W działaniach ratowniczych udział brały służby z obu powiatów: śremskiego oraz gostyńskiego.
Czym jest i jak działa system eCall?
System powiadamiania eCall (emergency call) to technologia wbudowana w niektóre samochody, która automatycznie wzywa pomoc w przypadku wypadku drogowego lub innego nagłego zdarzenia. Głównym celem eCall jest skrócenie czasu reakcji służb ratunkowych, co może być krytyczne w przypadku poważnych wypadków.
Oto kilka kluczowych cech systemu eCall:
- Automatyczne powiadomienie: W przypadku poważnego wypadku samochód wyposażony w system eCall automatycznie nawiązuje połączenie z centrum alarmowym, przekazując informacje o lokalizacji pojazdu oraz istotne dane dotyczące zdarzenia.
- Ręczne aktywowanie: Oprócz automatycznego wywoływania alarmu, kierowca może także ręcznie aktywować system, np. w sytuacji, gdy świadomie zauważy zagrożenie, ale także, gdy świadek wypadku znajduje się w pojeździe.
- Przesyłanie informacji: System eCall przesyła ważne informacje, takie jak lokalizacja pojazdu (dzięki systemowi GPS), kierunek podróży, czas zdarzenia oraz informacje dotyczące pojazdu, takie jak model, numer rejestracyjny i rodzaj paliwa.
- Integracja z systemem GPS: System eCall często korzysta z technologii GPS, co pozwala na dokładne określenie lokalizacji pojazdu, nawet w obszarach o małej gęstości zabudowy.
- Bezpieczeństwo danych: System ten zapewnia bezpieczeństwo danych, a informacje przekazywane do centrum alarmowego są zazwyczaj ograniczone do niezbędnych danych związanych z wypadkiem.
Tragiczny pożar w Mieczewie. W spalonym budynku znaleziono ciało
Unia Europejska wymaga, aby wszystkie nowe pojazdy wprowadzone na rynek od kwietnia 2018 roku były wyposażone w system eCall. Celem tego zobowiązania jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez szybszą reakcję służb ratunkowych w sytuacjach awaryjnych.