||

Profesor Maliński spocznie w Śremie

Maliński
Profesor Maliński miał 77 lat / fot. arch. red. (J. Zalewski)

Śremianin, niezwykły badacz zajmujący się regulacyjnym wpływem tlenku azotu na pracę układu krwionośnego, wykładowca i patron szpitala w Śremie spocznie na cmentarzu parafialnym w Śremie. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 6 listopada o godzinie 14.00.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Dobiegła końca skomplikowana procedura transportu zwłok profesora Tadeusza Malińskiego do Śremu, gdzie ciało tego wybitnego badacza zostanie złożone w grobie na cmentarzu parafialnym przy ul. Cmentarnej.

Pogrzeb cenionego naukowca i honorowego obywatela naszego miasta odbędzie się w poniedziałek, 6 listopada o godzinie 14.00.Profesor Maliński zmarł 13 września w Lancaster w stanie Ohio. Miał 77 lat.

Tadeusz Maliński urodził się w 1946 r. w Śremie. W latach 1960 do 1964 uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Józefa Wybickiego w Śremie, gdzie zdał maturę.

Tadeusz Maliński nie żyje. Honorowy obywatel Śremu zmarł w wieku 77 lat

W latach 1964 do 1969 rozpoczął edukację na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po studiach pracował na Wydziale Chemii Politechniki Poznańskiej. W roku 1975 obronił pracę doktorską dotyczącą pomiarów lepkości w preparatach krwiozastępczych. W latach 1975 do 1979 pracował na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1979 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Początkowo, przez cztery lata pracował na Uniwersytecie Ann Arbor w stanie Michigan oraz na Uniwersytecie Houston w stanie Teras jako Research Associate i Visiting Profesor. Wkrótce otrzymał stały etat profesorski na Uniwersytecie Oakland w Rochester, w stanie Michigan. Od 1995 r. jest Visiting Profesor Uniwersytetu w Bernie, w Szwajcarii, a od 1997r. Pełni tą godność na Uniwersytecie Wiedeńskim. Od 2000 roku Profesor Tadeusz Maliński objął zaszczytną imienną profesurę na Uniwersytecie Ohio w Athens stan Ohio (Marvin & Ann Dilley White Profesor Biomedical Scienses).

Zostaw komentarz