||

Tadeusz Maliński nie żyje. Honorowy obywatel Śremu zmarł w wieku 77 lat

maliński
Profesor Maliński miał 77 lat / fot. arch. red. (J. Zalewski)

Smutne wieści docierają do nas zza oceanu. W wieku 77 lat w Ohio zmarł wybitny naukowiec, honorowy obywatel Śremu i patron naszego szpitala – prof. Tadeusz Maliński.


VW_Berdychowski_400_150(1)

O śmierci prof. Malińskiego poinformował szpital w Śremie, któremu profesor patronuje. – Profesor Tadeusz Maliński był niezwykłym badaczem zajmującym się regulacyjnym wpływem tlenku azotu na pracę układu krwionośnego. Dokonał pomiarów stężenia tlenku azotu nad powierzchnią jednej komórki i w obrębie komórki. Badał też zachowanie tlenku azotu w warunkach patologicznych, np. choroby Alzheimera. Wielokrotnie nagradzany za najbardziej innowacyjne odkrycie w medycynie, dwukrotnie nominowany do nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i chemii – informuje Michał Sobolewski, prezes Szpitala Powiatowego im. T. Malińskiego w Śremie.

W 2008 roku ówczesna rada miejska podjęła uchwałę nadania Tadeuszowi Malińskiemu tytułu Honorowego Obywatela Śremu.Kim był prof. Tadeusz Maliński?

Tadeusz Maliński urodził się w 1946 r. w Śremie. W latach 1960 do 1964 uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Józefa Wybickiego w Śremie, gdzie zdał maturę.

W latach 1964 do 1969 rozpoczął edukację na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po studiach pracował na Wydziale Chemii Politechniki Poznańskiej. W roku 1975 obronił pracę doktorską dotyczącą pomiarów lepkości w preparatach krwiozastępczych. W latach 1975 do 1979 pracował na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1979 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Początkowo, przez cztery lata pracował na Uniwersytecie Ann Arbor w stanie Michigan oraz na Uniwersytecie Houston w stanie Teras jako Research Associate i Visiting Profesor. Wkrótce otrzymał stały etat profesorski na Uniwersytecie Oakland w Rochester, w stanie Michigan. Od 1995 r. jest Visiting Profesor Uniwersytetu w Bernie, w Szwajcarii, a od 1997r. Pełni tą godność na Uniwersytecie Wiedeńskim. Od 2000 roku Profesor Tadeusz Maliński objął zaszczytną imienną profesurę na Uniwersytecie Ohio w Athens stan Ohio (Marvin & Ann Dilley White Profesor Biomedical Scienses).

Zostaw komentarz