||||

Niezwykły rok dla ZSS im. Marii Grzegorzewskiej w Śremie

Img 20231026 135751 Burst20 Easy Resize.com
2023 rok jest bardzo ważny dla społeczności ZSS im. Marii Grzegorzewskiej w Śremie/fot. W. Kaptur

Piękne wspomnienia, pasja, współpraca i zaangażowanie. Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej obchodził jubileusz 50-lecia istnienia placówki.


VW_Berdychowski_400_150(1)

2023 rok jest bardzo ważny dla społeczności ZSS im. Marii Grzegorzewskiej w Śremie. Po południu w czwartek (26 października) zorganizowano jubileusz z okazji 50-lecia szkoły, a także obchodzono 110-lecie istnienia budynku. Jakie emocje towarzyszyły wydarzeniu?

Uroczystość rozpoczęła się w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Śremie. Odprawiono mszę świętą, a następnie udano się na drugą część uroczystości, która odbyła się w sali Bazar, sąsiadującej z budynkiem szkoły.Po odśpiewaniu hymnu oficjalnie przywitano wszystkich gości, m.in. przedstawicieli władz i oświaty, absolwentów, przedstawicieli służb mundurowych i organizacji pozarządowych, a także emerytowanych pracowników szkoły oraz rodziców.

Uczniowie i uczennice szkoły zaprezentowali bardzo ważny dla nich utwór – „Kiedy z serca płyną słowa”. Piosenka nie została wybrana bez powodu. Miała pokazać, jak kluczowy jest dialog na każdym poziomie. Dla szkoły istotne jest nawiązanie dobrej relacji z każdym uczniem, a także z osobami, które z różnych powodów nie mają możliwości artykulacji. Dlatego na co dzień nauczyciele wykorzystują komunikację wspomagającą i alternatywną, m.in. w formie gestu i symboli graficznych.

Img 20231026 131408 1 Easy Resize.com
Uczniowie i uczennice ZSS im. Marii Grzegorzewskiej podczas występu/ fot. W. Kaptur

Jubileusz 50-lecia szkoły to taki moment, wobec którego nie można przejść obojętnie. Moment wyjątkowy, skłaniający do refleksji i przemyśleń. To jubileusz kieruje nasze myśli do tego co już było

– mówiła Halina Osińska, dyrektor ZSS im. Marii Grzegorzewskiej w Śremie.

W roku 1973 utworzono Szkołę Podstawową Specjalną, która mieściła się w budynku przy ul. Piłsudskiego 15. Wówczas pierwszym dyrektorem szkoły został Lech Jóźwiak. Następni dyrektorzy również z pasją i starannością dbali o swoich podopiecznych oraz z wielką odpowiedzialnością pełnili swą funkcję. Szczególnie wspominano Krystynę Łakomą, która z zaangażowaniem i sercem dbała o placówkę, a przede wszystkim uczniów.

Img 20231026 131618 Burst01 Easy Resize.com
Dyrektor Halina Osińska podczas jubileuszu z okazji 50 – lecia/ fot. W. Kaptur

Maria Grzegorzewska – nasza patronka, twórczyni pedagogiki specjalnej pisała: „Każde dziecko ma prawo do szczęścia i swojego miejsca w społeczeństwie”. Nie ulega wątpliwości, że najważniejsi w szkole są uczniowie. W ciągu tych lat szkołę ukończyło 538 absolwentów, ale mówi się też, że duszą szkoły są nauczyciele i wychowawcy. Na przestrzeni tych 50 lat istnienia placówki pracowało tutaj kilkudziesięciu wspaniałych nauczycieli

– wspominała Halina Osińska.

Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Śremie liczy obecnie 83 uczniów, którzy uczą się w 16 zespołach. Na wydarzeniu obecna była poprzednia dyrektor szkoły – Krystyna Rymaniak. Dzięki jej inicjatywie powstały warsztaty terapii zajęciowej, gdzie po zakończeniu edukacji uczniowie mogą uczęszczać, realizując swoje pasje i zainteresowania. Ponadto warto nadmienić, że w ZSS im. Marii Grzegorzewskiej istnieje szkoła przysposabiająca do pracy. Zadaniem takiej szkoły jest nauka młodzieży do 24 roku życia, a następnie uczniowie mogą realizować się w warsztatach terapii zajęciowej.

50 lat to piękny jubileusz. Pół wieku historii. Historii szkoły nierozłącznie związanej tu ze starą częścią miasta. Szkoły z nauczaniem specjalnym, w którym wymagamy szczególnej troski, szczególnej wrażliwości od dyrekcji i od nauczycieli w stosunku do dzieci i młodzieży, która kształci się w tej szkole. Ale historią szkoły są również wyzwania i sprostanie potrzebom. Tych wyzwań na przestrzeni ostatnich dwóch dekad było wiele

– mówił starosta śremski, Zenon Jahns, doceniając i zauważając zmiany, jakie zaszły w szkole. 
Img 20231026 135814 Easy Resize.com 1
Starosta Zenon Jahns wpisuje się do Księgi Pamiątkowej/ fot. W. Kaptur

Podczas jubileuszu zapoczątkowano nową tradycję szkoły – przyznanie specjalnej nagrody „Super Maryśki”. Będzie ona przyznawana osobie, dla której motto patronki „Nie ma kaleki – jest człowiek” będzie przyświecać w edukacyjnej pracy. Nagrodę „Super Maryśka 2023” wręczono Krystynie Rymaniak, która nie kryła zaskoczenia.

Każdy z gości chciał złożyć serdeczne gratulacje szkole z okazji 50-lecia. Wielu również wpisało się do Księgi Pamiątkowej. Przyszedł także czas na zwiedzenie budynku „Śladami wspomnień”.

Zostaw komentarz