|||||||

46 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych dla powiatu. Gmina Śrem wyda swoją część na… śmieci

Epszok Śrem
źródło: UM Śrem
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Ósma edycja programu została zakończona i skorzystają na niej gminy wchodzące w skład powiatu śremskiego, jak i sam powiat śremski.


Berdychowski Wv

46 mln złotych na inwestycje w regionie

Nasz powiat może się pochwalić całkiem pokaźną kwotą, która zasili łącznie wszystkie JST wchodzące w skład powiatu śremskiego. Łączna kwota przyznana w ósmej edycji programu do ponad 46 mln zł do podziału. Najwięcej środków z tej puli trafi do gminy Śrem. To aż ponad 17 mln złotych, które zostaną wydatkowane na dwa przedsięwzięcia, w tym jedno za ponad 15 mln złotych.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

W centrum Śremu powstanie PSZOK. Czy będzie on uciążliwy dla mieszkańców?

Do gminy Brodnica wpadnie niespełna 8 mln zł, a do powiatu, jako jednostki samorządu terytorialnego 10,6 mln zł. Niespełna 6 mln zł zastrzyku gotówki otrzyma gmina Dolsk, a budżet Książa Wielkopolskiego wzbogaci się o 7,6 mln zł.

Śrem lwią część pieniędzy wpompuje w śmieci

Gmina Śrem pieniądze wyda na budowę ulicy Brylantowej w Zbrudzewie (2 mln zł), ale znacznie więcej zostanie wyłożone na budowę nowoczesnego systemu odbioru i zarządzania odpadami komunalnymi w gminie Śrem. Na to zadanie gmina z Programu Inwestycji Strategicznych otrzymała 15 mln 150 tys. zł.

– Budowa nowoczesnego systemu odbioru i zarządzania odpadami komunalnymi w gminie Śrem. Przedsięwzięcie obejmuje dwa zadania: budowę elektronicznego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (ePSZOK) w Mateuszewie oraz budowę i uruchomienie 3 gniazd Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów na terenie Śremu.

– Julia Projs z Urzędu Miejskiego w Śremie precyzuje, na co zostaną wydane pieniądze.

Jak wyjaśnia urzędniczka nowy Elektroniczny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (ePSZOK) w Mateuszewie będzie czynny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu jako miejsce, do którego mieszkańcy gminy będą mogli bezpłatnie dostarczyć odpady komunalne zebrane w sposób selektywny.

– Zinformatyzowany ePSZOK będzie wymagał minimalnej obsługi, gdyż procesy tj. identyfikacja mieszkańców, identyfikacja pojazdów, przypisanie rodzaju i masy odpadów do gospodarstwa domowego będą odbywały się automatycznie. Do czasu zakończenia budowy ePSZOK w Mateuszewie mieszkańcy będą mogli korzystać z tymczasowego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zlokalizowanego w Śremie przy ul. Szerokiej.

– dodaje Projs
Nowe gniazda Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów, takie jak to widoczne powyżej, powstaną na osiedlach mieszkaniowych przy ul. Stefana Grota Roweckiego, ul. Kopernika oraz ul. Ogrodowej / fot. arch. red. (M. Czubak)

Druga część zadania może być śremianom już znana. To system segregacji odpadów, który pilotażowo kilka miesięcy temu wystartował przy ul. Wojska Polskiego. Nowe gniazda Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów powstaną na osiedlach mieszkaniowych przy ul. Stefana Grota Roweckiego, ul. Kopernika oraz ul. Ogrodowej. Każdy mieszkaniec zostanie wyposażony w kody kreskowe, które umożliwią otwarcie klapy pojemnika na śmieci, bezobsługowe zważenie odpadów i przypisanie do mieszkańca.

Mieszkańcy bloków przy Wojska Polskiego będą testować nowe pojemniki na odpady

Wygląda więc, że pilotaż się sprawdził, skoro gmina zamierza rozwijać tę ideę.

– Pilotażowy System Indywidualnej Segregacji Odpadów przy ul. Wojska Polskiego sprawdził się i został pozytywnie oceniony przez mieszkańców, którzy skutecznie segregują odpady: 67% masy to odpady zebrane selektywnie, a jedynie 33% masy to odpady zmieszane, których utylizacja jest bardziej kosztowna.

– ocenia Julia Projs.

Kto jeszcze i ile konkretnie dostał, oraz na co przeznaczy te środki? O tym przeczytasz w najnowszym numerze Tygodnia Ziemi Śremskiej (z dnia 19.10). Nie czekaj na druk! Sięgnij już teraz po e-wydanie dostępne >>tutaj<<

Zostaw komentarz