||

Mieszkańcy bloków przy Wojska Polskiego będą testować nowe pojemniki na odpady

O tym rozwiązaniu pisaliśmy już wielokrotnie. System inteligentnych pojemników na odpady z powodzeniem funkcjonuje już m.in. w Ciechanowie. O wprowadzenie podobnego systemu w gminie Śrem apelował radny miejski Piotr Mulkowski.

Na czym polega innowacyjność?Na wstępie przypomnijmy, że mieszkańcy gminy Śrem płacą dwie stawki za odbiór odpadów. Kwotą 31 zł są obciążone osoby mieszkające w zabudowie wielolokalowej, czyli w blokach. Natomiast 26 zł/osobę płacą pozostali. Skąd ta różnica? Otóż z informacji przekazanych przez urząd miejski wynika, że w 2021 roku na 19 kontroli strumienia odpadów komunalnych z gminy Śrem, aż 14 wykrytych nieprawidłowości dotyczyło odpadów przekazywanych właśnie ze śremskich bloków. W rozliczeniu zatem zastosowano zasadę zbiorowej odpowiedzialności. Nie wszyscy uważają, że takie rozwiązanie jest uczciwe. Stąd też propozycja radnego Mulkowskiego, by wprowadzić system znakowania worków z odpadami. Mają do tego służyć indywidualne dla każdego gospodarstwa kody QR.

Pomysł ten podchwycili urzędnicy śremskiego ratusza, którzy wybrali się na spotkanie z firmą zajmującą się produkcją systemów pozwalających na identyfikację wytwórcy odpadów w zabudowie wielolokalowej. Efektem tych rozmów jest właśnie ogłoszony przetarg na dostawę i uruchomienie kompleksowego Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Pilotażowy system mają przetestować mieszkańcy bloków przy ul. Wojska Polskiego 14, 16 i 18.

W obrębie wspomnianych nieruchomości powstanie system, który składać się będzie z metalowych modułów, w których mają być umieszczone standaryzowane, plastikowe pojemniki na odpady o pojemności 1100 litrów. Co ważne, ich zadaniem będzie uniemożliwienie dostępu osób nieuprawnionych. Ma to przyczynić się do wyeliminowania problemu podrzucania śmieci. Do odpadów nie będą miały dostępu również zwierzęta.

– Wprowadzenie systemu pozwoli na likwidację anonimowości i zbiorowej odpowiedzialności w zabudowie wielorodzinnej. Elektroniczne moduły, składające się z pojemników 1100 litrów na odpady poszczególnych frakcji wyposażone będą w elektronikę dostępową, pomiarową i kamery monitoringu CCTV – wyjaśniają urzędnicy.

Jak to ma działać w praktyce?

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!


VW_Berdychowski_400_150(1)

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!