||

Seniorzy chcą toalet i piszą petycję do burmistrza

W imieniu Śremskiej Rady Seniorów petycję do burmistrza Adama Lewandowskiego złożył Wojciech Strabel, który przewodzi temu gremium doradczemu przy urzędzie burmistrza Śremu. Petycja jest krótka, ale konkretna. Składający petycję piszą wprost: „Sprawa dotyczy udostępniania toalet dla klientów we wszystkich pomieszczeniach wielkopowierzchniowych jak: markety (Biedronka, Lidl, Intermarche, E’Leclerc, PSS, Mrówka i inne), a także dotyczy to parów i cmentarzy. Toalety w parkach i na cmentarzach mogą być wolnostojące”.

W uzasadnieniu czytamy z kolei, że „Toalety są niezbędne i w zasadzie to żenujące, że my upominamy się o coś, co klientom się należy. Korzystają z nich dzieci i ludzie starsi (którzy zażywają lekarstwa np. na nadciśnienie, cukrzycę i inne, które są moczopędne)”.Jak widać seniorom przeszkadza, że nie mogą załatwić sprawunków i potrzeby za jednym zamachem. Tyle tylko, że nie wszędzie tak jest i nie każdy market jest zamknięty w tej kwestii na klientów. Faktycznie, toalety w większości z nich są pozamykane na cztery spusty, ale wystarczy poprosić obsługę o kluczyk do niej i nie ma kłopotu, żeby takiego kluczyka nie wydać. Z drugiej jednak strony nie wszystkie lokale handlowe spełniają przepis klasyfikujący je jako budynek użyteczności publicznej. W sytuacji, gdy lokal usługowy (handlowy) spełnia określone prawem wymagania wówczas należy w nim urządzić ustępy ogólnodostępne. Jednak gdy takowym nie jest to tylko od dobrej woli właściciela zależy, czy taką toaletę udostępni klientom czy nie.

Mamy jednak obiekty użyteczności publicznej, jak wspomniane parki czy cmentarze. W przypadku tego drugiego, jak dowiadujemy się z odpowiedzi na petycję, toaleta na cmentarzu komunalnym jest dostępna w czasie funkcjonowania biura na cmentarzu.

Parki natomiast rzeczywiście są pominięte. Tylko w jednym znajduje się toaleta – w tym ulokowanym przy ul. 1 Maja.

Dwa inne szalety miejskie znajdują się przy Marinie oraz przy ul. Szkolnej w Śremie. Są to toalety płatne.