Image
Dyrektor szkoły prezentuje nowy sztandar/fot. D. Górna

Wielka uroczystość w Zespole Szkół Rolniczych w Grzybnie

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Data 22 września 2023 roku zapewne grubymi literami zostanie zapisana w szkolnej kronice Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie. Tego dnia bowiem w placówce uroczyście obchodzono jubileusz 75-lecia szkoły. Tego dnia także szkoła zyskała nowego patrona i sztandar.


Berdychowski Kwiecien2 2024

To była niezwykle ważna uroczystość dla całej społeczności Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie. W piątek, 22 września placówka obchodziła jubileusz 75-lecia. Na kartach historii przeczytamy, że po II wojnie światowej Grzybno zostało rozparcelowane, a część terenu przeznaczono na Szkołę Rolniczą. Rozpoczęła ona nauczanie od październiku 1946 roku, początkowo jako Żeńska Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego, od września 1947 roku jako Liceum Rolno-Gospodarcze I stopnia, a od września 1948 roku jako Państwowe Technikum Rolnicze o 4-letnim okresie nauczania.

75-lecie-szkoly-w-Grzybnie-196
fot. D. Górna

75 lat Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie: uroczyste spotkanie i wspomnienia

Uroczystości rocznicowe zainaugurowała msza święta, która odbyła się w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Iłówcu. Następnie zaproszeni goście, absolwenci, przyjaciele i społeczność szkoły spotkali się na dziedzińcu. Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się w południe. Uczestników powitała Orkiestra Dęta Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego.75-lecie-szkoly-w-Grzybnie-21
fot. D. Górna

W wydarzeniu udział wzięli min. starosta śremski Zenon Jahns, Wioletta Jastrząbek – naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu, burmistrz Śremu Adam Lewandowski, burmistrz Czempinia Konrad Malicki, wójt gminy Brodnica Marek Pakowski, Paweł Chmielarz z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk z Kórnika, Piotr Walkowski – prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, biskup Grzegorz Balcerek wraz z księżmi okolicznych parafii, kurator Zbigniew Talaga, przedstawiciele Kuratorium Wielkopolskiego, a także przedstawiciele firm współpracujących ze szkołą, dyrektorzy placówek edukacyjnych, przedstawiciele służb mundurowych oraz oczywiście byli dyrektorzy placówki, absolwenci, rodzice, pracownicy administracji i uczniowie.

75-lecie-szkoly-w-Grzybnie-12
fot. D. Górna

Zanim głos zabrała dyrektor szkoły Beata Maciejewska, odśpiewano hymn, wciągnięto flagę na maszt i złożono kwiaty przy kamieniu upamiętniającym wszystkich absolwentów i profesorów Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie. Wówczas wybrzmiał niezwykle przejmujący utwór „The Sound of Silence”.

Półtora roku temu rozpoczęliśmy pierwsze rozmowy, dotyczące dzisiejszego, bez wątpienia, wyjątkowego spotkania. Być może jedynego takiego w historii tej szkoły. Czas ten minął bardzo szybko, ale „praca została w porę dokonana”. (…) Szkoła zmieniła się przez 75-lat. Zawsze prowadzili ją wspaniali dyrektorzy, dla których była najważniejsza. Gdy w 1963 roku majątek szkoły został przekazany Kombinatowi PGR w Manieczkach, dyrektor Jan Baier i dyrektor Jan Muszyński, w ciągu 10 lat uczynili z niej szkołę wzorcową. Kolejni dyrektorzy rozwijali ją

– wspominała Beata Maciejewska
75-lecie-szkoly-w-Grzybnie-28
Beata Maciejewska, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie/fot. D.Górna

Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie przypomniała także, że do dziś szkołę ukończyło 11 tys. absolwentów, a 280 profesorów przekazywało wiedzę i wychowywało kolejne pokolenia. Dziś w szkole uczy się 500 uczniów i prawie 200 słuchaczy w szkołach dla dorosłych, pod czujnym okiem 50 profesorów i wychowawców. Szkoła uczy w siedmiu zawodach technicznych (Technik Architektury Krajobrazu, Technik Weterynarii, Technik Hodowca Koni, Technik Hotelarstwa, Technik Rolnik, Technik Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki, Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej). Prowadzi także szkoły dla dorosłych i kursy kwalifikacyjne.

Szkoła w Grzybnie jest jak wino. Im starsza, tym lepsza

Pod opieką pana starosty szkoła jest coraz nowocześniejsza. Dostosowana do wymagań współczesnych czasów. Nasze pracownie są doskonale wyposażone. Teren szkoły został poddany całkowitej rewitalizacji i jest jednym z piękniejszych obiektów w Wielkopolsce. Kadra nauczycielska to profesorowie z najwyższymi kwalifikacjami i doświadczeniami zawodowymi i praktycznymi. Wszystko to jest zasługą wspierających nas starostwa powiatowego, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty oraz partnerów w edukacji

– podkreślała B. Maciejewska

Za te słowa podziękował starosta Zenon Jahs, który przypomniał, że nie byłoby szkoły, gdyby nie zaangażowanie kadry zarządzającej, nauczycieli i młodzieży, która chętnie wybiera tę placówkę.

75-lecie-szkoly-w-Grzybnie-124
Dyrektor szkoły dziękuję staroście powiatu śremskiego/fot. D. Górna

Nowy patron i szlachetne tradycje

Piątkowy jubileusz obfitował w przemowy i podziękowania. Ale był to też niezwykły dzień dla społeczności szkolnej, bowiem przyniósł nowego patrona placówki. 22 września nastąpiło oficjalne nadanie szkole imienia generała Józefa Rufina Wybickiego.

Wybierając imię dla każdej ze szkół, wchodzących w skład Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie, profesorowie, uczniowie i rodzice kierowali się przekonaniem, że powinna to być osoba godna naśladowania. Wzór człowieka, dla którego Bóg, Honor i Ojczyzna miały wyjątkowe znaczenie. Generał Józef Wybicki, wielkopolanin z wyboru, który umiłował ziemię polską, a w szczególności ziemię brodnicką jest bez wątpienia postacią godną naśladowania i wzorem dla następnych pokoleń

– podkreślała dyrektor ZSR w Grzybnie
75-lecie-szkoly-w-Grzybnie-82
Symboliczny gwóźdź wbił starosta Zenon Jahns/fot. D. Górna

Wraz z nowym patronem, Zespół Szkół Rolniczych w Grzybnie wzbogacił się o nowy sztandar. Honorowe gwoździe wbili starosta Zenon Jahns oraz przedstawiciel Rady Rodziców. Natomiast poświęcenia dokonał bp Grzegorz Balcerek.

Dopełnieniem jubileuszu 75-lecia szkoły było zasadzenie dębu, który jest „potomkiem” dębu z Będomina. W tym przedsięwzięciu pomógł Paweł Chmielarz z Instytutu Dendrologii PAN z Kórnika.

75-lecie-szkoly-w-Grzybnie-201
Klon dębu z Będomina/fot. D. Górna

Emocje i Bal Absolwentów: niezwykły finał jubileuszu w Zespole Szkół Rolniczych w Grzybnie

Finał oficjalnej części uroczystości na szkolnym dziedzińcu był również niezwykły. Specjalnie na tę uroczystość został reaktywowany zespół Chabry, który tworzą absolwenci różnych roczników. Zatańczyli i zaśpiewali kilka utworów, i trzeba przyznać, że zrobili prawdziwe show, zyskując uznanie społeczności szkolnej.

75-lecie-szkoly-w-Grzybnie-191
Występ zespołu Chabry/fot. D. Górna

Zwieńczeniem jubileuszu był obiad, zwiedzanie szkolnych zakamarków i Bal Absolwentów, który odbył się w piątkowy wieczór w „Gajówce” z Zbrudzewie.

Zostaw komentarz