Image
W Brodnicy po raz kolejny świętowaliśmy Dzień Hymnu Polskiego/Fot. D. Górna

Tak świętowano Dzień Hymnu Polskiego w Brodnicy

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W piękną słoneczną niedzielę (17 września) w Brodnicy odbyła się kolejna odsłona wydarzenia pn. „Dzień Hymnu Polskiego”. Do wspólnego świętowania zaprosili członkowie Stowarzyszenia Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego.


Berdychowski Kwiecien2 2024

W Brodnicy po raz kolejny świętowaliśmy Dzień Hymnu Polskiego. Pomysłodawcą i głównym organizatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego, które przy wsparciu Unii Gospodarczej Regionu Śremskiego i Muzeum Śremskiego zaprosiło mieszkańców ziemi śremskiej na międzypokoleniową imprezę plenerową.

Uroczyste obchody Dnia Hymnu Polskiego rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy. Następnie wszyscy uczestnicy udali się w pobliże nagrobka gen. Józefa Wybickiego, gdzie odśpiewali hymn i złożyli kwiaty.

Kolejnym punktem programu było symboliczne podlanie pamiątkowego dębu, a w zasadzie klonu dębu, pochodzącego z rodzimej posiadłości gen. Józefa Wybickiego w Będominie. Przypomnijmy, że dąb szypułkowy, który rośnie przy urzędzie gminy w Brodnicy jest klonem pomnikowego dębu Wybickiego. Dębu liczącego około 500 lat, rosnącego przy Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, czyli w okolicy miejsca, w którym urodził się gen. Józef Wybicki.

Paweł Chmielarz z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku/Fot. D. Górna

Klon dębu wyhodowano z matecznego drzewa z wykorzystaniem kultur in vitro w Instytucie Dendrologii PAN w Kórniku, w ramach badań finansowanych przez Dyrekcję Generalna Lasów Państwowych. Klon dębu posiada identyczny genotyp pędu i korzenia jak drzewo mateczne

– zapewniał Paweł Chmielarz z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku, który przyjął zaproszenie do udziału w obchodach Dnia Hymnu Polskiego

Około godziny 12.30 nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy plenerowej, która odbywała się na terenie parku przy gościnnym Pałacu Mańkowskich w Brodnicy. Zaprezentowano ciekawą publikację autorstwa Macieja Włodarskiego pt. „Związki Józefa Wybickiego z Wielkopolska i Ziemią Brodnicką”. Podsumowano także VIII edycję wojewódzkiego konkursu wiedzy o gen. Józefie Rufinie Wybickim i polskich symbolach narodowych.

Był także czas na część artystyczną w wykonaniu uczniów szkół podstawowych z Iłówca i Brodnicy oraz na pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej, którą zaprezentowali członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Brodnicy.

Ciekawostką były warsztaty edukacyjne dla dzieci, pokazujące życie dawnej polskiej wsi. Była też możliwość wzięcia udziału w warsztatach tkackich, zielarskich czy łucznictwa. Smacznym dopełnieniem wydarzenia były potrawy serwowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Aktywne Brodniczanki”.

Zostaw komentarz