||

Co skrywa grobowiec generała Wybickiego w Brodnicy?

Stowarzyszenie Miłośników Dziedzictwa Narodowego Im Gen Józefa Wybickiego
fot. Stowarzyszenie Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W minioną sobotę, po starannie przeprowadzonych badaniach georadarowych, zrealizowano dwie ekspedycje mające na celu odsłonięcie tajemniczego grobowca Józefa Wybickiego w Brodnicy.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Działania te są częścią inicjatywy mającej na celu dotarcie do sklepienia oraz stworzenie niewielkiego otworu, który umożliwi wprowadzenie kamery w celu dokładnego zbadania wnętrza grobowca.


Dominik Sworowski
Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb

Historia tego miejsca jest pełna zagadek, a jedną z głównych motywacji do podjęcia prac są przypuszczenia, że w grobowcu spoczywają nie tylko zwłoki Estery, żony Józefa Wybickiego, lecz także prawdopodobnie ich syna. Niektóre źródła wręcz sugerują, że sam Józef Wybicki może tam spoczywać, co wynikać ma z potencjalnych pomyłek dokonanych podczas ekshumacji w 1923 roku.Pierwszy wykop, mimo wszelkich staranności, nie doprowadził do odkrycia śladów grobowca, lecz jedynie do natknięcia się na zmieszane ludzkie szczątki. Druga próba okazała się bardziej pomyślna, odsłaniając fragmenty częściowo rozebranego sklepienia korytarza prowadzącego do komory grobowej. Niestety, korytarz był zasypany, co skomplikowało plany wprowadzenia kamery w celu zbadania wnętrza.

Mimo tych trudności, prace archeologiczne będą kontynuowane pod koniec grudnia.

Inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego, a przedsięwzięcie wspierają Fundacja Relicta, powiat śremski oraz Muzeum Śremskie.

Odkrycia te stanowią fascynujący element naszej lokalnej historii, rzucając nowe światło na życie i spuściznę Józefa Wybickiego oraz jego rodziny.

Pierwotne miejsce pochówku Wybickiego odsłonięte po restauracji

Jeden komentarz

Zostaw komentarz