Image
  • Home
  • Brodnica
  • Pierwotne miejsce pochówku Wybickiego odsłonięte po restauracji

Pierwotne miejsce pochówku Wybickiego odsłonięte po restauracji

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Tu, w tym miejscu zaraz za kościołem w Brodnicy spoczął generał Józef Wybicki. Dziś tj. 2 grudnia, w roku Wybickiego, nastąpiło odsłonięcie nagrobka, który stanowi zwieńczenie grobowca generała i jego żony, Estery.

2 grudnia oficjalnie dokonało się symboliczne odsłonięcie odrestaurowanej mogiły po generale Wybickim, które nie byłoby możliwe bez zastrzyku gotówki ze stron samorządów: Śremu, Brodnicy, powiatu śremskiego i urzędu marszałkowskiego. Co warte podkreślenia, sporą część wkładu w renowację miały osoby prywatne oraz przedsiębiorstwa, które również dorzuciły się do inwestycji w prace renowacyjne.Oficjalne części uroczystości obejmowały także odśpiewanie zwrotek hymnu narodowego, pieśni patriotycznej, którą napisał Józef Wybicki, a następnie złożenie wiązanek kwiatowych na miejscu pierwotnego pochówku generała.

Następnie w pałacu w Brodnicy odbyła się dalsza część związana z wydarzeniem. To tam przedstawiono historię wspomnianego nagrobka, który jak się okazuje też nie jest pierwotny, a wtórny. Ten oryginalny spłonął wraz z kościołem. Uroczyście także podziękowano wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że nagrobek generała Wybickiego odzyskał dawny wygląd sprzed dziesięcioleci.

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!


Berdychowski Kwiecien2 2024

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!