2023.10.18 Sadzenie Klonu Dęba Wybickiego (19)
Mierzącą około dwa metry, czteroletnią sadzonkę przywieźli do Książa prof. dr hab. Paweł Chmielarz i dr Jan Suszka z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk/Fot. CK Książ Wlkp.

Klon dębu Wybickiego z Będomina rośnie przy CK Książ Wlkp.

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Ta wiekopomna chwila już za nami! W środę, 18 października przy ksiąskim Centrum Kultury został zasadzony klon blisko półwiecznego dębu Wybickiego z Będomina. W wydarzeniu udział wzięli m.in. członkowie Uniwersytetu Entuzjastów Świata.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Mierzącą około dwa metry, czteroletnią sadzonkę przywieźli do Książa prof. dr hab. Paweł Chmielarz i dr Jan Suszka z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Starania o to, aby trafił on do gminy Książ Wlkp., podjęła Monika Bulińska, dyrektor Unii Gospodarczej Regionu Śremskiego – Śremskiego Ośrodka Wspierania Małej Przedsiębiorczości, kiedy tylko dowiedziała się, że taki eksperyment został poczyniony. Pierwsze drzewko posadzono w Manieczkach. Kolejne w Brodnicy i Grzybnie. W środę udało się to zrobić w Książu Wlkp.

Cieszę się, że Centrum Kultury zechciało zaopiekować tym dębem

– stwierdziła dyrektor UGRŚ, kierując te słowa do Marioli Kaźmierczak, dyrektora CK.

Jak wyjaśnił prof. dr hab. Paweł Chmielarz, w czasie realizacji projektu związanego z klonowaniem oryginalnego genotypu, naukowcom zależało na tym, aby materiał nie pochodził z żołędzi. Z innych pobranych tkanek udało się wyhodować sadzonki. Dziś bardzo dobrze rosną z nich „kopie” dębu, pod którym kiedyś biegał kilkuletni Józef Wybicki.2023.10.18 Sadzenie Klonu Dęba Wybickiego (28)
Fot. CK Książ Wlkp.

Podczas uroczystości kilka słów o dębach sroczewskich, w tym Franku, który uzyskał 10. miejsce w konkursie Klubu Gaja Drzewo Roku 2023, jak również innych działaniach związanych z sadzeniem drzew na terenie gminy, opowiedziała wiceburmistrz Mirela Grześkowiak.

Po krótkim wprowadzeniu przy Centrum Kultury odbyło się uroczyste zasadzenie ostatniej z sześciu uzyskanych metodą in vitro kopii dębu. Być może już w przyszłym roku pojawią się na nim pierwsze żołędzie.

Zostaw komentarz