Image
Śremianie oddali hołd i cześć poległym bohaterom/fot. Otwarty Powiat Śremski

Śremianie pamiętali o Powstańcach Warszawskich

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

We wtorek, 1 sierpnia przypadała 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. O godz. 17.00 w większości polskich miast zawyły syreny. Śremianie również pamiętali o bohaterach tamtych dni.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Członkowie Stowarzyszenia Otwarty Powiat Śremski, a także Towarzystwa Historycznego Sireme i Śremskiego Instytutu Historii punktualnie o godz. 17.00, czyli w symbolicznej godzinie „W”, spotkali się pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego z parku miejskim im. Powstańców Wielkopolskich w Śremie.

Śremianie oddali hołd i cześć poległym bohaterom, którzy 79 lat temu walczyli nie tylko o wolną Warszawę, ale i całą Polskę. Uczestnicy spotkania zaśpiewali hymn, złożyli wiązanki kwiatów oraz minutą ciszy uczcili poległych. Emil Majsner przeczytał tekst wspomnieniowy o Powstaniu Warszawskim.Czym było Powstanie Warszawskie?

Powstanie Warszawskie to zbrojne wystąpienie polskiego podziemia narodowego w czasie II wojny światowej przeciwko niemieckiej okupacji Warszawy. Rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku i trwało przez 63 dni, do 2 października 1944 roku.

Powstanie Warszawskie było największym i najważniejszym powstaniem zbrojnym przeprowadzonym przez polskie ruchy oporu podczas wojny. Jego celem było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji, jednak w rzeczywistości zakończyło się tragicznym niepowodzeniem. Próba wyzwolenia miasta przeciwko silnie uzbrojonym i zdeterminowanym niemieckim siłom okupacyjnym oraz brak spodziewanej pomocy ze strony aliantów doprowadziły do ogromnych strat po obu stronach.

Głównymi siłami walczącymi po stronie polskiej były Armia Krajowa oraz Narodowe Siły Zbrojne, wspierane przez młodzieżową organizacje i harcerzy. Walki toczyły się w niemal całym mieście, a polscy powstańcy próbowali zatrzymać niemiecką machinę wojenną i odzyskać kontrolę nad stolicą.

Jednak brak strategicznego wsparcia od sojuszniczych armii, a także postępująca ofensywa sowiecka, która wstrzymała swoje działania z powodu politycznych interesów, doprowadziły do klęski powstania. Niemieckie siły zbrojne zdławiły powstanie i całkowicie zniszczyły Warszawę, a także wymordowały setki tysięcy cywilów.

Powstanie Warszawskie było tragicznym epizodem w historii Polski, jednak jest uważane za akt bohaterstwa i poświęcenia, który przypomniał o duchu walki polskiego narodu podczas okupacji. Upamiętnia się je co roku w dniu 1 sierpnia jako Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego.

Zostaw komentarz