Image
fot. P. Adamczyk/W sali widowiskowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie odbyło się spotkanie z Jackiem Międlarem

Śremskie spotkanie z Jackiem Międlarem

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W niedzielę, 2 lipca w samo południe w sali widowiskowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie odbyło się spotkanie z kontrowersyjnym gościem – Jackiem Międlarem, promujące jego dwie nowe książki pt. „Sąsiedzi tom 1” i „Sąsiedzi tom 2”.


Berdychowski Wv

Niedzielne spotkanie zorganizował Śremski Instytut Historii, a rozmowę z gościem – Jackiem Międlarem poprowadził sekretarz ŚIH – Wiktor Chicheł. Było to spotkanie promocyjne książek pod redakcją J. Międlara pt. „Sąsiedzi. Tom I” oraz „Sąsiedzi. Tom II”, które są zbiorem rozmów autora z ostatnimi żyjącymi świadkami ludobójstwa ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Głównym tematem rozmowy w Śremie była zbrodnia wołyńska oraz jej geneza, która ma korzenie w XVII w. podczas powstania Chmielnickiego na Ukrainie. Autor podkreślał fakt, że Ukraińcy zawsze chcieli tworzyć swoje niepodległe państwo w opozycji do Polaków i kultury polskiej, która była wszechobecna wtedy na tamtych terenach. Zwracał również uwagę na wzajemny związek pomiędzy działaniem Ukraińców podczas rzezi humańskiej a wołyńskiej.  Pokazany został również film, na którym ostatni świadkowie zbrodni wołyńskiej, mieszkający obecnie na Zamojszczyźnie, wspominają owe ludobójstwo. Nie zabrakło również pytań od publiczności oraz pamiątkowych zdjęć.



Spotkanie odbyło się pod patronatem: Stowarzyszenia Otwarty Powiat Śremski oraz Towarzystwa Historycznego Sireme.

Kim jest Jacek Międlar?

Jacek Międlar jest byłym księdzem katolickim, który słynie z bardzo nacjonalistycznych poglądów. Został prawomocnie skazany za nawoływanie do nienawiści. Sąd wymierzył mu rok ograniczenia wolności z koniecznością świadczenia prac społecznych.

Został on zaproszony na spotkanie przez Prezesa Śremskiego Instytutu Historii Sebastiana Witasiaka w związku z 80. rocznicą „Krwawej Niedzieli”, czyli eskalacji ludobójstwa na Wołyniu.

Czym zajmuje się Śremski Instytut Historii?

Śremski Instytut Historii to śremskie stowarzyszenie, które zawiązało się w 2020 roku. Zamiarem członków jest badanie dziejów powiatów: śremskiego, średzkiego, gostyńskiego, jarocińskiego, poznańskiego, pleszewskiego, kościańskiego, a także kultywowanie pamięci o bohaterach regionu, publikacje historyczne oraz organizacja uroczystości rocznicowych.

Zostaw komentarz