|

Śremskie spotkanie z Jackiem Międlarem

Spotkanie Z Jackiem Międlarem (5)
fot. P. Adamczyk/W sali widowiskowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie odbyło się spotkanie z Jackiem Międlarem
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W niedzielę, 2 lipca w samo południe w sali widowiskowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie odbyło się spotkanie z kontrowersyjnym gościem – Jackiem Międlarem, promujące jego dwie nowe książki pt. „Sąsiedzi tom 1” i „Sąsiedzi tom 2”.


Berdychowski Wv

Niedzielne spotkanie zorganizował Śremski Instytut Historii, a rozmowę z gościem – Jackiem Międlarem poprowadził sekretarz ŚIH – Wiktor Chicheł. Było to spotkanie promocyjne książek pod redakcją J. Międlara pt. „Sąsiedzi. Tom I” oraz „Sąsiedzi. Tom II”, które są zbiorem rozmów autora z ostatnimi żyjącymi świadkami ludobójstwa ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.


Tydzień w kółko
Tydzień w kółko
Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Głównym tematem rozmowy w Śremie była zbrodnia wołyńska oraz jej geneza, która ma korzenie w XVII w. podczas powstania Chmielnickiego na Ukrainie. Autor podkreślał fakt, że Ukraińcy zawsze chcieli tworzyć swoje niepodległe państwo w opozycji do Polaków i kultury polskiej, która była wszechobecna wtedy na tamtych terenach. Zwracał również uwagę na wzajemny związek pomiędzy działaniem Ukraińców podczas rzezi humańskiej a wołyńskiej.  Pokazany został również film, na którym ostatni świadkowie zbrodni wołyńskiej, mieszkający obecnie na Zamojszczyźnie, wspominają owe ludobójstwo. Nie zabrakło również pytań od publiczności oraz pamiątkowych zdjęć.

  Ośmioletnia Maja z Dolska prosi o pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego

Spotkanie odbyło się pod patronatem: Stowarzyszenia Otwarty Powiat Śremski oraz Towarzystwa Historycznego Sireme.

Kim jest Jacek Międlar?

Jacek Międlar jest byłym księdzem katolickim, który słynie z bardzo nacjonalistycznych poglądów. Został prawomocnie skazany za nawoływanie do nienawiści. Sąd wymierzył mu rok ograniczenia wolności z koniecznością świadczenia prac społecznych.

Został on zaproszony na spotkanie przez Prezesa Śremskiego Instytutu Historii Sebastiana Witasiaka w związku z 80. rocznicą „Krwawej Niedzieli”, czyli eskalacji ludobójstwa na Wołyniu.

Czym zajmuje się Śremski Instytut Historii?

Śremski Instytut Historii to śremskie stowarzyszenie, które zawiązało się w 2020 roku. Zamiarem członków jest badanie dziejów powiatów: śremskiego, średzkiego, gostyńskiego, jarocińskiego, poznańskiego, pleszewskiego, kościańskiego, a także kultywowanie pamięci o bohaterach regionu, publikacje historyczne oraz organizacja uroczystości rocznicowych.

Zostaw komentarz