||

Laurka śremian dla Romana Dmowskiego – park miejski

Img 4062 Repaired Enhanced Colorized 2
Wejście do Parku Miejskiego im. Romana Dmowskiego (fot. Pinterest/kolor Wiktor Chicheł)
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Dziś mija 85 lat, kiedy poprzez aklamację swoimi głosami radni miejscy, nadali Parkowi Miejskiemu w Śremie imię Romana Dmowskiego. W zeszłym roku, 8 stycznia odsłonięto głaz upamiętniający to wydarzenie w obecnym Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich.


Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb
Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb

Największą laurką złożoną przez Śremian, okazującą prawdziwy stosunek do Romana Dmowskiego, było nazwanie obecnego, Parku Miejskiego im. Powstańców Wielkopolskich, Parkiem Miejskim im. Romana Dmowskiego. Został on pierwszym jego patronem. 2 stycznia 1939 roku polski mąż stanu zmarł po dłuższej chorobie, a 7 stycznia odbył się jego pogrzeb w Warszawie. Już 4 dni później, na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Śremie, 11 stycznia 1939 roku, z inicjatywy radnego Stanisława Skotarczaka (był członkiem Stronnictwa Narodowego i sprawował funkcję w jego Komitecie Wykonawczym), przyjęto uchwałę poprzez aklamację (jednogłośnie przez wszystkich radnych) nadania imienia Parkowi Miejskiemu – Romana Dmowskiego. Prawdopodobnie pomysł wysunął w kuluarach były prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Śremu, opiekującego się parkiem – Sylwester Szczepski, który był związany ze Stronnictwem Narodowym. Takie podejrzenia są umotywowane notatkami śp. Aleksandra Śmigielskiego, w których napisał „Park Romana Dmowskiego, którego inicjatorem był mój dziadek Sylwester Szczepski”. Może kiedyś poznamy wszystkie kulisy…

Img 3934 Kopia
Wycinek z gazety informujący o nadaniu imienia Dmowskiego (Kurjer Poznański)

To wydarzenie nie było przypadkowe, gdyż już 22 stycznia 1939 roku odbyły się wybory do Rady Miejskiej w Śremie, w których Stronnictwo Narodowe zdobyło 8 na 16 mandatów. Do 9-ciu zabrakło im tylko 3 głosów. Narodowcy rządzili w naszym regionie bezdyskusyjnie. 

8 stycznia 2023 roku z inicjatywy stowarzyszenia Śremski Instytut Historii oraz dzięki wsparciu finansowym Gminy Śrem, przy wejściu do Parku Miejskiego im. Powstańców Wielkopolskich, został odsłonięty głaz pamięci tego wydarzenia i samego Romana Dmowskiego. Treść wmurowanej tablicy, której twórcą jest autor tekstu, prezentuje się następująco:

„Dnia 11 stycznia 1939 roku Rada Miejska w Śremie uchwaliła nadanie Parkowi Miejskiemu imienia Romana Dmowskiego

Roman Dmowski (1864-1939)

Polski mąż stanu, działacz niepodległościowy, nestor polskiej idei narodowej, założyciel Ligi Narodowej i Komitetu Narodowego Polskiego, sygnatariusz traktatu wersalskiego, minister spraw zagranicznych.

8 stycznia 2023 roku”.

Img 0500 2 Kopia
Głaz pamięci Parku im. Romana Dmowskiego oraz mieczyk chrobrego z kwiatów postawiony przez Śremski Instytut Historii (fot. Wiktor Chicheł)

Jeden komentarz

Zostaw komentarz