Image

Możesz być zwolniony z podatku od nieruchomości!

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Na wstępie przypomnijmy, że w maju br. rada miejska w Śremie, przystając na propozycję burmistrza,  podjęła uchwałę dotyczącą zwolnienia z podatku od nieruchomości. Bonifikata ta dotyczy tylko wybranych budynków, przy ulicach:

  • Plac 20 Października,
  • Tadeusza Kościuszki,
  • Prymasa Stefana Wyszyńskiego,
  • Poznańskiej od numeru 1 do 16 oraz 20 do 24.

– W związku przebudową ulic Kościuszki i Wyszyńskiego oraz stworzeniem w tym miejscu deptaku pieszo-rowerowego przyjaznego zarówno mieszkańcom, jak i małym przedsiębiorcom prowadzącym m.in. lokale gastronomiczne, usługowe rada miejska w Śremie podjęła uchwałę zachęcającą właścicieli do wyremontowania elewacji budynków. By skorzystać z 3-letniego zwolnienia z podatku od nieruchomości właściciel budynku, jest zobowiązany dokonać remontu przynajmniej frontowej elewacji – wyjaśniają zasady urzędnicy.

Na tę ulgę mogą liczyć właściciele budynków, którzy podejmą się przeprowadzenia remontu frontowej elewacji. Zwolnienie z podatku od nieruchomości przysługuje przez 3 lata.

Jakie trzeba spełnić warunki?


Berdychowski Kwiecien2 2024

Trzeba przeprowadzić remont elewacji, co najmniej frontowej części budynku wraz z występującymi na niej elementami i detalami architektonicznymi:

  • zakończony jej malowaniem lub tynkowaniem,
  • zakończony oczyszczeniem i doprowadzeniem wyglądu elewacji do stanu pierwotnego w przypadku elewacji nietynkowanej lub niemalowanej.

Podatnik, by skorzystać z trzyletniego zwolnienia od podatku od nieruchomości wystarczy, że dokonana remontu elewacji od strony frontowej. Musi jednak pamiętać, by dokonać zgłoszenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia od podatku od nieruchomości przed rozpoczęciem prac remontowych i w ciągu 14 dni po ich zakończeniu poinformować o tym organ podatkowy – wyjaśnia burmistrz

Szacowana kwota zwolnienia od podatku od nieruchomości, przy uwzględnieniu warunków wymienionych w projekcie uchwały i założeniu, że wszystkie budynki lub ich części znajdujące się na terenie obejmującym zwolnienie, będą podlegały zwolnieniu, wynosi około 230 000 zł rocznie.

Na koniec przypomnijmy, że kilka tygodni temu, burmistrz Śremu postanowił nie podnosić podatków, jakie mieszkańcy, właściciele nieruchomości wnoszą do gminnej kasy.