|

Soczewki dla astygmatyków – przewodnik po dostępnych opcjach

6 Wp
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Odpowiednio dobrane soczewki to doskonałe rozwiązanie dla astygmatyków. Aby jednak mogły należycie spełnić swoje zadanie, muszą być starannie dobrane. Warto więc dowiedzieć się, z jakich rodzajów soczewek mogą korzystać astygmatycy.


Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb
Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb

Soczewki toryczne – czym się charakteryzują?


VW_Berdychowski_400_150(1)

Jeżeli test na astygmatyzm wypadł pozytywnie, a na dodatek potwierdziły go badania okulistyczne, zasadne będzie korzystanie ze szkieł korygujących. Powinny być one dobrane indywidualnie, ponieważ astygmatyzm może być mniej lub bardziej nasilony. W celu korekcji tej wady wzroku zastosowanie mogą znaleźć na przykład soczewki toryczne. Tego typu szkła kontaktowe charakteryzują się tym, że mają różne moce refrakcyjne w przekroju poziomym oraz pionowym. To właśnie to pozwala na korekcję astygmatyzmu i na redukcję uciążliwych objawów. A może soczewki multifokalne?

Soczewki multifokalne to kolejne rozwiązanie dla osób z wadą, jaką jest astygmatyzm. Będą szczególnie dobrą opcją, jeżeli współwystępuje on z prezbiopią, czyli starczowzrocznością. Pozwalają one uzyskać satysfakcjonujące widzenie zarówno do dali, jak i do bliży. Korekta widzenia na każdą odległość jest największą zaletą multifokalnych szkieł kontaktowych i właśnie dlatego cieszą się one tak dużym zainteresowaniem.

Jednodniowe, a może miesięczne?

Lekarz okulista na pewno pomoże w kwestii tego, jak dobrać soczewki kontaktowe, ale każdy pacjent samodzielnie musi zastanowić się nad tym, czy lepsze będą te miesięczne, czy może jednodniowe. Wśród dostępnych opcji wyróżnia się też kwartalne i dwutygodniowe szkła kontaktowe. Naprawdę jest więc z czego wybierać. Wydaje się, że na początek dobrym rozwiązaniem mogą okazać się soczewki jednodniowe lub dwutygodniowe. Z czasem, gdy dojdzie się do pewnej wprawy w ich codziennym zakładaniu i zdejmowaniu, warto pokusić się o zakupienie soczewek miesięcznych. Są one bowiem bardziej opłacalne pod względem finansowym. 

O czym jeszcze warto pamiętać wybierając soczewki?

Wybierając soczewki do korekcji astygmatyzmu, należy także zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Miękkie soczewki kontaktowe mogą być łatwiejsze w zakładaniu i zdejmowaniu, dlatego początkujący użytkownicy będą z nich naprawdę zadowoleni. Soczewki zrobione z tworzyw miękkich uchodzą także za wygodniejsze. Te, które są zrobione z tworzyw sztywniejszych, mogą wymagać nieco dłuższego okresu adaptacyjnego. Jedną z ich istotnych zalet jest jednak to, że łatwiej utrzymać je w określonym położeniu.

Jak długo trwa okres adaptacji do soczewek dla astygmatyków?

Do noszenia soczewek dedykowanych osobom z astygmatyzmem, podobnie zresztą jak do okularów z cylindrami, należy się przyzwyczaić. Okres adaptacji trwa najczęściej nie dłużej niż tydzień. W tym okresie nie trzeba martwić się takimi objawami jak zawroty głowy czy lekkie nudności. Jeśli jednak dolegliwości adaptacyjne są wyjątkowo nasilone, warto nosić soczewki przez kilka godzin w ciągu dnia. Z czasem, okres ten można będzie wydłużać, a nieprzyjemne objawy stopniowo zaczną ustępować.

 

Zostaw komentarz