|||

Krzysztof Budzyń wydał książkę prof. Wojciecha Lipońskiego o wybitnym ks. Janie Piotrowskim z Piotrowa.

Img 1080
(fot. Krzysztof Budzyń)
Co o tym sądzisz?
+1
1
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W środę 31 stycznia w Poznaniu Krzysztof Budzyń wspólnie z prof. Wojciechem Lipońskim świętowali wydanie drukiem pracy magisterskiej naukowca z 1967 roku o ks. Janie Piotrowskim żyjącym w XVI wieku. Jest on nazywany „Paskiem XVI wieku”.


Dominik Sworowski
Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb

Książka przedstawia posła ks. Jana Piotrowskiego herbu Świnka, urodzonego w 1550 w Piotrowie (lub w Chaławach) w parafii brodnickiej, na ziemi śremskiej. Od ok. 1571 aż do śmierci w 1591 w Krakowie byt sekretarzem królewskim, najpierw Zygmunta Augusta, następnie Henryka Walezego, Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy. W 1581 towarzyszył królowi Batoremu i kanclerzowi Janowi Zamoyskiemu w wyprawie pod Psków. Opisał ja w listach do Andrzeja Opalińskiego, marszałka wielkiego koronnego i starosty śremskiego. Listy te zostały wydane przez Aleksandra Czuczyńskiego w Krakowie w 1894 pt. Dziennik wyprawy Stefana Batorego pod Psków. Historyk i bibliograf, ks. Ignacy Polkowski oraz badacz literatury staropolskiej, profesor Roman Pollak nazwali ks. Jana Piotrowskiego „Paskiem szesnastego wieku”.Img 0482
(fot. Wiktor Chicheł)

„Nie spodziewałem się, że moja zagubiona niegdyś praca magisterska z 1967 r., poświęcona Janowi Piotrowskiemu, zostanie wbrew wszelkim przeszkodom po 42 latach opublikowana w „Pamiętniku Biblioteki Kórnickiej” w 2009 r., a po dalszych 14 czyli po 56 latach, ukazuje się drukiem ponownie dzięki zainteresowaniu entuzjasty historii Wielkopolski – Krzysztofa Budzynia”

– skomentował wydanie książki prof. Lipoński.

Wojciech Lipoński urodził się w 1942 r. w Sosnowcu (Zagłębie Dąbrowskie). Był reprezentantem Polski w lekkoatletyce w latach 1963-1967 (400 m. i sztafeta 4×400 m.) i olimpijczyk (w 1964 w Tokio – sztafeta 4×400 m). Z wykształcenia jest historykiem kultury europejskiej, szczególnie brytyjskiej oraz sportu. Wykłada na, jako profesor, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także w przeszłości na kilku innych uczelniach polskich i zagranicznych. W 1972 obronił doktorat o związkach sport z literatura i sztuka. Przez ponad 30 lat pracował w Instytucie Filologii Angielskiej na UAM, gdzie kierował Zakładem Stosunków Kulturalnych Polsko-Anglosaskich, a równolegle do 2014 Zakładem Etnologii Sportu i Olimpizmu na poznańskiej Akademii Wychowania. Prof. W. Lipoński jest autorem kilkudziesięciu książek wydanych w wielu językach świata, m.in. po chińsku (mandaryńsku). Jest wszechstronnym historykiem kultury i autorem 22 książek o tematyce sportowej i europeistycznej.

Zostaw komentarz