||

Kolędowania z Akcją Katolicką w kościele Mądrości Bożej

Image00003
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W niedzielę, 7 stycznia w Kościele pw. Mądrości Bożej w Śremie po mszy św. o godz. 15.00 odbyło się kolędowanie przy żłóbku z Akcją Katolicką parafii pw. Ducha św. w Śremie.


Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb
Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb

Spotkanie prowadziła pani Magdalena Wojciechowska, którą śremianie mogą znać z marszu świętych 31 października. Dla zgromadzonych były przygotowane śpiewniki i to z ich zawartości wybierano bożonarodzeniowe piosenki. Podczas niespełna godzinnego kolędowania, wybrzmiały takie pieśni, jak: „Mędrcy świata, monarchowie”, „Gore gwiazda”, „Jezus malusieńki” czy „Przybieżeli do Betlejem”. Pani Magdalena podczas spotkania zaproponowała recytację wiersza z dzieciństwa lub innego kojarzącego się z Bożym Narodzeniem. Niżej podpisany nie mógł nie wykorzystać tego zaproszenia i zarecytował poruszający wiersz Tadeusza Gajcego „1942. Noc wigilijna”. Warto wyjaśnić, tak samo jak podczas spotkania, kontekst tego utworu, który powstał podczas II wojny światowej w Warszawie, kiedy Gajca był prominentnym poetą pisma „Sztuka i Naród”. Konflikt trwał już 3 lata, wielu jego przyjaciół zginęło, często w męczarniach, stąd miejsce ozdób zajęły narzędzia kaźni. Wymowny jest fragment:Lulajże w powrozie, lulajże na haku,
niech się wyśni obrus biały i błyszcząca jodła.
Szept przygarnął – z tego szeptu twój opłatek
i ojczyzna ciemniejąca w nagłych gwiazdach z ognia

– tekst – Tadeusz Gajcy

Zauważalne było chwilowe poruszenie tym utworem przez zebranych, niczym chwila przerwy po wygłoszonym kazaniu. Później pani Wojciechowska przytoczyła wierszyk, który w dzieciństwie recytowali jej synowie. Wydarzenie było bardzo radosne i żałować można, iż po mszy św. zostało tylko ok. trzydziestu osób.

Zostaw komentarz