|

Bohaterowie żyją wiecznie! W Zaniemyślu uczcili 105 rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.

043da910 3979 42e2 Bf08 0a786bbca91b (1) Easy Resize.com
Pomnik Powstańców Wielkopolskich. Fot: Wiktor Chicheł
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W Zaniemyślu podobnie jak w innych miejscowościach naszego regionu odbyły się obchody 105 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. W tym roku również po raz trzeci obchodzono Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.


VW_Berdychowski_400_150(1)

O godzinie 16:40 podobnie jak w całej archidiecezji poznańskiej zabiły kościelne dzwony. Dlaczego akurat o 16:40? Jest to symboliczna godzina wybuchu powstania. 27 grudnia 1918 roku o tej godzinie przed Prezydium Policji i przed Hotelem Bazar pojawiły się polskie oddziały Straży Ludowej. Zatem można przyrównać tę godzinę do warszawskiej godziny ,,W”.


Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb
Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb

Walczyli o to, by ziemie piastowskie powróciły do macierzy!

Obchody w Zaniemyślu rozpoczęły się o godzinie 18:00 Mszą Świętą w kościele pw. św. Wawrzyńca. Przewodniczył jej ksiądz proboszcz Jacek Leśniewski. W trakcie homilii kierował do zebranych wiele ciepłych słów. Mówił o tym, że gdy pozostałe ziemie polskie krwawiły w trakcie licznych przegranych powstań, to w tym czasie Wielkopolanie pracowali u podstaw, tworzyli podstawy pod przyszłe powstanie i wzięli sobie za punkt honoru obronę polskiej ziemi. Prezbiter zwrócił uwagę na gloryfikowanie przez nasz naród porażek, podczas gdy zwycięstwa bywają zapominane. Podkreślił, że powstańcy walczyli o powrót naszych ziem do odradzającej się ojczyzny. Wielkopolska jest kolebką naszego państwa i tutaj pochowani są nasi pierwsi władcy: Mieszko I i Bolesław Chrobry.Obchody pod pomnikiem.

Po Mszy Świętej obchody przeniosły się pod pomnik Powstańców Wielkopolskich. Tam odśpiewano hymn narodowy i złożono wiązanki oraz znicze. Wójt Justyna Dąbrowska podziękowała wszystkim przybyłym za obecność, a w sposób szczególny harcerzom i pocztom sztandarowym.

Zostaw komentarz