Radny Kamil Majsner przeciwko rugowaniu Powstania Wielkopolskiego. Poznańczycy wysłali petycję sprzeciwu!
W piątek 16 lutego dwie komisje Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, w tym Komisja Kultury i Sportu, której przewodniczącym jest Kamil Majsner, wydały ważne oświadczenie. Ponadto Instytut Poznański wysłał petycję do minister edukacji, sprzeciwiającą się wymazaniu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 z programu nauczania.
Sponsorem głównym działu EDUKACJA jest Gaduła – nauka z wyobraźnią:
Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje zmiany w szkolnej podstawie programowej. Chce ją zmniejszyć o 20 procent. Według obecnej propozycji zmian w programie historii przekazywanej w liceach ogólnokształcących i technikach z treści nauczania w zakresie podstawowym wypadłby punkt dotyczący genezy powstania wielkopolskiego 1918–1919 oraz jego znaczenia dla odrodzenia się państwa polskiego i obrony jego niepodległości w 1920 roku.
Reklama
W związku z planowanymi przez MEN zmianami w podstawie programowej, które w szczególności mają objąć wydarzenia historyczne z Wielkopolski (m.in. Powstanie Wielkopolskie) Młodzieżowy Sejmik Województwa Wielkopolskiego nie pozostaje obojętny. Przewodniczący Komisji Edukacji i Nauki Wiktor Karolak oraz przewodniczący Komisji Kultury i Sportu Kamil Majsner wystosowali oświadczenie.
Oświadczenie Komisji Edukacji i Nauki MSWW oraz Komisji Kultury i Sportu MSWW
W zawiązku z zapowiadanymi zmianami w podstawie programowej opierających się m.in. na redukcji wybranych zagadnień, jako Komisja Edukacji i Nauki oraz Komisja Sportu i Kultury Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego chcemy wyrazić swoje poparcie pod listem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Marka Woźniaka. Jako przedstawiciele młodego pokolenia jesteśmy zaniepokojeni chęcią usunięcia z podstawy programowej wiadomości dotyczących Powstania Wielkopolskiego. Bohaterskie Powstanie Wielkopolskie z 1918 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Wielkopolski. Historia lokalnych społeczności oraz wydarzeń jest dla nas rzeczą priorytetową. Dlatego sądzimy, że dzieje związane z Powstaniem Wielkopolskim powinny mieć swoje miejsce we współczesnej edukacji młodzieży. Pamięć o przodkach, którzy wywalczyli z trudem niepodległość, uważamy za istotny element historii całego narodu. Ponadto wartości przyjęte przez bohaterów powstania pomagają utrwalić wśród Wielkopolan postawę patriotyczną pozwalającą budować zjednoczone społeczeństwo. Wydarzenia, które miały miejsce na przełomie 1918 i 1919 roku są cennym źródłem dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń młodych Wielkopolan, ale również cenną i ciekawą lekcją dla młodzieży w całej Polsce. Jako młode pokolenie przypominamy, że historia to nie tylko daty i liczby, ale przede wszystkim losy naszych przodków, dlatego nie pozwólmy, żeby pamięć o bohaterskim zrywie Wielkopolan z 27 grudnia 1918 roku została pominięta!
Wiktor Karolak
przewodniczący Komisji Edukacji i Nauki MSWW
Kamil Majsner
przewodniczący Komisji Kultury i Sportu MSWW
źródło: Kamil Majsner
Co bardzo ciekawe – Karolak jest działaczem Młodych Demokratów, czyli młodzieżówki politycznej Platformy Obywatelskiej, która to jest jedną z partii tworzącą Koalicję Obywatelskiej. To przecież z jej ramienia Barbara Nowacka jest ministrem edukacji. Wychodzi na to, iż nawet w środowisku rządowym są przeciwni drastycznym zmianom.
Poprosiliśmy o komentarz radnego Kamila Majsnera:
„W piątek marszałek Woźniak wydał takie oświadczenie i w porozumieniu z Wiktorem Karolakiem – Przewodniczącym Edukacji i Nauki postanowiliśmy poprzeć to oświadczenie w celu wyrażenia głosu młodego pokolenia. Chcieliśmy pokazać, że młode pokolenie również nie zgadza się na proponowane zmiany i będzie bronić pamięci o przodkach, którzy ginęli w Powstaniu Wielkopolskim”
– skomentował tegoroczny maturzysta.
6058 osób z całej Polski podpisało się pod petycją sprzeciwu wobec próby usunięcia i marginalizowania Powstania Wielkopolskiego w podstawie programowej. zorganizowanej przez Instytut Poznański. W środę 21 lutego z placówki pocztowej w Mosinie został nadany list do Barbary Nowackiej, Minister Edukacji Narodowej, wraz ze wszystkimi podpisami. List został nadany wraz z dopiskiem: „Cześć i chwała Powstańcom Wielkopolskim”. Miejsce wysyłki jest nieprzypadkowe. To właśnie tutaj w Mosinie pochowanych jest wielu Powstańców Wielkopolskich, w tym najbardziej znany w regionie – Piotr Mocek, który jako nastoletni chłopak zginął w Powstaniu Wielkopolskim pod Szubinem.