Zrzut Ekranu 2024 02 22 O 16.32.49
Kamil Majsner w gmachu sejmiku (Kamil Majsner/FB)
 • Home
 • Aktualności
 • Radny Kamil Majsner przeciwko rugowaniu Powstania Wielkopolskiego. Poznańczycy wysłali petycję sprzeciwu!

Radny Kamil Majsner przeciwko rugowaniu Powstania Wielkopolskiego. Poznańczycy wysłali petycję sprzeciwu!

Co o tym sądzisz?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W piątek 16 lutego dwie komisje Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, w tym Komisja Kultury i Sportu, której przewodniczącym jest Kamil Majsner, wydały ważne oświadczenie. Ponadto Instytut Poznański wysłał petycję do minister edukacji, sprzeciwiającą się wymazaniu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 z programu nauczania.

Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje zmiany w szkolnej podstawie programowej. Chce ją zmniejszyć o 20 procent. Według obecnej propozycji zmian w programie historii przekazywanej w liceach ogólnokształcących i technikach z treści nauczania w zakresie podstawowym wypadłby punkt dotyczący genezy powstania wielkopolskiego 1918–1919 oraz jego znaczenia dla odrodzenia się państwa polskiego i obrony jego niepodległości w 1920 roku.

W związku z planowanymi przez MEN zmianami w podstawie programowej, które w szczególności mają objąć wydarzenia historyczne z Wielkopolski (m.in. Powstanie Wielkopolskie) Młodzieżowy Sejmik Województwa Wielkopolskiego nie pozostaje obojętny. Przewodniczący Komisji Edukacji i Nauki Wiktor Karolak oraz przewodniczący Komisji Kultury i Sportu Kamil Majsner wystosowali oświadczenie.

Img 2654
Oświadczenie (fot. Wiktor Chicheł)

Oświadczenie Komisji Edukacji i Nauki MSWW oraz Komisji Kultury i Sportu MSWW

W zawiązku z zapowiadanymi zmianami w podstawie programowej opierających się m.in. na redukcji wybranych zagadnień, jako Komisja Edukacji i Nauki oraz Komisja Sportu i Kultury Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego chcemy wyrazić swoje poparcie pod listem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Marka Woźniaka. Jako przedstawiciele młodego pokolenia jesteśmy zaniepokojeni chęcią usunięcia z podstawy programowej wiadomości dotyczących Powstania Wielkopolskiego. Bohaterskie Powstanie Wielkopolskie z 1918 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Wielkopolski. Historia lokalnych społeczności oraz wydarzeń jest dla nas rzeczą priorytetową. Dlatego sądzimy, że dzieje związane z Powstaniem Wielkopolskim powinny mieć swoje miejsce we współczesnej edukacji młodzieży. Pamięć o przodkach, którzy wywalczyli z trudem niepodległość, uważamy za istotny element historii całego narodu. Ponadto wartości przyjęte przez bohaterów powstania pomagają utrwalić wśród Wielkopolan postawę patriotyczną pozwalającą budować zjednoczone społeczeństwo. Wydarzenia, które miały miejsce na przełomie 1918 i 1919 roku są cennym źródłem dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń młodych Wielkopolan, ale również cenną i ciekawą lekcją dla młodzieży w całej Polsce. Jako młode pokolenie przypominamy, że historia to nie tylko daty i liczby, ale przede wszystkim losy naszych przodków, dlatego nie pozwólmy, żeby pamięć o bohaterskim zrywie Wielkopolan z 27 grudnia 1918 roku została pominięta!

Wiktor Karolak 

przewodniczący Komisji Edukacji i Nauki MSWW

Kamil Majsner

przewodniczący Komisji Kultury i Sportu MSWW

źródło: Kamil Majsner

Co bardzo ciekawe – Karolak jest działaczem Młodych Demokratów, czyli młodzieżówki politycznej Platformy Obywatelskiej, która to jest jedną z partii tworzącą Koalicję Obywatelskiej. To przecież z jej ramienia Barbara Nowacka jest ministrem edukacji. Wychodzi na to, iż nawet w środowisku rządowym są przeciwni drastycznym zmianom.

Poprosiliśmy o komentarz radnego Kamila Majsnera:

„W piątek marszałek Woźniak wydał takie oświadczenie i w porozumieniu z Wiktorem Karolakiem – Przewodniczącym Edukacji i Nauki postanowiliśmy poprzeć to oświadczenie w celu wyrażenia głosu młodego pokolenia. Chcieliśmy pokazać, że młode pokolenie również nie zgadza się na proponowane zmiany i będzie bronić pamięci o przodkach, którzy ginęli w Powstaniu Wielkopolskim”

– skomentował tegoroczny maturzysta.
Img 2657
Grafika o petycji (fot. Instytut Poznański/fb)

6058 osób z całej Polski podpisało się pod petycją sprzeciwu wobec próby usunięcia i marginalizowania Powstania Wielkopolskiego w podstawie programowej. zorganizowanej przez Instytut Poznański. W środę 21 lutego z placówki pocztowej w Mosinie został nadany list do Barbary Nowackiej, Minister Edukacji Narodowej, wraz ze wszystkimi podpisami. List został nadany wraz z dopiskiem: „Cześć i chwała Powstańcom Wielkopolskim”. Miejsce wysyłki jest nieprzypadkowe. To właśnie tutaj w Mosinie pochowanych jest wielu Powstańców Wielkopolskich, w tym najbardziej znany w regionie – Piotr Mocek, który jako nastoletni chłopak zginął w Powstaniu Wielkopolskim pod Szubinem. 

Img 2658
Kevin Nowacki przed wysłaniem listu (fot. Instytut Poznański/fb)

1 Comments Text
 • Brawo młodzieży !!!
  Można by rzec Polacy tak chcieli ale jednak nie, to prawica i obóz patriotyczny wygrała wybory, tyle że hasło 8 gwiazdek zjednoczyło najmniej świadomą część społeczeństwa. No niestey nieuctwo, brak czytelnictwa, brak zaintersowań a nade wszystko głuPOta zwykła i nadmiar TVN-ów ludziom w łowach przewróciło.
  Inteligencji u nas deficyt, bo to co na uczelniach siedzi, zlewaczałe władze uczelniane, to samo w urzędach, czy zwykłych szkołach nawet. Prawdziwa inteligencja została na wschodzie, na Syberii, w łagrach, w Katyniu i w obozach niemieckich, to co mamy dzisiaj to pseudo-celebryci, często z komunistycznego nadania, wszk już dzisiaj wiemy c oto był :okrąły Stół” największy przekręt komunistów, który doprowadził polske do obecnej stagnacji.
  Dzisiaj post-komuna zmienia nazwy ulic na jakieś deb1lne tęczowe, europejskie nazwy albo przywraca coś w stylu postokomuny jak “Armii Ludowej” itp.
  Plują w twarz ludziom, których dziadkowie ginęli za Polskę, w swojej arogancji i bezczelności chcą usuwać naszą historię ze szkół a uczyć nasze dzieci jakichś pierdół i dyrdymałów, zupełnie obcych i nie znaszej kultury.
  Polacy przebudźcie się ale zaraz sie i tak obudzicie bo wam oszust Tusk już funduje nowe podatki i zabiera to co dostaliście wcześniej, macie być nadal nieukami i debilami bo dzięki temu oni wygrywają władzę, nie będzie laptopów dla szkół, paliwa po 5,19 zł ani CPK czy elektrowni atomowej. Będziecie jeździli co najwyżej rowerami i będziecie jedli robaki, tak wybraliście … a wasze dzieci nawet na szparagi nie pojadą bo już UE likwiduje rolnictwo w Europie.

  Powodzenia w edukacji szokowej PO wybraniu głuPOty lewacko-liberlanej.

 • Zostaw komentarz