|

Przeciwdziałają kłusownictwo rybackiemu. Strażnicy z Zaniemyśla uratowali kolejne kilogramy ryb

Kłusownictwo Rybackie
fot. Państwowa Straż Rybacka w Poznaniu
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Strażnicy Państwowej Straży Rybackiej oraz funkcjonariusze Policji z posterunków w Zaniemyślu przeprowadzili skoordynowane działania na jeziorach w powiecie poznańskim wymierzone w kłusownictwo rybackie.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Patrol, operujący z łodzi, skoncentrował się na obszarze wodnym, gdzie ujawniono i skutecznie zneutralizowano 6 nieoznakowanych sieci rybackich typu wonton o łącznej długości 300 metrów. W trakcie akcji zabezpieczono również znaczne ilości ryb, w tym 48,5 kg sandaczy, 10,9 kg szczupaków oraz 3,5 kg różnych gatunków ryb, takich jak lin, krąp, okoń.


Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb
Internet Tydzień Ziemi Śremskiej 300x300px Rgb

Zabezpieczone ryby zostały przekazane uprawnionemu do rybactwa, czyli „Gospodarstwu Rybackiemu Miłosław”. Ta skuteczna interwencja jest wynikiem współpracy pomiędzy Państwową Strażą Rybacką a Policją, która skupia się na utrzymaniu legalności wędkarstwa oraz ochronie zasobów wodnych.Jaka kara grozi za kłusownictwo rybackie?

W Polsce kara za kłusownictwo wodne jest uregulowana w przepisach prawa. Zgodnie z obowiązującym prawem, kłusownictwo rybackie jest przestępstwem i podlega sankcjom karnym. Najważniejsze przepisy regulujące te kwestie znajdują się w Ustawie z dnia 18 stycznia 2001 roku o rybactwie śródlądowym (Dz.U. z 2021 r. poz. 429, z późn. zm.).

Kłusowanie trwa w najlepsze

Zgodnie z art. 111a tej ustawy, kto popełnia przestępstwo kłusownictwa rybackiego, tj. nielegalnego połowu ryb, podlega karze pozbawienia wolności, ograniczenia wolności albo grzywny. Kary te są uzależnione od ciężkości przestępstwa, w tym od rodzaju użytego sprzętu kłusowniczego, ilości i gatunków połowionych ryb oraz innych okoliczności sprawy.

Warto podkreślić, że odpowiedzialność za kłusownictwo rybackie obejmuje nie tylko samego sprawcę, ale także osoby współdziałające w przestępstwie. Ponadto, w razie skazania sąd może orzec przepadek narzędzi, środków transportu oraz wartości uzyskanych w wyniku przestępstwa.

Zakres kar zależy od konkretnych okoliczności sprawy, a orzeczenie kary należy do sądu, który uwzględnia wszystkie istotne aspekty, takie jak skala działalności kłusowniczej, powtarzalność przestępstwa, szkody wyrządzone środowisku naturalnemu i gospodarce rybackiej. W związku z tym, kary za kłusownictwo wodne mogą być zróżnicowane.

Zostaw komentarz