Przeciwdziałają kłusownictwo rybackiemu. Strażnicy z Zaniemyśla uratowali kolejne kilogramy ryb

Kłusownictwo Rybackie
fot. Państwowa Straż Rybacka w Poznaniu

Strażnicy Państwowej Straży Rybackiej oraz funkcjonariusze Policji z posterunków w Zaniemyślu przeprowadzili skoordynowane działania na jeziorach w powiecie poznańskim wymierzone w kłusownictwo rybackie.

Patrol, operujący z łodzi, skoncentrował się na obszarze wodnym, gdzie ujawniono i skutecznie zneutralizowano 6 nieoznakowanych sieci rybackich typu wonton o łącznej długości 300 metrów. W trakcie akcji zabezpieczono również znaczne ilości ryb, w tym 48,5 kg sandaczy, 10,9 kg szczupaków oraz 3,5 kg różnych gatunków ryb, takich jak lin, krąp, okoń.

Tzs2 1

Zabezpieczone ryby zostały przekazane uprawnionemu do rybactwa, czyli „Gospodarstwu Rybackiemu Miłosław”. Ta skuteczna interwencja jest wynikiem współpracy pomiędzy Państwową Strażą Rybacką a Policją, która skupia się na utrzymaniu legalności wędkarstwa oraz ochronie zasobów wodnych.

1200x628.psd
Reklama VW Berdychowski

Jaka kara grozi za kłusownictwo rybackie?

W Polsce kara za kłusownictwo wodne jest uregulowana w przepisach prawa. Zgodnie z obowiązującym prawem, kłusownictwo rybackie jest przestępstwem i podlega sankcjom karnym. Najważniejsze przepisy regulujące te kwestie znajdują się w Ustawie z dnia 18 stycznia 2001 roku o rybactwie śródlądowym (Dz.U. z 2021 r. poz. 429, z późn. zm.).

Kłusowanie trwa w najlepsze

Zgodnie z art. 111a tej ustawy, kto popełnia przestępstwo kłusownictwa rybackiego, tj. nielegalnego połowu ryb, podlega karze pozbawienia wolności, ograniczenia wolności albo grzywny. Kary te są uzależnione od ciężkości przestępstwa, w tym od rodzaju użytego sprzętu kłusowniczego, ilości i gatunków połowionych ryb oraz innych okoliczności sprawy.

Warto podkreślić, że odpowiedzialność za kłusownictwo rybackie obejmuje nie tylko samego sprawcę, ale także osoby współdziałające w przestępstwie. Ponadto, w razie skazania sąd może orzec przepadek narzędzi, środków transportu oraz wartości uzyskanych w wyniku przestępstwa.

Zakres kar zależy od konkretnych okoliczności sprawy, a orzeczenie kary należy do sądu, który uwzględnia wszystkie istotne aspekty, takie jak skala działalności kłusowniczej, powtarzalność przestępstwa, szkody wyrządzone środowisku naturalnemu i gospodarce rybackiej. W związku z tym, kary za kłusownictwo wodne mogą być zróżnicowane.

Obserwuj nas w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *