Gen. Polko W Ceglarni (94)
W niedzielny wieczór (26 listopada) w Ceglarni w Jarosławkach odbyło się spotkanie z gen. Romanem Polko/Fot. D. Górna
  • Home
  • Aktualności
  • Z mieszkańcami gminy Książ spotkał się gen. Roman Polko. Miał dla nich jedną ważną radę…

Z mieszkańcami gminy Książ spotkał się gen. Roman Polko. Miał dla nich jedną ważną radę…

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Takiego wydarzenia w gminie Książ Wlkp. dawno nie było. W niedzielny wieczór (26 listopada) w Ceglarni w Jarosławkach odbyło się spotkanie z gen. Romanem Polko. Wojskowy przyjechał na zaproszenie ksiąskiego centrum kultury. Dla uczestników spotkania miał garść cennych rad.


Berdychowski Wv

Na wstępie przypomnijmy, kim jest gen. Roman Polko. Przede wszystkim jest generałem dywizji Wojska Polskiego, oficerem dyplomowanym wojsk powietrznodesantowych i sił specjalnych, a także doktorem nauk wojskowych w specjalności kierowanie organizacją.

W szczególności kojarzony jest jako dowódca Wojskowej Formacji Specjalnej GROM. Tę funkcję pełnił w latach 2000-2004. Po konflikcie z kierownictwem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał dywizji Roman Polko zdecydował się na odejście do rezerwy. Jako dowódca jednostki specjalnej GROM, zrealizował misję na pograniczu kosowsko-macedońskim, rozpoczął działania w Afganistanie, a w marcu 2003 roku uczestniczył w II wojnie w Zatoce Perskiej, kontynuując służbę na misji stabilizacyjnej w Iraku.



W początkach 2006 roku generał Polko został przywrócony do służby czynnej i ponownie objął stanowisko dowódcy Wojskowej Formacji Specjalnej GROM. Na mocy decyzji Prezydenta RP 7 września 2006 roku zastąpił admirała floty Ryszarda Łukasika na stanowisku zastępcy szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Pełniąc obowiązki Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, sprawował funkcję od 8 sierpnia 2007 roku do 19 listopada 2007 roku.

Gen. Polko W Ceglarni (46)
Gen. Roman Polko na spotkaniu w Ceglarni/Fot. D. Górna

29 stycznia 2009 roku generał dywizji Roman Polko zakończył swoją zawodową służbę wojskową i przeszedł do rezerwy. Co zatem robi na emeryturze? Z pewnością się nie nudzi! Jest instruktorem spadochronowym, strzeleckim i narciarskim. Jak sam przyznał podczas spotkania z mieszkańcami gminy Książ, uprawia turystykę sportową. – Szukam po całym świecie maratonów. Biorę w nich udział i przy okazji zwiedzam niezwykłe miejsca – wspominał Polko. Ponadto jest zawodnikiem Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich, z którą rozgrywa mecze w ramach wielu akcji charytatywnych.

Autor wielu książek

Gen. Polko od wielu lat pisze również książki. Jest autorem i współautorem takich publikacji jak:„Grom w działaniach przeciwterrorystycznych”, „Szefologika, czyli logika szefowania”, „Rozgromić konkurencję”, „Bezpiecznie już było, czyli jak żyć w świecie sieci terrorystów i ciągłej niepewności”, „Armia – instrukcja obsługi”, „RozGROMić kryzys. Jak żyć w świecie doświadczonym przez pandemię, kryzys i wojnę”.

Gen. Polko W Ceglarni (81)
Gen. Polko jest autorem i współautorem kilku publikacji/Fot. D. Górna

I właśnie tematyka ostatniej publikacji, którą napisał gen. Polko razem z żoną Pauliną, była główną osią spotkania w Ceglarni. Gen. w kilku żołnierskich zdaniach starał się uczestnikom wytłumaczyć najważniejsze zagadnienia dotyczące pandemii koronawirusa, wojny w Ukrainie czy kryzysu migracyjnego. Polko starał się odpowiedzieć na pytania: Czy dzisiejszy świat jest do bani? Dlaczego wirus pokonał ludzi?

Tu niestety pojawił się chaos decyzyjny. Z czasem oswoiliśmy wirusa lub, jak mówią niektórzy, z wirusa wyleczył nas Putin

– mówił gość.

Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą

W tym miejscu gen. Polko sprawnie przeszedł do tematu wojny za naszą wschodnią granicą. – Ktoś powiedział, że wojna w Ukrainie to nie jest nasza wojna. Tymczasem  Rosja chce wrócić do granic z 1918 roku. Musimy wyciągnąć lekcje z historii – apelował generał.

Gen. wielokrotnie powtarzał słowa: „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”. – Zachód musi być cierpliwy. Ukraina ma prawo się bronić. Ma też prawo atakować – podkreślał i zapewniał, że ani pandemii ani wojny się nie boi. – Ja zawsze staram się patrzeć na to, co będzie dalej… – zaznaczał.

Gen. Polko W Ceglarni (76)
Gen. Roman Polko podpisał książki/Fot. D. Górna

Generał chętnie również odpowiedział na pytania z sali. A te dotyczyły m.in. stosunków politycznych Polski z najbliższymi sąsiadami.

Niemcy są naszym ważnym partnerem i nie powinniśmy ich obrażać. Musimy z nimi mieć dobre relacje. Musimy budować silną armię, a nie tylko stawić na pomoc Stanów Zjednoczonych. Relację są trudne, ale trzeba się dogadać. Nie obrażać!

– podkreślał.

Uczestnicy spotkania pytali także o to, czy Putin żyje. W odpowiedzi usłyszeli, że Putin jest symbolem i są u jego boku następcy, którzy mogą liczyć na przyzwolenie rosyjskiego społeczeństwa na kontynuację wojennych działań. Gen. Polko zwracał także uwagę na to, by ministrowie Polski i Ukrainy usiedli do wspólnego stołu i zaczęli rozmawiać. – Moim zdaniem aktualna sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej jest klęską dyplomacji. Popełniono błędy i zamiast znów się obrażać, trzeba spotkać się i rozmawiać – radził.

Cenne rady generała

Na koniec miał kilka cennych rad dla uczestników spotkania. Radził im, by w tym zwariowanym świecie realizowali marzenia. Młodzieży przypominał, że każdy, dopóki walczy, jest zwycięzcą! Uczestnikom zdradził także jedną ze swoich życiowych maksym: Nie szukajmy tego co nas dzieli, lecz tego co nas łączy.

Zwieńczeniem spotkania z gen. Polko było podpisywanie książek i wspólne pamiątkowe fotografie.

Zostaw komentarz