|

W Śremie uczczono Dzień Solidarności i Wolności

dzień solidarności i wolności w Śremie (1)
31 sierpnia w Śremie uczczono dzień Solidarności i Wolności/fot. red.

W czwartek, 31 sierpnia w Śremie uczczono dzień Solidarności i Wolności. O godzinie 18.30 w kościele Najświętszego Serca Jezusa odbyła się msza święta, a następnie delegacje złożyły kwiaty przy Kamieniu Solidarności.


VW_Berdychowski_400_150(1)

W tym roku mijają 43 lata od „porozumień sierpniowych”. Przypomnijmy, że były to cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980 roku. Porozumienia zakończyły akcję strajkową w największych zakładach przemysłowych Polski.

Pierwsze z porozumień zostało podpisane 30 sierpnia 1980 roku w Szczecinie. Kolejne, najgłośniejsze z porozumień, zostało podpisane w Gdańsku 31 sierpnia, sygnowane przez Lecha Wałęsę – w sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina, charakterystycznym wielkim długopisem. Kolejne porozumienie podpisano w Jastrzębiu-Zdroju 3 września i ostatnie w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej – 11 września.Porozumienia sierpniowe stały się początkiem większego ruchu opozycyjnego w Polsce i wytyczyły drogę do przemian demokratycznych w kraju. „Solidarność” stała się masowym ruchem społecznym, który odegrał kluczową rolę w obaleniu komunizmu w Polsce i przekształceniu kraju w państwo demokratyczne.

Na pamiątkę tych wydarzeń w lipcu 2005 roku Sejm RP ustanowił Dzień Solidarności i Wolności. Jest to polskie święto państwowe, obchodzone co roku 31 sierpnia w rocznicę porozumień sierpniowych, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

W Śremie również świętowano Dzień Solidarności i Wolności. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele NSJ w intencji „Solidarności”, Ojczyzny i tych co walczyli o jej wolność. Następnie uczestnicy, związkowcy i zaproszeni goście przeszli w okolice ronda Jana Pawła II, gdzie znajduje się Kamień Solidarności i pamiątkowa tablica. Tam odśpiewano hymn, zmówiono krótką modlitwę w intencji tych, którzy już odeszli, a także złożono wieńce i znicze.

Zostaw komentarz