|||

Miłośnicy gęsiny zawitali do Nowieczka

Święto Gęsi W Nowieczku (9)
Święto Gęsi ma na celu przede wszystkim promowanie chowu przyzagrodowego gęsi oraz gęsiny/Fot. M. Przybyła
Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W sobotnie popołudnie (26 sierpnia) plac przed świetlicą wiejską w Nowieczku wypełnił się miłośnikami gęsiny. Okazją ku temu było Święto Gęsi. Organizatorem imprezy było stowarzyszenie i sołectwo Nowieczek oraz Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Najważniejszym punktem programu był konkurs kulinarny.


Berdychowski Wv

Gości powitała Janina Pawełczyk – przewodnicząca WIR w Śremie wraz z Krystianem Mejzą, który pełnił funkcję konferansjera. Impreza odbyła się po raz trzeci i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.


Śrem Nasze Miasto 320x320 Komórki

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej – Piotr Walkowski, starosta powiatu śremskiego – Zenon Jahns, członkowie WIR: Jan Pauliński i Jerzy Kostrzewa, wicemarszałek województwa wielkopolskiego – Krzysztof Grabowski, dyrektor ds. surowcowych firmy CEDROB – Krzysztof Książek, Maria Marchlewska – kierownik referatu gospodarczego UMiG, prezes Leszczyńskiej Izby Rolniczej – Zbigniew Gąsior, znawca kulinariów i tradycji kulinarnej – Witold Wróbel, prezes SBL w Śremie – Magdalena Starkiewicz, kierownik WODR Śrem – Artur Tokarek, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie – Beata Maciejewska, reprezentantki Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej w Śremie: Magdalena Karmelita-Bach i Alicja Ochędalska, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Gęsi – Wiesław Wojtczak, a także właściciele i współwłaściciele firm działających na terenie powiatu śremskiego, hodowcy gęsi oraz członkowie WIR w Śremie. Nie zabrakło także miłośników gęsiny, integracji i dobrej zabawy.

Kulinarne zmagania

Głównym punktem programu był konkurs kulinarny. Zaprezentowano piętnaście zestawów potraw z gęsiny, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, sołectwa i stowarzyszenia. Oprócz reprezentantek naszego regionu w zmaganiach udział wzięły mieszkanki bardziej odległych miejscowości, m.in. Wiórka oraz Sobótki.

Fot. M. Przybyła

Na stoiskach pojawiły się pierogi z gęsiną, pasztety z gęsi ze śliwką lub grzybami, paszteciki, gęś pieczona, nadziewana i wiele innych pyszności. Oceną przygotowanych potraw zajęła się męska komisja w składzie: Piotr Walkowski, Witold Wróbel, Krzysztof Książek, Emil Majsner oraz Arkadiusz Olejniczak.

  Wyniki exit poll do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego

Po degustacji przyszedł czas na naradę. Jurorzy podkreślali doskonały smak i wykonanie potraw, przyznając pierwsze miejsce wszystkim piętnastu drużynom. Dodatkowo każdy z jurorów wyróżnił wybraną potrawą. Możliwość skosztowania przygotowanych smakołyków mieli także uczestnicy imprezy.

Fot. M. Przybyła

„Zrywanie gąsiora”

„Święto gęsi” okazało się także nie lada gratką dla miłośników jazdy konnej. W „zrywaniu gąsiora” wzięło udział dziesięciu zawodników, reprezentujących trzy stajnie. Zadaniem jeźdźców było zerwanie gąsiora. Zmagania odbyły się dwóch kategoriach wiekowych: juniorzy, czyli młodzież do lat 17 oraz dorośli. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary.

Byliśmy kiedyś na imprezie w Topoli Wielkiej, gdzie organizowano zawody w „zrywaniu kaczora”. Zainteresowaliśmy się tą atrakcją. Okazało się, że dawniej było to „zrywanie gąsiora”. Imprezę tę organizowali rzeźnicy po Wielkim Poście. Postanowiliśmy uwzględnić ten punkt w „Święcie Gęsi”

– wyjaśnia Janina Pawełczyk

Animacje dla dzieci i zbiórka

W programie znalazły się również atrakcje dla najmłodszych. Animacje zorganizowano w ramach projektu „Pożegnać lato czas aktywnie w Nowieczku u nas”. Na dzieci czekały dmuchańce, plac zabaw, dart, eurobangi, bańki mydlane, przejażdżki bryczką, malowanie twarzy itp. Dziecięcą strefę koordynowali animatorzy MPS Dziecięca Rozrywka.

Fot. M. Przybyła

Podczas imprezy prowadzona była także zbiórka do puszek na leczenie małego mieszkańca gminy Dolsk – ośmiomiesięcznego Felka Kubiaka. Chłopiec jest wcześniakiem, urodził się z wieloma wadami i nieodwracalnymi zmianami w mózgu.

Warto dodać, że tata Felka aktywnie działa jako wolontariusz podczas styczniowych zbiórek WOŚP w Dolsku.

Gęsina nie tylko na świętego Marcina

Sobotnie wydarzenie w Nowieczku ma na celu przede wszystkim promowanie chowu przyzagrodowego gęsi oraz gęsiny, która obecnie na polskich stołach pojawia się najczęściej 11 listopada, podczas wspomnienia św. Marcina.

Jak zauważył Piotr Walkowski – prezes WIR, w minionych wiekach gęsina była spożywana zdecydowanie częściej. Pojawiła się również propozycja, aby zajrzeć do starych książek kulinarnych i podczas przyszłorocznej edycji Święta Gęsi przygotować potrawy z gęsiny, które królowały w XVIII i XIX wieku oraz w pierwszych dekadach wieku XX.

Sobotnie wydarzenie uświetniły występy mażoretek LKS Zawisza Dolsk oraz koncert zespołu folkowego TYTKA ze Śremu.

W godzinach wieczornych scenę opanował zespół Trans-X, prowadząc zabawę taneczną.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz