|

Upał uszkodził tory. Wąskotorówka nie pojedzie do Zaniemyśla

Trzy lokomotywy stojące z zajezdni kolejowej
Pociągi Średzkiej Kolei Powiatowej 15 lipca nie wyjadą na tory kolei wąskotorowej do Zaniemyśla / fot. ŚKP

Na torach średzkiej wąskotorówki doszło do wyboczenia. Średzka Kolej Powiatowa zmuszona jest zawiesić wszystkie swoje kursy w sobotę 15 lipca.


VW_Berdychowski_400_150(1)

Kto planował spędzić upalną sobotę w średzkiej wąskotorówce kursującej między Zaniemyślem a Środą Wielkopolską, ten zmuszony jest do poszukania innej atrakcji. Tego dnia wąskotorówka nie wyjedzie na tory. Te same tory, które niestety poddały się działaniu wysokiej temperatury. W związku z tym wszystkie sobotnie kursy zostały odwołane.

Podczas kontroli torów, po których porusza się średzka wąskotorówka, zauważono bardzo niebezpieczne zjawisko – ujawniło się wyboczenie toru kolejowego.

W związku z zaistniałą sytuacją zdecydowano się na zawieszenie wszystkich kursów i przeprowadzenie tego dnia prac naprawczych. Jak bardzo okażą się one skuteczne? Oby na jak najdłużej. Aczkolwiek prognozy pogody wskazują, że najbliższe dni będą skąpane w słońcu, w którym słupki rtęci w naszym regionie przekroczą 30 stopni Celsjusza.

Wąskotorówka w niedzielę ma kursować normalnie

Średzka Kolej Powiatowa zaprasza jednak na niedzielę 16 lipca. Organizator przejazdów ma nadzieję, że wyboczenie będzie już naprawione i będzie to jedyna usterka, z jaką w ten weekend przyjdzie im się mierzyć.

Niedzielne kursy średzkiej wąskotorówki odbywać się będą według standardowego rozkładu jazdy:

  • Wyjazdy ze stacji Środa Miasto będą o godz. 10:00, 14:00 i 17:20.
  • Wyjazdy powrotne z Zaniemyśla będą o godz. 12:00, 16:00 i 18:50.

Czym jest wyboczenie toru kolejowego?

Wyboczenie toru kolejowego odnosi się do sytuacji, gdy tor kolejowy nie jest równy i prosty, lecz wygina się na skutek różnych czynników. Wyboczenie toru może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak nierówności w podłożu, zmiany temperatury, niewłaściwa konstrukcja toru, niewłaściwe utrzymanie toru, obciążenie toru przez pociągi itp.

Wyboczenie toru jest istotnym problemem w transporcie kolejowym, ponieważ może prowadzić do poważnych skutków. Jeśli tor jest zbyt wygięty, pociągi mogą mieć trudności z utrzymaniem stabilności i bezpiecznej jazdy. Wyboczenie toru może również prowadzić do nadmiernego zużycia torów, wyższych kosztów utrzymania infrastruktury oraz zwiększonego ryzyka wypadków kolejowych.

Wąskotorówka nie pojedzie do Zaniemyśla?

Aby zapobiegać wyboczeniu toru, stosuje się różne środki. Regularne przeglądy torów i utrzymanie odpowiedniej geometrii toru są niezbędne. Podejmuje się również działania mające na celu wzmocnienie podłoża, stosuje się techniki stabilizacji, a w niektórych przypadkach wymienia się całe odcinki toru. Modernizacja i inwestycje w infrastrukturę kolejową mają na celu minimalizowanie wyboczeń torów oraz zapewnienie bezpiecznej i efektywnej sieci kolejowej.

Zostaw komentarz