Image
fot. CK Książ Wlkp./Ewa Nowak z Muzeum Śremskiego zdradziła ciekawostkę, że Szymborską interesowała również historia miejsc, które odwiedzała

Piknik literacki w cieniu sroczewskich dębów

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W niedzielę, 25 czerwca w cieniu sroczewskich dębów odbył się piknik, ale nie taki zwykły, lecz literacki z poezją śpiewaną i recytowaną.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Niedzielny piknik literacki w Sroczewie zaczął się trochę przewrotnie, w stylu Wisławy Szymborskiej, której 100. urodziny świętowaliśmy w ten właśnie sposób. Mariola Kaźmierczak, dyrektor Centrum Kultury podziękowała na wstępie za współorganizację tego przedsięwzięcia:

  • sołtysowej Sroczewa Annie Krępulec
  • Stowarzyszeniu Zaborowo Nasza Wieś Dawniej i Dziś
  • KGW Zaborowo
  • Markowi Kmieciakowi
  • wiceburmistrz Mireli Grześkowiak

Szefowa CK przypomniała również o tym, że część dębów sroczewskich ma już swoje imiona, nawiązujące do ważnych nie tylko dla lokalnej historii postaci takich, jak:

  • Franek – ksiądz Franciszek Ksawery Huebner był duchownym, który dał się poznać jako społecznik bez reszty oddany sprawom Książa i żarliwy patriota.
  • Antek – zdrobnienie imienia kolejnego duchownego z ksiąskiej gminy – Abp. Antoniego Baraniaka urodzonego 1 stycznia 1904 r. w Sebastianowie.
  • Stefek – Stefana Wyszyńskiego.

Poezja wyśpiewana i recytowana

Skoro piknik był literacki, nie mogło się obyć bez poezji. Wiersze mniej i bardziej znane Wisławy Szymborskiej zaśpiewali i zagrali, według własnych aranżacji muzycznych, Anita Szymanowska i Mariusz Śląski. Kilka utworów poetki odczytali burmistrz Książa Wlkp. Teofil Marciniak z wiceburmistrzem Mirelą Grześkowiak oraz polonistka z ksiąskiej Szkoły Podstawowej Teresa Janasik.

fot. CK Książ/Kilka utworów poetki odczytali burmistrz Książa Wlkp. Teofil Marciniak z wiceburmistrzem Mirelą Grześkowiak

Listy pisane przez Kornela Filipowicza do swojej życiowej partnerki Szymborskiej, prosto z dębów sroczewskich, odczytał Marek Kmieciak. Filipowicz, który bywał wcześniej na nadwarciańskich terenach, namawiał poetkę do tego, aby kiedyś tu z nim przyjechała. I w końcu tak się stało.

Całość była przeplatana informacjami i ciekawostkami z życia noblistki, czytanymi przez Mariolę Kaźmierczak. Ewa Nowak z Muzeum Śremskiego zdradziła z kolei ciekawostkę, że Szymborską interesowała również historia miejsc, które odwiedzała. Dlatego w „Życiu literackim” w 1972 r. ukazała się recenzja „Dziejów Śremu”, a w niej zachwyt m.in. nad nazwami miejscowości położonych wokół Śremu.

O twórczości nie tylko Szymborskiej opowiedzieli także Beata i Tomasz Szymańscy ze Stowarzyszenia Zaborowo Nasza Wieś Dawniej i Dziś. Wspomnieli oni także o lokalnych poetach Teodorze Tomczyku i Bolesławie Dropie.

Oprócz tego piknikowi towarzyszyła wystawa najlepszych prac w konkursie „Kolaże Szymborskiej”.

Wspomnienia z pocztówki

Wszyscy uczestnicy pikniku otrzymali pamiątkową pocztówkę wykonaną ze zdjęcia z archiwum rodzinnego Genowefy Wawrzyniak, jednej z córek Stanisława Piaseckiego. Był to gospodarz ze Sroczewa, u którego Szymborska i Filipowicz zaopatrywali się w warzywa, mleko itp. produkty, wypoczywając w cieniu sroczewskich dębów. Na fotografii z nimi znaleźli się m.in. Urszula Piasecka, mała Dorotka Wawrzyniak na rękach Kornela Filipowicza, Władysława Piasecka, Anna Piasecka (Masłowska), Krzysztof Pieprzyk.

fot. CK Książ

Gośćmi specjalnymi spotkania byli Zbigniew Piasecki wraz ze swoimi siostrami: Łucją i Genowefą. Rozmowę z nim przeprowadził Bartek Klimczuk, dziennikarz Telewizji Relax.

O wspomnieniach pana Zbigniewa i dalszym przebiegu pikniku przeczytacie w najnowszym papierowym wydaniu Tygodnia Ziemi Śremskiej (w sklepach od 29 czerwca) lub w e-wydaniu

Zostaw komentarz