Image
fot. J. Zalewski - mina Śrem szykuje się do ważnej uroczystości - 770. urodzin miasta
  • Home
  • Śrem
  • Wywiad: Jak Śrem szykuje się do 770. rocznicy nadania praw miejskich Śremowi?

Wywiad: Jak Śrem szykuje się do 770. rocznicy nadania praw miejskich Śremowi?

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Z Burmistrzem Śremu Adamem Lewandowskim o obchodach 770. rocznicy nadania praw miejskich Śremowi a także o inwestycjach związanych z rewitalizacją prawobrzeżnej części miasta rozmawia Jan Zalewski.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Panie Burmistrzu, wiadomo już, że władze samorządowe gminy przygotowują się do jubileuszu 770 lecia nadania praw miejskich naszemu miastu. Proszę powiedzieć naszym czytelnikom, jak będą wyglądały obchody tej znaczącej dla naszych mieszkańców rocznicy.

Zacznę od przypomnienia ważnego faktu, iż Śrem jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Prawa miejskie otrzymał w tym samym roku co Poznań, a więc w 1253 roku. Stało się tak dzięki decyzji książąt wielkopolskich Bolesława Pobożnego i Przemysła I, którzy lokowali Śrem na prawie magdeburskim na prawobrzeżnej stronie Warty. 770 rocznica tego wydarzenia jest dobrą okazją ku temu, by przybliżyć naszemu społeczeństwu bogatą historię naszego miasta i zamieszkujących go mieszczan. Jest to też dobra okazja by wykorzystać tę rocznicę w wychowaniu patriotycznym i obywatelskim naszych dzieci i młodzieży szkolnej, poprzez ukazanie dziejów naszego miasta na przestrzeni wieków.

Kiedy rozpoczną się oficjalne obchody?

Oficjalne obchody tej rocznicy rozpoczniemy w środę 14 czerwca uroczystą sesją Rady Miejskiej w sali widowiskowej Muzeum Śremskiego. Podczas sesji profesor Piotr Pokora będzie miał wykład dotyczący historii herbów Śremu. Radni wyrażą stanowisko nawiązujące do tej rocznicy. Zaprosimy na nią wszystkich byłych burmistrzów, jak i liczne grono gości, w tym włodarzy sąsiednich gmin i naszego powiatu, a także marszałka województwa wielkopolskiego i przedstawicieli Związku Miast Polskich, Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolskich, Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, władze Unii Wielkopolan i wiele innych osób zainteresowanych historią i rozwojem samorządności. Co ważne, Związek Miast Polskich objął swoim patronatem to wydarzenie, bo Śrem od początku jest jego aktywnym członkiem, a ze wszystkimi wspomnianymi organizacjami również współpracujemy na bieżąco.Po zakończeniu sesji wszyscy jej uczestnicy udadzą się na plac znajdujący się przed budynkami muzeum, gdzie w asyście kompanii honorowej śremskiego garnizonu wojskowego i klas wojskowych Zespołu Szkół Technicznych, zostanie przekazany władzom Śremu nowy sztandar gminy Śrem. Sztandar będzie zgodny z przyjętą symboliką i heraldyką obowiązującą w naszym kraju. Wręczeniu sztandaru towarzyszyć będzie koncert naszej orkiestry dętej, przypomnimy wszystkim historyczne pieśni, w tym tę o naszym mieście czyli o Śremie.

Już dziś wszystkich mieszkańców Śremu serdecznie zapraszam na tę uroczystość. W najbliższym czasie pojawią się w mieście billboardy informujące o tym wydarzeniu.

Co jeszcze czeka każdego, kto przyjdzie na to wydarzenie?

O tym przeczytacie w najnowszym papierowym wydaniu Tygodnia Ziemi Śremskiej. W kioskach od czwartku, 11 maja!

1 Comments Text

Zostaw komentarz