Image
  • Home
  • Aktualności
  • Pilotażowy system segregacji już działa. Mieszkańcy zapłacą mniej za śmieci

Pilotażowy system segregacji już działa. Mieszkańcy zapłacą mniej za śmieci

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

5 października odbyła się konferencja prasowa połączona z prezentacją nowoczesnego systemu inteligentnej zbiórki odpadów komunalnych przygotowaną przez firmę T-Master, autora systemu.

– Współczesność wymaga intensywnego spoglądania w kierunku technologii, które wspomagają ekologię i ukierunkowują na dbałość o otaczający świat. Ważnym zadaniem samorządu jest gospodarka odpadami komunalnymi, która – w trosce o przyrodę – winna być realizowana na wysokim poziomie i w sposób przyjazny środowisku. Odpady stanowią bardzo istotny element codzienności każdej gminy, każdej społeczności. Od 3 lat w gminie Śrem działa ośmiofrakcyjny system gospodarki odpadami. Wymierne efekty widać w budownictwie jednorodzinnym, które ma preferencyjne stawki za odpady. Trudności występują w zabudowie wielorodzinnej, gdzie poziom segregacji jest jeszcze niezadowalający. Liczę, że wdrożony system przyczyni się do poprawy poziomu selekcji, poprzez możliwość identyfikacji właścicieli niewłaściwie posegregowanych odpadów. Ponadto uruchomienie inteligentnych pojemników ma ogromną wartość edukacyjną: ukształtuje świadomość mieszkańców dot. ilości produkowanych śmieci w gospodarstwie domowym, wykreuje postawy, które staną się przykładem dla kolejnych pokoleń, a dokładna segregacja wspomoże z kolei recykling, z czego skorzystamy wszyscy każdego dnia – mówi Adam Lewandowski, burmistrz Śremu.

fot. M. Czubak

Celem T-Master jest ograniczanie ilości odpadów na świecie. Realizujemy go poprzez dostarczanie systemu organizującego w sposób kompleksowy zbiórkę selektywną odpadów komunalnych. Dzięki precyzyjnym informacjom o ilości wyprodukowanych odpadów uzyskujemy efekt edukacyjny – każda wyrzucająca osoba widzi ile jakiej frakcji wyprodukowała i ile musi zapłacić. Realnie wpływamy w ten sposób na zamianę zachowań konsumenckich i ochronę środowiska. Zaawansowanie technologiczne T-Master SISO oraz informacje w formie cyfrowej, jakie dzięki niemu uzyskują gminy czy firmy komunalne oraz mieszkańcy, pozwalają w łatwy sposób organizować zbiórkę odpadów oraz dążyć do rozliczania opłat za ich wywóz w sposób sprawiedliwy, uzależniając koszty od masy – mówi Agnieszka Rychlicka, wiceprezes T-Master S.A. – Piąta w Polsce metoda naliczania opłat za wywóz odpadów komunalnych, tzw. PAYT (pay as you throw, płać za to co wyprodukowałeś) to dla mieszkańców nie tylko szansa na potencjalne oszczędności, ale także możliwość świadomego redukowania ilości wytwarzanych odpadów. Co w tym najważniejsze, na oba czynniki każdy z nas może mieć wpływ – dodaje.

Pilotażowy projekt ruszył na osiedlu, na którym znajdują się trzy bloki zarządzane przez ŚTBS. Mieszkańcy tych bloków już zapoznali się z system i wydają się być zadowoleni z rozwiązania. Przede wszystkim z zapowiadanych obniżek ceny śmieci – do 28 zł za osobę w gospodarstwie.

Mieszkańcy, za sprawą aplikacji na urządzenia mobilne, sami będą mogli gospodarować swoimi odpadami, wiedząc m.in. to ile kilogramów takich odpadów produkują w skali nie tylko miesiąca, ale każdego dnia.

System, eliminuje podrzucanie śmieci i zwiększa jakość segregacji, gdyż każdy worek wyposażony jest w naklejkę QR przypisaną do mieszkania, na podstawie której później można uzyskać informacje, które gospodarstwo tę segregacje wykonuje poprawnie, a które nie.

Docelowo to rozwiązanie może być wdrożone w całej gminie, gdyż wskaźniki segregacji odpadów komunalnych do 2025 roku musi osiągnąć 55 proc.

Burmistrz Lewandowski zapowiedział, że już w listopadzie będą dysponować wstępnymi wynikami jakości segregacji, a bliższe – bardziej miarodajne dane – urząd będzie analizował po upływie kwartału od wdrożenia systemu.

Pozytywnie o idei wypowiada się również Marek Mansfeld, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie, który wyraził nadzieję, że również i spółdzielnie będą mogły korzystać z takiego rozwiązania na zasadach takich samych, z jakich korzystają samorządy.