Osiedle Wodorowe Podpisanie Umowy (17)
Ze strony inwestora umowy podpisał prezes ŚTBS Wiesław Małaszniak, w imieniu firmy Con-Projekt jej prezes Ryszard Grzęda, a w imieniu spółki SES Hydrogen Energy Mateusz Sołtysiak/fot. J. Zalewski
  • Home
  • Aktualności
  • Umowy na nowe osiedle w Śremie podpisane, nadszedł czas na ich realizację

Umowy na nowe osiedle w Śremie podpisane, nadszedł czas na ich realizację

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Przed nami kolejny etap na drodze do powstania osiedla mieszkaniowego przy ul. Farnej. W czwartek, 9 listopada inwestor – Śremski TBS podpisał umowy z firmami, które sporządzą projekt budowy osiedla mieszkaniowego i zaprojektują technologię wodorową dla zaopatrzenia tegoż osiedla w energię cieplną.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Na uroczystość podpisania umów władze samorządowe gminy i Śremskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego zaprosiły liczne grono znamienitych gości. Był wśród nich marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak wraz z członkami zarządu i władz sejmiku, starosta śremski Zenon Jahns, wielu prezesów TBS-ów z kraju, przedstawiciele banków i instytucji państwowych działających w obszarze budownictwa mieszkaniowego, prezesi spółek samorządowych, a także, a właściwie przede wszystkim przedstawiciele dwóch firm, które podjęły się zadania zaprojektowania całego osiedla. Byli to: Ryszard Grzęda, prezes zarządu firmy Firmą Con-Project Sp. z o.o. z Poznania, która wygrała konkurs architektoniczny. Zajmie się ona sporządzeniem dokumentacji budowlanej i wykonawczej osiedla. Natomiast Mateusz Sołtysiak prezes zarządu firmy SES Hydrogen Energy sp. z o.o. z Gdańska, która będzie podwykonawcą w zakresie zaprojektowania i wykonania instalacji wodorowej dla całego osiedla.

Osiedle Wodorowe Podpisanie Umowy (3)
fot. J. Zalewski

Zanim przystąpiono do kulminacyjnego momentu spotkania, jakim było podpisanie umów, zebrani wysłuchali kilku przemówień. Jako pierwszy o zabranie głosu został poproszony marszałek Marek Wożniak. Pogratulował on władzom gminy odważnej decyzji zbudowania osiedla mieszkaniowego zasilanego zieloną energią, czyli wodorem. Technologią wprawdzie znaną już na świecie, np. w Japonii, ale u nas w Polsce jeszcze praktycznie niestosowaną. Śremski TBS jest tu niekwestionowanym prekursorem. Jedyną niewiadomą tego przedsięwzięcia jest jego ekonomika, czyli jego opłacalność  już w trakcie eksploatacji. Wyraził nadzieję, że tak będzie, a Śrem stanie się dobrym przykładem dla innych, zwłaszcza w obliczu postępujących zmian klimatycznych i konieczności przechodzenia na nisko bądź zeroemisyjne źródła energii. Jest to zgodne z polityką klimatyczną Unii Europejskiej – podkreślił.

Z równie dużym zainteresowaniem zgromadzeni w sali widowiskowej śremskiego muzeum wysłuchali wystąpienia burmistrza Śremu Adama Lewandowskiego, który omówił zmiany, jakie już następują w rewitalizacji i infrastrukturze miasta w wielu obszarach, takich jak budownictwo mieszkaniowe, rekreacja i wypoczynek, sport, kultura, oświata oraz przedstawił zamierzenia władz na kolejne miesiące i lata.

Z kolei prezes ŚTBS Wiesław Małaszniak omówił dotychczasowe realizacje stowarzyszenia w obszarze budownictwa mieszkaniowego. Najwięcej uwagi poświęcił inwestycji na ul. Żurawiej, gdzie już w listopadzie powinny zostać przekazane użytkownikom trzy bloki mieszkalne, a dwa kolejne będą wiosną przyszłego roku.

Potem nadszedł czas na omówienie tego, co związane jest z inwestycją na ulicy Farnej, czyli budową osiedla mieszkaniowego liczącego 195 mieszkań z innowacyjną metodą zasilania go w energię za pomocą fotowoltaiki, pomp ciepła i energii cieplnej pozyskiwanej za pomocą wodoru w specjalnej technice jego pozyskiwania, gromadzenia, a następnie spalania łącznie z tlenem. Mówił o tym prezes spółki Con-Projekt Ryszard Grzęda, który skoncentrował się jednak na omówieniu projektu budowlanego osiedla, a Mateusz Sołtysiak przybliżył zebranym zasady funkcjonowania instalacji wodorowej, która jego firma zaprojektuje dla naszego osiedla.

Po wystąpieniach prezesów spółek nadszedł długo oczekiwany czas podpisania umów. Ze strony inwestora umowy podpisał prezes ŚTBS Wiesław Małaszniak, w imieniu firmy Con-Projekt jej prezes Ryszard Grzęda, a w imieniu spółki  SES Hydrogen Energy Mateusz Sołtysiak.

Na koniec padły z sali pytania o przewidywany czas przystąpienia do budowy osiedla. W odpowiedzi burmistrz Lewandowski i prezes Małaszniak wskazywali na rok 2025, jak chodzi o część budowlaną, a instalację wodorową na 2026 rok.

Całą uroczystość prowadziła Julia Projs ze śremskiego magistratu.

Zostaw komentarz