Dsc8869
Wiesław Małaszniak, prezes Śremskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego/fot. J. Zalewski

ŚTBS zbuduje osiedle mieszkaniowe na Farnej. To już pewne!

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Z Wiesławem Małaszniakiem, prezesem spółki Śremskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego o realizowanych przez stowarzyszenie inwestycjach, rozmawia Jan Zalewski


Berdychowski Kwiecien2 2024

Panie prezesie, wkrótce podpisane zostaną ważne umowy dotyczące osiedla mieszkaniowego przy ulicy Farnej w Śremie. Pisaliśmy już na łamach Tygodnia o perypetiach związanych z uzyskaniem tzw. pozwolenia środowiskowego dla tego osiedla. Czy to oznacza, że osiedle zwane „wodorowym” dojdzie jednak do skutku?

– Tak. Zapewniam Państwa, że osiedle, które potocznie nazywane jest „wodorowym” powstanie przy ulicy Farnej w Śremie. Pomimo tego, że pozwolenia środowiskowego, mimo dwukrotnych prób jego uzyskania od Dyrektora Regionalnego Ochrony Środowiska w Poznaniu, nie otrzymaliśmy. Nadmienię tu, że otrzymaliśmy pozytywną opinię z Wód Polskich odnoście budowy na tym terenie osiedla mieszkaniowego. Natomiast stanowisko RDOŚ pozostało niezmienne, czyli ponowne zostało wydane Postanowienie, od którego nie przysługiwała nam droga prawna w postaci odwołania, bo nie była to decyzja, a właśnie postanowienie. Od decyzji można się odwołać, ale od postanowienia nie.Jak to możliwe, że pomimo takiego stanowiska RDOŚ kontynuujecie działania, których celem jest budowa osiedla?

– Okazuje się, że jest na to prosty sposób i – co najważniejsze – zgodny z prawem. Otóż zgodnie z  aktualnie obowiązującymi przepisami inwestor nie potrzebuje pozytywnej opinii RDOŚ-u, jeżeli działka, na której zamierza postawić bloki mieszkalne, jest mniejsza niż 2 hektary gruntu, a powierzchnia zabudowy łącznie z drogami dojazdowymi i parkingami nie przekracza jednego hektara. W związku z tym wystąpiliśmy o wydanie warunków zabudowy (tzw. WZ) do Urzędu Miejskiego, dokonując  podziału działki budowlanej na dwie mniejsze. Lada dzień spodziewamy się otrzymać WZ.

Skoro tak, to czas na następne działania w tym zakresie.

 – Otóż to. 9 listopada nastąpi podpisanie umowy na sporządzenie projektu budowy osiedla mieszkaniowego, a ponadto zaprojektowanie technologii wodorowej dla osiedla, by pozyskiwać za jej pomocą ciepło. Umowę podpiszemy jako Śremskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego z firmą Con-Project Sp. z o.o. z Poznania, która wygrała konkurs architektoniczny. To znana firma sponad 20-letnim doświadczeniem, która zajmuje się kompleksową obsługą inwestycji i projektowaniem architektonicznym, zarówno na etapie koncepcji, jak i sporządzania dokumentacji budowlanej i wykonawczej. Natomiast podwykonawcą w części wodorowej będzie firma SES Hydrogen Energy sp. z o.o. z Gdańska. Jest to firma z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem, działająca w obszarze technologii wodorowych w celu ich rozwoju i komercjalizacji.

Osiedle Wodorowe
Wstępna wizualizacja osiedla wodorowego w Śremie

Czy to oznacza, że mówiąc kolokwialnie, macie już z głowy problem z pozytywną decyzją RDOŚ?

 – Jak chodzi o budowę osiedla mieszkaniowego, tak. Natomiast, gdy chodzi o instalację technologii wodorowej na osiedlu, to pozytywna opinia RDOŚ jest konieczna. Ale tu starania o uzyskanie pozytywnej decyzji środowiskowej przejmie firma SES Hydrogen, czyli projektant i wykonawca technologii wodorowej na naszym osiedlu. To wynikać będzie z podpisanej umowy w dniu 9 listopada. Uważam, że rozmowy prowadzone przez przedstawicieli firmy SES Hydrogen z poznańskim RDOŚ będą merytoryczne, a wykonawca w związku z podpisaną umową podzieli się swoim ”know-how” w tym zakresie z urzędnikami. Tym bardziej że dalsze wynagrodzenie uzależnione będzie od uzyskania WZ czyli warunki zabudowy, wykonania projektów i uzyskania pozwolenia na budowę.

A co pozostanie po stronie inwestora?

Odpowiedź na to i kolejne pytania znajdziecie w najnowszym papierowym wydaniu Tygodnia Ziemi Śremskiej (w sklepach od 9 listopada) lub w e-wydaniu.

2 Comments Text
  • Johans hyba długo nie pociągnie wymiana walut pod kantorem i łapowki
    przepraszam ,łamigłowki albo krzyżowki wykoncza ,piękne miasto piękne tematy😂😂😂😂😂👏👏👏

  • Zostaw komentarz