|

Zaproszenie na 11. Narodowe Czytanie

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – tak w liście do instytucji biorących udział w akcji napisał Andrzej Duda.

Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa – dodał prezydent


VW_Berdychowski_400_150(1)

Tegorocznym gospodarzem Narodowego Czytania w gminie Książ Wlkp. będzie Szkoła Podstawowa im. Ks. Arcybiskupa Antoniego Baraniaka w Mchach. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.30. – Warto przypomnieć, że dwa wieki, jakie upłynęły od opublikowania dzieła Wielkiego Polskiego Wieszcza zainspirowały Sejm RP do ustanowienia roku 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego – wspominają organizatorzy wydarzenia.Z kolei w gminie Śrem Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” odbędzie się w ogrodzie Biblioteki Publicznej. – Wspólnie z przyjaciółmi biblioteki, uczniami i nauczycielami śremskiego Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Katolickiej Niepublicznej Szkoły Muzycznej I st. przygotujemy dla państwa niezwykłe spotkanie z literaturą naszego narodowego wieszcza – zaprasza Anna Laska-Szmyt, dyrektor biblioteki.

Początek wydarzenia zaplanowano na godzinę 16.00.