||

Narodowe Czytanie w śremskiej bibliotece

Narodowe Czytanie W śremskiej Bibliotece (29)
Narodowe Czytanie w śremskiej bibliotece odbyło się w sobotę, 9 września/Fot. W. Kaptur

W Bibliotece Publicznej im. Heliodora Święcickiego w Śremie odbyło się późnym sobotnim popołudniem (9 września) Narodowe Czytanie. Wszystkich gości zaproszono do sali audiowizualnej, która na ten czas zmieniła wystrój na styl dawnych lat.

Berdychowski Kwiecien 2024

Na scenie ustawiono stoliczek z porcelanową zastawą herbacianą oraz umieszczono świecznik. Drewniany płot i rośliny wzmocniły klimat sali. Ponadto specjalnie na tę okazję przygotowano tablice z różnymi faktami dotyczącymi życia i twórczości Elizy Orzeszkowej, bowiem lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania jest powieść „Nad Niemnem”.

Fot. W. Kaptur

Spotkanie prowadziły Anna Majorczyk i Renata Mozdzierz. Po oficjalnym przywitaniu gości przeczytano list przewodni Prezydenta RP. Następnie odbyła się prelekcja pt. Na obrzeżach i pod powierzchnią „Nad Niemnem”, którą poprowadził Tomasz Fijałkowski – poeta, nauczyciel j. polskiego (Liceum Ogólnokształcące im. gen. Wybickiego w Śremie), recenzent portali czytelniczych, znany również z powieści science fiction pt. „Antipolis”. Żartem oznajmił, że jego przemowa wcale może nie należeć do krótkich.

Fot. W. Kaptur

Fragmenty powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej przeczytali: Elżbieta Wojciechowska, wicestarosta Piotr Ruta, zastępca burmistrza Bartosz Żeleźny, Jakub Andrzejczak z ZST, Urszula Ciesielska, Stanisława Mozgawa, Maria Konieczna, Anna Majorczyk, podkomisarz Komendy Powiatowej Policji w Śremie Ewa Kasińska oraz Renata Mozdzierz. Każdy przeczytany fragment został skomentowany przez prelegenta, a na ekranie pojawiały się kadry z ekranizacji powieści.

Fot. W. Kaptur

Na końcu spotkania organizatorzy podziękowali wszystkim za przybycie oraz serdecznie zaprosili na odsłonięcie muralu Pauli Wężyk, które zaplanowano na piątek, 15 września o godz. 17.00 przy budynku biblioteki.

Po oficjalnej części można było przybić okolicznościową pieczątkę na swoim egzemplarzu dzieła Orzeszkowej, a także udać się na smaczny poczęstunek.