||||

Ogrody proboszczowskie w Dolsku. Narodowe Czytanie w teatralnej odsłonie

Narodowe Czytanie w Dolsku (27)
fot. M. Przybyła

W niedzielne popołudnie (17 września) ogrody proboszczowskie w Dolsku wypełniły się miłośnikami rodzimej literatury. Działo się tak za sprawą 12. edycji Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą była powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.


VW_Berdychowski_400_150(1)

„Nad Niemnem” to najbardziej znana i ceniona powieść Elizy Orzeszkowej, nierzadko porównywana do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Dzieło powstało w latach 1886-87, a w roku 1888 powieść ukazała się w formie książki. Wartość literacką „Nad Niemnem” zyskało przede wszystkim dzięki barwnym opisom, wyrazistym bohaterom oraz wątkom historycznym.

fot. M. Przybyła

Piękna scenografia, doskonała gra aktorska i niezwykły klimat sprawiły, że uczestnicy 12. edycji Narodowego Czytania mogli poczuć charakter Niemna, poznając jednocześnie dzieje Korczyńskich i Bohatyrowiczów. Trzeba przyznać, że wybór miejsca, jak również forma przekazu, to był przysłowiowy strzał w dziesiątkę.Międzypokoleniowa inicjatywa

Narodowe Czytanie to akcja, która odbywa się w całym kraju. W większości przedsięwzięcie polega na literackiej interpretacji wyznaczonej lektury. W Dolsku akcja prowadzona jest nieco inaczej – dzieje się tak za sprawą Beaty Szafraniak, polonistki ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Masłowie, która od kilku lat tworzy scenariusze, szuka lokalnych aktorów i pełni funkcję reżysera. W efekcie powstają niecodzienne, wymowne spektakle, które z roku na rok przyciągają coraz większe grono publiczności.

fot. M. Przybyła

W tegorocznej odsłonie zobaczyć można było m.in.  członkinie KGW „Masłowianki” z Masłowa, chór Lutnia, nauczycieli, uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Masłowie, radnych, pracowników jednostek samorządowych, proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła w Dolsku, a także mieszkańców gminy Dolsk.

Dużym walorem było miejsce inscenizacji – ogrody proboszczowskie w Dolsku, które swoim urokiem przeniosły nas do epoki Bohatyrowiczów.

Cieszymy się, że międzypokoleniowa inicjatywa przyciągnęła w to słoneczne popołudnie rzesze mieszkańców

– powiedziała Małgorzata Sławek, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Masłowie

Inicjatywa spotkała się z pozytywnym oddźwiękiem w lokalnym społeczeństwie, można było usłyszeć wiele ciepłych i serdecznych słów, adresowanych do organizatorów.

fot. M. Przybyła

Od trzech lat prezentujemy dzieła polskiej literatury w plenerze, chcąc w ten sposób ukazać piękno naszej Małej Ojczyzny. W bieżącym roku postanowiliśmy stworzyć namiastkę Korczyna w ogrodach proboszczowskich. Niezwykle budujące jest dla nas, jako organizatorów to, iż z roku na rok wzrasta zarówno liczba aktorów, jak i widzów, którzy biorą udział w naszym przedsięwzięciu

– podsumowała niedzielne wydarzenie Beata Szafraniak

Zostaw komentarz