Image
fot. M. Przybyła
  • Home
  • Aktualności
  • Ogrody proboszczowskie w Dolsku. Narodowe Czytanie w teatralnej odsłonie

Ogrody proboszczowskie w Dolsku. Narodowe Czytanie w teatralnej odsłonie

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

W niedzielne popołudnie (17 września) ogrody proboszczowskie w Dolsku wypełniły się miłośnikami rodzimej literatury. Działo się tak za sprawą 12. edycji Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą była powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.


Berdychowski Kwiecien2 2024

„Nad Niemnem” to najbardziej znana i ceniona powieść Elizy Orzeszkowej, nierzadko porównywana do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Dzieło powstało w latach 1886-87, a w roku 1888 powieść ukazała się w formie książki. Wartość literacką „Nad Niemnem” zyskało przede wszystkim dzięki barwnym opisom, wyrazistym bohaterom oraz wątkom historycznym.

fot. M. Przybyła

Piękna scenografia, doskonała gra aktorska i niezwykły klimat sprawiły, że uczestnicy 12. edycji Narodowego Czytania mogli poczuć charakter Niemna, poznając jednocześnie dzieje Korczyńskich i Bohatyrowiczów. Trzeba przyznać, że wybór miejsca, jak również forma przekazu, to był przysłowiowy strzał w dziesiątkę.Międzypokoleniowa inicjatywa

Narodowe Czytanie to akcja, która odbywa się w całym kraju. W większości przedsięwzięcie polega na literackiej interpretacji wyznaczonej lektury. W Dolsku akcja prowadzona jest nieco inaczej – dzieje się tak za sprawą Beaty Szafraniak, polonistki ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Masłowie, która od kilku lat tworzy scenariusze, szuka lokalnych aktorów i pełni funkcję reżysera. W efekcie powstają niecodzienne, wymowne spektakle, które z roku na rok przyciągają coraz większe grono publiczności.

fot. M. Przybyła

W tegorocznej odsłonie zobaczyć można było m.in.  członkinie KGW „Masłowianki” z Masłowa, chór Lutnia, nauczycieli, uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Masłowie, radnych, pracowników jednostek samorządowych, proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła w Dolsku, a także mieszkańców gminy Dolsk.

Dużym walorem było miejsce inscenizacji – ogrody proboszczowskie w Dolsku, które swoim urokiem przeniosły nas do epoki Bohatyrowiczów.

Cieszymy się, że międzypokoleniowa inicjatywa przyciągnęła w to słoneczne popołudnie rzesze mieszkańców

– powiedziała Małgorzata Sławek, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Masłowie

Inicjatywa spotkała się z pozytywnym oddźwiękiem w lokalnym społeczeństwie, można było usłyszeć wiele ciepłych i serdecznych słów, adresowanych do organizatorów.

fot. M. Przybyła

Od trzech lat prezentujemy dzieła polskiej literatury w plenerze, chcąc w ten sposób ukazać piękno naszej Małej Ojczyzny. W bieżącym roku postanowiliśmy stworzyć namiastkę Korczyna w ogrodach proboszczowskich. Niezwykle budujące jest dla nas, jako organizatorów to, iż z roku na rok wzrasta zarówno liczba aktorów, jak i widzów, którzy biorą udział w naszym przedsięwzięciu

– podsumowała niedzielne wydarzenie Beata Szafraniak

Zostaw komentarz