Śremian rozmowy o sztuce
Piątkowe wydarzenie zainaugurował krótki rys historyczny. O urodzie klasztornych wirydarzy opowiedział Jan Mieloszyński. Następnie publiczność rozbawili do łez trzej literaci – Marek Wawrzkiewicz, Andrzej Walter oraz Andrzej Dębkowski – członkowie Związku Literatów Polskich. Każdy z gości zaprezentował wybrane własne utwory.
Marek Wawrzkiewicz debiutował w 1960 roku zbiorem wierszy „Malowanie na piasku”. W swoim dorobku twórczym ma ponad 30 książek. Są wśród nich tomy wierszy, powieść, szkice teatralne, antologie i książki przekładowe. Warto wspomnieć, że Wawrzkiewicz ma na swoim koncie także trzydzieści lat pracy jako dziennikarz radiowy i prasowy.
Gdy Wawrzkiewicz miał już za sobą swoje pierwsze publikacje, w 1961 roku na świecie pojawił się Andrzej Dębkowski, poeta i redaktor naczelny „Gazety Kulturalnej”. Debiutował w 1988 roku.
Trzeci z literatów, Andrzej Walter debiutował, wydawałoby się całkiem niedawno, bowiem w 2000 roku. Jest autorem ośmiu tomików poezji. Od 2015 roku jest członkiem Komisji Kwalifikacyjnej przy Zarządzie Głównym Związku Literatów Polskich.
Fot. D. GórnaZ pozoru mogłoby się wydawać, że tych trzech panów dzieli zbyt wiele, by… mogli się dogadać. Nic bardziej mylnego. Wspólnie tworzą niezwykle ciekawe trio, które w barwny sposób odkrywa przed publicznością piękno polskiej poezji.
Podczas wieczoru nie obyło się bez niespodzianki. Poeci i zarazem wspomniani już wcześniej członkowie Związku Literatów Polskich uhonorowali burmistrza Śremu wyróżnieniem „Srebrne pióro”. Przypomnijmy, że nasz włodarz miłuje się w poezji. Sam także publikuje wiersze. Z kolei Adam Lewandowski wręczył poetom wyróżnienie „Śremski laur literacki”.
Spotkanie w wirydarzu miał zakończyć koncert muzyków Klik Kwadrans Kwartet, który owszem odbył się, ale publiczność nie miała zamiaru wysłuchać go na siedząco. Większość przyłączyła się do wspólnego śpiewania i tańcowania.