Podsumowanie Sremskich Dni Seniora 2023 (5)
Grupa seniorów z gminy Śrem wzięła aktywny udział w tegorocznej odsłonie Śremskich Dni Seniora/fot. D. Górna
  • Home
  • Aktualności
  • Słuchali, spacerowali i uczyli się – podsumowanie Śremskich Dni Seniora 2023

Słuchali, spacerowali i uczyli się – podsumowanie Śremskich Dni Seniora 2023

Co o tym sądzisz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Za nimi kilka bardzo intensywnych dni. Grupa seniorów z gminy Śrem wzięła aktywny udział w tegorocznej odsłonie Śremskich Dni Seniora, które odbyły się w dniach 14-16 listopada.


Berdychowski Kwiecien2 2024

Śremskie Dni Seniora 2023 wystartowały we wtorek, 14 listopada. Nie była to data przypadkowa, bowiem właśnie 14 listopada przypada Ogólnopolski Dzień Seniora. Cykl spotkań dla osób 60+ rozpoczął się od koncertu pt. „Piosenki jak wino i my”, który we wtorkowe popołudnie odbył się w sali widowiskowej muzeum. W repertuarze znalazły się utwory operetkowe i musicalowe, w wykonaniu Agnieszki Wawrzyniak, Klaudiusza Kapłon i Anny Michalak.

Zanim jednak przyszedł czas na muzyczną ucztę, głos zabrali gospodarze wydarzenia – Teresa Oleksy, pełniąca obowiązki przewodniczącej Śremskiej Rady Seniorów oraz burmistrz Śremu Adam Lewandowski.Mamy Światowy Dzień Seniorów, Europejski Dzień Seniorów oraz Śremski Dzień Seniorów. Można mnożyć powody, dla których się dziś spotkaliśmy i bardzo się cieszę, że sala widowiskowa muzeum jest w pełni wypełniona. Myślę, że dzisiejszy koncert uraduje Wasze dusze. W ten sposób zaczynamy trzydniowe obchody Śremskiego Dnia Seniorów. Bardzo się cieszę, że coraz większa grupa seniorów aktywizuje się. Grupa 60+ to w naszej gminie prawie 10 tys. ludzi. Stanowicie ¼ mieszkańców. To bardzo duża i ważna grupa

– podkreślał burmistrz.

Z kolei Teresa Oleksy zapewniała uczestników wtorkowego wydarzenia, że starość to nie koniec życiowej przygody.

To jej kolejny rozdział, nowy początek, który będziemy odkrywać, jednocześnie odczarowując niemiłe słowo „starość”. Październik i listopad to miesiące, w których obchodzimy święta osób starszych, również Ogólnopolski Dzień Seniora, który przypada właśnie dziś – 14 listopada. W związku z tym Śremska Rada Seniorów postanowiła zorganizować koncert, który rozpoczyna cykl wydarzeń dla seniorów, przygotowany przez śremskie instytucje. Jest to bardzo bogata i atrakcyjna oferta w zakresie kultury, sportu i zdrowia

– zapewniała T. Oleksy.

Dalsza część artykułu za galerią.

Aktywny senior

W środę towarzyszyliśmy śremskim seniorom podczas spaceru historycznego ulicami starej części miasta. Ciekawostki dotyczące kościoła pofranciszkańskiego i sąsiedniego klasztoru opowiadał Zdzisław Żeleźny. Wspominał także wybitnych absolwentów śremskiego liceum ogólnokształcącego.

Na ten dzień wyjątkową ofertę dla seniorów przygotowały również Biblioteka Publiczna w Śremie oraz Śremski Ośrodek Kultury, które zaproponowały warsztaty plastyczne, gry planszowe czy szybki kurs obróbki zdjęć cyfrowych. Z okazji Śremskich Dni Seniora w Śremskim Sporcie osoby 60+ mogły liczyć na specjalny rabat.

Dalsza część artykułu za galerią.

Będą nowe ławki

Również ostatni dzień cyklu wydarzeń dla seniorów obfitował w moc atrakcji. Z dobrymi wieściami przybył burmistrz Adam Lewandowski, który poinformował seniorów, że urząd przychylił się do prośby osób starszych i zakupił ławki. Jednak to nie urzędnicy będą decydować, gdzie się one pojawią a sami seniorzy.

Seniorzy regularnie zgłaszają nam potrzebę instalacji nowych ławek na terenie miasta. Aby jak najlepiej sprostać ich oczekiwaniom, poprosiliśmy o pomoc Śremską Radę Seniorów. Rada, jako przedstawiciel tej grupy mieszkańców, na podstawie rozmów i opinii zainteresowanych wskaże miejsca, w których w przyszłym roku gmina zamontuje 40 ławek

– informował burmistrz.

Włodarz w kilku zdaniach przedstawił założenia budżetowe gminy na przyszły rok i planowane inwestycje. Przy okazji zaprosił także mieszkańców na jarmark bożonarodzeniowy, który 9 grudnia odbędzie się na deptaku (Kościuszki i Wyszyńskiego). – Szykujemy dla Was niespodzianki – zapewniał.

Podczas zakończenia Śremskich Dni Seniora odbył się również ciekawy wykład. O podróżach małych i dużych opowiadała prof. UAM dr hab. Hanna Mamzer. Ponadto seniorzy mieli okazję wziąć udział w warsztatach aktywizacyjnych pn. „Senior w sieci. Kompetencje cyfrowe kluczowe dla rozwijania relacji i pozyskiwania ciekawych informacji. Nowoczesny senior w świecie nowoczesnej technologii”.

A co o cyklu wydarzeń dla seniorów mówią sami zainteresowani?


Bardzo się cieszę, że w Śremie tak wiele się dzieje dla osób w moim wieku. I nie rozumiem, dlaczego tak niewiele osób z tych wszystkich propozycji chce korzystać na co dzień. Przecież mamy możliwość spotkać się na najróżniejszych warsztatach. Czasem tańczymy, czasem pichcimy, innym razem spacerujemy. To ważne, by nie dać się zamknąć w czterech ścianach

– mówi pani Hania, która przyznała się, że ukończyła już 70 wiosen.

1 Comments Text

Zostaw komentarz